Kultūras ziņas

«Ideju vingrotava» pulcē radošos

Kultūras ziņas

Dz.Soduma balvu saņem rakstnieki I.Ābele un A.Zeibots

Septiņdesmito mode - dumpis buduārā

Krāsu, formu un ideju kaleidoskops modes izstādē «Dumpis buduārā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

No 15.maija līdz 27.jūlijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā skatāma pasaulslavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstāde "Dumpis buduārā", veltīta 20.gadsimta 70.gadu modei.

Pagājušā gadsimta 70.gadu notikumi pasaules vēsturē un kultūrā radīja virkni izmaiņu tālaika sabiedrībā, kas skāra arī modi. Krāsu eksplozija,  jaunu, individuālu stilu dzimšanas bums un uzvara pār tradicionālo modi - to visu no 15.maija ir iespējams aplūkot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

"Pārsteigums rīdziniekiem - unikāla izstāde no manas kolekcijas, kura ir ļoti plaša. Tajā ir ap 50 000 priekšmetu. Izstādei "Dumpis buduārā" atvedām 1000 kleitas, bet ekspozīcijā nonāca tikai 100, rezervē palika 900. Mēs visu krājumu nevaram atcerēties, jo tas Rīgā atvests no dažādām krātuvēm, klāt nāk jaunumi. Mēs ne vienmēr zinām, kā viens vai otrs tērps izskatīsies uz manekena. Tērps ir tērps, bet figūrā - tā jau ir cita lieta. Tikai uzlaikojot ir redzams, vai tērps iederas kolekcijā. Ir jāizveido vienota ekspozīcija no atšķirīgām figūrām, kam jārada izstādes koptēls," stāsta modes vēsturnieks, kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs.

Lai arī Latvija ar stila un modes izjūtu uz kopējā Padomju Savienības republiku fona vienmēr ir būtiski izcēlusies ar gaumi un rietumniecisku domāšanu, pasaules modes tendences līdz mums tolaik nonāca ar teju desmit gadu novēlošanos. Izstādē atrodama leģendārās latviešu aktrises Vijas Artmanes blūze, kā arī kādreiz populārās dziedātājas Larisas Mondrusas vizuļojošais skatuves tērps.

Galvenā tendence no 70.gadiem, kas dzīvo vēl šodien, ir "unisex". Tā ir mode ar biksēm - lielākā daļa sieviešu šodien valkā bikses, gan platas, gan šauras, valkā vīriešu kreklus, trikotāžu, kas radās tieši tajos gados, un, protams, safari stila žaketes, kas aktuālas arī tagad. Tās ieviesa Īvs Senlorāns. Joprojām aktuālas ir košās krāsas. Toreiz melnā krāsa nebija īpaši populāra," stāsta Aleksandrs Vasiļjevs.

Laikā, kad pasaulē protestējot pret karu Vjetnamā, aktuāls bija pacifisms, radās "puķu bērni" - hipiji. Kad 70.gadu sākumā Vivjena Vestvuda atvēra savu pirmo salonu Londonā un sāka skanēt grupa "Sex Pistols", dzima panki. Līdz ar grupām "Abba" un "Boney M" sevi pieteica disko. 70.gadu modei raksturīga krāsainība un puķes.

Visas varavīksnes krāsas - tās ir 70.gadu krāsas. Pilns spektrs. Tā arī ir tā brīvības izpausme. Viņi mīlēja varavīksni visur - apģērbā, karogā, apavos. Viņiem likās, ka tas ir pats jaukākais, ka cilvēks ir daudzkrāsains. Un šis esības prieks, šķiet, manā izstādē šoreiz izpaužas ļoti pārliecinoši," norāda Vasiļjevs.

Diemžēl 21.gadsimta sabiedrība ne īpaši var lepoties ar līdzvērtīgu stila ikonu radīšanu.

Mēs tagad dzīvojam dekadences un bīstamības laikmetā. Diktatūras un kara bīstamības laikā. Cilvēki un modelētāji šajā laikā ne īpaši ļaujas fantāzijām, jo pasaules finansu krīze liedz mūsdienās patērētājiem tērēt tik daudz naudas apģērbam. Vairāk tiek tērēts ceļojumiem, veselībai, izglītībai. Tas šodien cilvēkiem šķiet būtiskāks naudas ieguldījums, nekā garderobe," skaidro Vasiļjevs.

Pirmoreiz Rīgā Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādē tiek demonstrēti ne tikai sieviešu, bet arī vīriešu tērpi uz jauniem manekeniem - ar rokām, galvām, parūkām un apaviem. 100 jaunu šīs neordinārās dekādes siluetu, cerams, raisīs pozitīvo emociju vētru un iešūpos vecākās paaudzes ļaužu patīkamās atmiņas.

Ekspozīciju papildina speciāli sagatavotie dokumentālā kino kadri no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, kuros atspoguļotas tā laika modes tendences Padomju Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti