Brīvdienu izklaides Top-5: Veļi, tviteropera, kariete un intimitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgā sākas Jāzepa Vītola 6. starptautiskais pianistu konkurss. Rīgā festivāls „Zelta maska Latvijā". Rīgā izstādes un kino. Rīgā grāmatu svētki. Rīgā Latīņamerikas ritmu pavēlniece Sofia Rei. Nagi tā vien niez sameklēt kaut ko, kas nav Rīgā, un turp doties, taču nesanāk...

Izklaide brīvdienās – Top-5:

1. Veļi un Nostra culpa

Ar mediju sirsnīgu atbalstu Normunds Šnē septembrī, stāstot par jauno „Sinfonietta Rīga" koncertsezonu, iekabināja pamatīgu āķi melomānu ausīs, solot atskaņot pavisam jauna žanra darbu – tviteroperu. Un nu tas brīdis ir klāt. Šnē solījumus turējis. Ir gan neierasta vieta -  Dizaina fabrika "D.FAB", gan pati Tviteropera Nostra culpa, ko sarakstījis Daugavpilī dzimušais, ASV un Igaunijā komponista un ekonomista izglītību ieguvušais Eižens Birmans. Atgādinājumam:  2012. gada jūnijā asā Twitter diskusijā par Igaunijas ekonomisko status quo iesaistījās Igaunijas prezidents Tomass Ilvess un amerikāņu ekonomists Pols Krugmens. Abu diskusijas dalībnieku ādā tviteroperā iejutīsies  igauņu mecosoprāns Irisa Oja. Bet koncerta programmā arī Magnusa Lindberga „Jubilees", Vitolda Lutoslavska „Grave", Žana Marī Rensa „Monolythe" un Fransisko Kolla „Piedras".

Ja piektdienas vakarā prāts nealkst intelektuāli piepildītu atslodzi, var doties pasērst pie veļiem, neaizmirstot paņemt viņiem cienastu. Brīvdabas muzeja Hernhūtiešu saiešanas namā un Vidzemes sētā piektdien notiks Veļu vakars folkloras kopas „Grodi" vadībā. Klāt ir Veļu laiks, dažādos Latvijas novados saukts arī par garu dienām, ķauķu laiku, Dievainēm, dvēseļu dienām, tēvu dienām, paminkām, iļģu laiku un vēl citādi. Daudzviet tas turpinājies no Miķeļiem līdz Mārtiņiem, citur īsāku laiku, citur – ilgāku. Arī pašiem veļiem ir daudz vārdu: velēnieši, gari, gariņi, dieviņi, iļģi, ķauķi, paurīši, urguči, vecajie, ēni, māžekļi.

Laika prognoze: Rīgā piektdiena būs ar nepatīkamiem laika apstākļiem, īpaši piektdienas vakars. Gaidāms lietus, brīžiem līs stipri, iespējama krusa. Dienas vidū gaisa temperatūra sasniegs +10 grādu, bet pēcpusdienā un vakarā tā pazemināsies līdz +5..+6 grādiem. Ziemeļrietumu vēja brāzmas pēcpusdienā un vakarā sasniegs 22-25 metrus sekundē. Tik stiprā vējā lūzt koku zari un veseli koki. Pa gaisu nes vieglākas konstrukcijas – celtniecības sastatnes, reklāmas plakātus. Jābūt uzmanīgiem!

2. Rundālē - kariete nāk!

Iespējams, kā tā klaigās tie, kuri piektdienas pēcpusdienā piedalīsies kādā visnotaļ interesantā pasākumā Rundālē. Laikā no trijiem līdz četriem pēcpusdienā Rundāles pilī ieradīsies pasta kariete, kura darināta pēc 18.-19.gadsimta parauga. No rīta 10.00 kariete izbrauks no Pakrojas muižas Lietuvā un apmēram pēc sešām stundām ieradīsies Rundāles pilī. Šis būs pirmais pasta karietes pārbaudes brauciens, tāpēc precīzu laiku noteikt grūti, taču idejas autori cer projektu attīstīt, nākotnē piedāvājot interesentiem regulārus pārbraucienus starp Pakroju un Rundāli un  īpašus piedzīvojumus pa ceļam.

Pasta kariete ir paredzēta astoņu pasažieru pārvadāšanai. To vilks četri Žemaišu šķirnes zirgi, kas ir viena no vecākajām zirgu šķirnēm Eiropā. Zirgiem sešu stundu laikā būs jāpārvar 50 kilometru garš ceļš. Galapunktā Rundāles pilī ceļotājus sagaidīs vēsturisko tērpu darinātāja un ceremoniju meistare Jeļena Forste ar īpašu teatralizētu uzvedumu.

Ja esat droši par palikšanu Rundāles pusē, arī sestdiena sola visai patīkamas izklaides. Vispirms Andra Ērgļa vadībā notiks Liepājas simfoniskā orķestra dabas mūzikas koncerts, kurā mūziķi sola iepazīstināt klausītājus ar to, kā kladzina simfoniskā vista, kā skaņuvalodā aizpeld gulbis, kas slēpjas Ļadova mūzikas lādītē, kā mūzikā uzzīmējams trīsgalvains pūķis, marsietis, cīruļputenis un saule...

Bet vakarpusē gan jādodas uz Bauskas pils muzeju, kur ar 17.gadsimta latviešu garīgās mūzikas dziedājumiem uzstāsies vokālā grupa „Schola Cantorum Riga". Skanēs meditatīva mūzika, a cappella dziedājumi un Ievas Birzkupas improvizācijas uz stabulēm un dūdām.

Laika prognoze: Rundālē piektdiena tāpat kā pārējā valstī gaidāms lietains un vējains laiks. Piektdienas pēcpusdienā un vakarā vēja brāzmas līdz 15-17 metriem sekundē, kas ir stiprs vējš. Gaisa temperatūra vakarpusē tikai ap +4..+6 grādiem. Sestdien laiks uzlabosies, nelīs, uzspīdēs saule un temperatūra sasniegs +8 grādus.

3. Jēkabpilī - kamermūzikas intimitāte

„Rudens ir visīstākais laiks kamermūzikas intimitātei," apgalvo jēkabpilieši, 19.oktobrī plkst.17:00 aicinot  uz koncertu „Rudens Kamermūzikas dienu" Jēkabpils tautas namā. Uzstāsies Jēkabpils pilsētas orķestris diriģenta Mārtiņa Berga vadībā un solisti - Starptautisko konkursu laureāti - vijolniece Eva Bindere un „Krievijas Virtuozs" un „Salcburgas kamersolists" altists Davids Abrahamjans.

Koncertā skanēs Volfganga Amadeja Mocarta Simfonia Concertante Vijolei un Altam ar orķestri, kas ir viens no skaistākajiem instrumentālā koncerta paraugiem mūzikas vēsturē un tiks atskaņots brīnišķīgo solistu Evas Binderes un Davida Abrahamjana priekšnesumā. Skanēs arī Johana Kristiana Baha Sinfonie g – moll (op. VI. Nr. 6) - emocionāli spilgts, ekspresīvs, dinamisks skaņdarbs, iespējams, ka sava veida priekšvēstnesis slavenajai V.A.Mocarta 40.simfonijai.

Savukārt sestdien jēkabpiliešiem paredzēta vieglāka izklaide, kad pilsētā piestās „Zelta  Ekspedīcija" – šlāgergrupas „Baltie lāči" un „Apvedceļš" kopā ar pūtēju apvienību „Zelta taures".

Optimisms un dzīvesprieks, šarms un vīrišķība, muzikalitāte un jaunrade, dzirkstošs humors un mīlestība skanēs  veltījumā Latvijas klausītājiem," norāda ekspedīcijas rīkotāji. Skan uzmundrinoši!

Laika prognoze: Jēkabpilī piektdienas pēcpusdienā un vakarā vējains un lietains laiks. Rietumu vēja brāzmas līdz 15 metriem sekundē. Gaisa temperatūra vakarpusē ap +3..+5 grādiem. Sestdien debesis skaidrosies, uzspīdēs saule un nelīs un temperatūra sasniegs +8 grādus. Svētdiena būs apmākusies, lietaina un vēsa – temperatūra sasniegs tikai +5..+6 grādus

4. Grāmatu svētki un „Borderless"

Lai gan Rīgas Grāmatu svētku programma šogad ir pelnījusi visai bargu kritiku, no šo svētku apmeklējuma vienalga grūti izvairīties, jo ziņkārība neliek mierā.  Racionāli salīdzinot sestdienas un svētdienas laika prognozi Rīgā, secināms, ka grāmatu svētkiem vislabāk atvēlēt sestdienu. Ja pēc Kongresu nama apmeklējuma iespējams ieplānot kultūras programmas turpinājumu, tad pavisam ideāli.  Protams, turpinājumam, ir vairākas iespējas un virzieni. Viens no tiem – Indras Reinholdes kamerbaleta laikmetīgā baleta izrāda „Gulbja dziesma" VEF kultūras pilī, otrs – „Nabaklab", kur uzstāsies eksperimentālā rokgrupa "The Telescopes" no Lielbritānijas un pašmāju shoegaze pārstāvji „Tribes Of The City", trešais - ...

Laika prognoze: Sestdien laiks Rīgā uzlabosies. Nokrišņu nebūs, brīžiem uzspīdēs saule. Vējš iegriezīsies no dienvidrietumiem un pierims, brāzmās sasniedzot 11-14 metrus sekundē. Temperatūra līdz +8..+9 grādiem.

Svētdien būs apmācies un lietains laiks ar mērenu ziemeļaustrumu vēju. Maksimālā gaisa temperatūra ap +6 grādiem.

5. Vai zelta rudens cauri?

Visbeidzot, var taču doties vēlreiz paskatīties, vai zelta rudens nav jau beidzies. Un aizbildinājumu vai tieši pretēji – iemeslu atrast Siguldas koncertzālē „Baltais flīģelis", kur „Kremerata Baltica" orķestra soliste, čelliste Gunta Ābele un pianiste Elīna Bērtiņa sestdien piedāvās klausītājiem jaunu kamermūzikas programmu - Bendžamina Britena, Semjuela Bārbera, Jāzepa Vītola skaņdarbus čellam un klavierēm. Mūziķes koncertam izvēlējušās repertuāru, kurš daudziem var kļūt par jaunu, vēl nedzirdētu muzikālu partitūru atklājumu, ja zelta rudeni šie daudzi nebūs atraduši tur, kur pirms nedēļas atstāja

Laika prognoze: Pastāv iespēja, ka naktī uz sestdienu Siguldas apkaimē var ne tikai līt lietus, bet snigt arī slapjš sniegs. Diena gan paies bez nokrišņiem, piektdienas brāzmainais vējš būs pierimis, uzspīdēs saule un gaisa temperatūra sasniegs +7..+8 grādus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti