Brīvdienu izklaides Top-5: Latgaļu vārdam – 900!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Starp lielākiem un mazākiem šīs nedēļas nogales pasākumiem vērojams ievērojams ar folkloru saistītu izrīkojumu īpatsvars, kuru vidū lepni izceļas latgaļu vārda 900.jubilejai veltīto pasākumu kopa. Taču tā nav vienīgā izklaide, protams.

Izklaide brīvdienās – Top-5:

1. Latgaļu vārda svētki Āraišos un Cēsīs

Āraišu arheoloģiskais muzejparks un Kultūrvēsturiskās vides saglabāšanas biedrība (KVSB) aicina Baltu vienības dienu, 22.septembri, veltīt senajiem latgaļiem, jo aprit 900 gadi, kopš rakstos pieminēts seno latgaļu vārds. Nestora hronikā „Pagājušo laiku stāsts”, kas datēta ar 1113.gadu, pirmo reizi vārdā saukti latgaļi un Latgaļu zemes nosaukums.

Atzīmējot šo notikumu, 21. septembrī 12.00 – 19.00 Āraišu arheoloģiskā muzejparkā ikviens interesents tiks iepazīstināts ar stāstiem par seno latgaļu apģērbu un rotām, seno latgaļu bruņojums, seno latgaļu dzīves vietām Vidzemes reģionā un seno latgaļu apbedījumiem, rotām un vietvārdiem. Par to stāstīs LNacionālā vēstures muzeja arheologi. Notiks arī seno latgaļu tērpu modes skate ar pētnieces Iritas Žeieres komentāru un vēstures kopu demonstrējumu, kas saistīti ar seno latgaļu ikdienu, sadzīvi. Tautas vērtes kopa „Dzieti” izdziedās krustabu dziesmas. Pasākumu noslēgs Dzērbenes folkloras kopa „Māras bērni” ar Vakarēšanu, kurai pamatā ir Dzērbenes apkārtnē savāktais folkloras mantojums.

Pasākums turpināsies 22. septembrī Cēsīs. Pulksten 12.00 būs ekskursija uz Ruckas muižu, kur varēs iepazīties ar KVSB radošajām darbnīcām, muižu un tās vēsturi – vadītājs Arsenijs Šenroks, kā arī tikties ar bruņu un ieroču kalēju Aleksandru Kornetu-Movzešu viņa jaunajā smēdē. Sekos iepazīšanās ar izstādi „Latgaļu dārgumi” Seno rotu kalves ekomuzejā. Dienas muzikālo daļu nodrošinās Eduards Klints, kopā ar visiem dziedošajiem un spēlējošajiem dalībniekiem. Turpinājumā būs saistošas nodarbes Cēsu pils dārzā. Pulksten 16.00 paredzēta vakarēšana, kopā ar latgaļu dziesminieci Birutu Ozoliņu. Vakara noslēgumā baltu vienību, rudens saulstāvjus un bagāto ražas gadu dziesmās daudzinās Kristīne Kārkle-Puriņa & Co. Šajā dienā visi pasākumi bez maksas.

Laika prognoze: Cēsu apkaimē sestdien, īpaši pēcpusdienā, gaidāmas īslaicīgas lietusgāzes, ļoti iespējams, ka kopā ar pērkona negaisu. Svētdien līs mazāk, tomēr pēcpusdienā neliels lietus gaidāms, cerības, ka būs vairāk saules nekā sestdien. Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās ap +15..+16 grādiem. Svētdien nedaudz pastiprināsies un būs jūtamāks rietumu vējš, brāzmās līdz 10 metriem sekundē.

2. Kalnciema kvartālā – tupeņu festivāls

Lai dzīvo tupenis, buļba, pampālis, karpelis un kartupelis! Un lai dzīvo Kalnciema kvartāls, kur 21. septembrī notiks kartupeļu festivāls! Kas vēl piebilstams pie tā, ka latvieši ir lieli tupeņu ēdāji, un tāpēc būtu liela apgrēcība, ja savu gardēdienu tauta neceltu augstā godā. Kalnciema ielas tirdziņā jau no desmitiem rītā rosīsies tirgotāji. Varēs pirkt visgaršīgākos kartupeļus tieši no audzētājiem, dažādus no kartupeļiem gatavotus gardumus un izstrādājumus. Īsi pirms vienpadsmitiem pasākumu iedziedās folkloras kopa „Putni”, bet vēlāk apdziedāšanās mākslu demonstrēs arī Rucavas sievas. Pēc tam uz skatuves kāps kartupeļu audzētāji un dalīsies kartupeļu gudrībās – kādas šķirnes vislabāk der kraukšķīgām kartupeļu pankūkām, kādas ir visražīgākās un pieprasītākās, ko stādīt un ko pirkt. Āra virtuvē vienpadsmitos Ēriks Dreibants no Trīs Pavāru Restorāna sniegs meistarklasi par kartupeļu ēdienu gatavošanu pēc mūsdienu receptēm. Tiks gatavota kartupeļu un kūpināta laša zupa, kartupeļi un kaņepes mēlē ar lazdu riekstiem un rapšu eļļu, batātes šokolādes konfektes. Pēc pulkstens vieniem notiks Kurzemes tradicionālo kartupeļu ēdienu meistarklase. Sandra Aigare no tradīciju nama „Zvanītāji” un Rucavas sievas mācīs gatavot bimbaltīri un Kurzemes skābputru, kartupeļu kukulīšus ar speķkrēma mērcīti un riezi.

Dienas gaitā varēs uzzināt daudz interesantu faktu par kartupeļiem, notiks kartupeļu stafetes un konkursi. Bērnu istabā visas dienas garumā norisināsies radošās kartupeļu darbnīcas. Mazie varēs nodarboties ar mākslu - taisīt bildes ar un no kartupeļiem, spiest kartupeļu zīmogus, gatavot kartupeļu mini skulptūras.

Laika prognoze: Rīgā sestdien līs vairāk, bet svētdien iespējams tikai neliels lietus un būs saulaināks. Gaisa temperatūra brīvdienās sasniegs +16..+17 grādus.

3. Otrais Folkloras festivāls „Rudenāji” – ne tikai Katlakalnā

Pirms diviem gadiem arī septembrī, Jumja zīmē notika Katlakalna 1.Starptautiskais Folkloras festivāls, toreiz vēl ViA Ķekava ietvaros, bet jau ar atsevišķu Atklāšanas iedziedāšanu un Rudenāju rituālu Sauliešu pilskalnā, ar folkloras kopu Dižkoncertu, Meistarklasēm un Amatu dienu.

Pie šādas norises formas festivāla rīkotāji palikuši arī šogad. Festivāla atklāšana 20.septembrī pie Katlakalna Tautas nama, tad Lāpu gājiens uz Sauliešu pilskalnu, kur notiks Rudenāju ugunsrituāls, viesu un mājinieku dziesmas, danči, rotaļas un kopīgs mielasts. Sestdiena festivālā būs Novada diena - folkloras kopas dosies koncertēt Baložos, Daugmalē... Šajā dienā iecerētas arī viesu meistarklases gan dziedāšanas, gan instrumentu spēles prasmēs. Vakarpusē Dižkoncerts Ķekavā, bet pēc tam vēl danču vakars līdz pēdējam spēlējošam muzikantam. Svētdiena – Amatu un Kaimiņu diena. Festivāla dalībnieki kopīgi iepazīst senās amatu prasmes, sadzied un parāda sevi kaimiņu novados. Un tad jau arī klāt festivāla Noslēguma koncerts.

Viesu saraksts šajā festivālā ir gana interesants - gan mūsu tuvējie kaimiņi no Lietuvas un Igaunijas, gan arī viesi no tālākām zemēm - Gruzijas, Norvēģijas, Ukrainas un Azerbaidžānas.

Laika prognoze: Līdzīgi kā Cēsu pusē, arī ap Rīgu sestdien līs vairāk, bet svētdien iespējams tikai neliels lietus un būs saulaināks. Gaisa temperatūra brīvdienās sasniegs +16..+17 grādus.

4. Liepājā - Ērģeļmūzikas festivāls

Ja tupeņprieki un tautiskas izklaides neiet pie sirds, jūsu ceļš droši vien var aizvest uz Liepāju, kur notiks pirmie šīgada Liepājas Ērģeļmūzikas koncert. Sestdien 13.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē - Ērģeļmeža pasakās satiksim gan Meža ķēniņu un ķēniņdēlu, gan princesi tornī un ganiņu, piedzīvosim arī negaisu un ķēniņdēla zirga auļus. Koncertā opiedalīsies Kristīne Adamaite (ērģeles), Reinis Lapa (flauta), Kaspars Zemītis (ģitāra), Karina Bērziņa (pasaku stāstniece). Pulksten 18.00 Liepājas Sv.Pāvila baznīcā notiks koncerts „Mūzika taurēm un ērģeļu stabulēm B.A.C.H.”, kurā uzstāsies Roberts Hansons (ērģeles) un pūšaminstrumentu kvintets „5-ATĀ!”. Savukārt svētdienas, 22.septembra, vakarā Sv. Trīsvienības katedrālē koncertu „Starp divām pasaulēm” sagatavojis ērģelnieks Aigars Reinis, talkā aicinot sitaminstrumentālisti Elīnu Endzeli un Lielās mūzikas balvas laureāti Ievu Ezerieti.

Laika prognoze: Liepājā brīvdienās valdīs brāzmains ziemeļrietumu, rietumu vējš, tātad no jūras, un šī iemesla dēļ gaisa temperatūra gan naktīs, gan dienās būs tikpat kā vienāda - ap +14..+15 grādiem. Ticams, ka sestdiena paies bez lietus, bet svētdien gan īslaicīgi var uzlīt.

5. Saldus novada folkloras svētki

Folkloras kopa „Medainis” savas pastāvēšanas piecu gadu jubilejā kopā ar domubiedriem un draugiem atzīmēs Saldus novada folkloras svētkus. Par godu šiem svētkiem tapusi burtnīca, kurā apkopotas Saldus apkārtnē teiktās dziesmas. Ikvienam apmeklētājam būs iespējams piedalīties kopnorisēs, dziedāt un dancot kopā ar svētku dalībniekiem un pārliecināties, ka katram ir kāda folkloras izpausmes forma, kurā var justies droši un pārliecināti. Šis pasākums parādīs, kā uz tautas kultūras pamatakmens – folkloras - aug un attīstās Saldus novada folkloras kopas „Medainis”, „Pampāļi”, „Ruba”, „Zemturi” un amatiermākslas kolektīvi – koris „Saldava”, tautisko deju ansamblis „Kursa”, Lutriņu jauniešu deju kopa „Vilks”, Saldus profesionālās vidusskolas deju kopa „Rota”, akordeonistu ansamblis „Akords”, kā arī tautas lietišķās mākslas studijas „Saldus” dalībnieki, kā arī kaimiņu folkloras kopas „Virza” un „Virši” no Brocēnu novada. Pasākums notiks 21. septembrī plkst. 15:00 Saldus Bērnu un jaunatnes centrā.

Laika prognoze: Saldū sestdien būs daudz mākoņu, tomēr nelīs un brīžiem uzspīdēs saule. Gaisa temperatūra sasniegs +16..+17 grādus un pūtīs lēns līdz mērens ziemeļrietumu vējš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti