Brīvdienās Ziemeļlatgalē - pārgājieni, sveču liešana, gardumu baudīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šajās brīvdienās jau trešo gadu pēc kārtas Balvu, Viļakas, Kārsavas, Rugāju un Baltinavas novadā notiks daudzveidīgs kultūras un aktīvās atpūtas pasākumu cikls “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”. Divas dienas piecos austrumu pierobežas novados varēs baudīt aktīvo atpūtu, iepazīt Latgales kulināro mantojumu, liet sveces, apgūt pirts gudrības, doties pārgājienā un darīt vēl daudz ko citu.

Brīvdienās Ziemeļlatgalē - pārgājieni, sveču liešana, gardumu baudīšana
00:00 / 05:03
Lejuplādēt

Jau trešo gadu divu dienu garumā Balvu, Viļakas, Kārsavas un Baltinavas novados notiks dažādas aktivitātes, kuru laikā būs iespējams gan izzināt Latgales dabu, gan kultūras mantojuma vērtības. Tā šodien dienas pirmajā pusē Kārsavas novadā varēs doties ziemas pārgājienā uz dabas parku “Numernes valnis”, stāsta Dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe:

“Laika apstākļi solās būt labi. Mīnusi arī ne pārāk lieli, tā ka es domāju - tā ir laba iespēja doties dabā, ieelpot priežu meža gaisu, uzzināt ko jaunu par dabas vērtībām, kas slēpjas Numernes valnī un vienkārši baudīt kopā būšanas prieku.”

Regīna Indriķe uzsver, ka šādi izzinošie pārgājieni šajā vietā tika rīkoti arī iepriekš un tajos piedalījušās gan ģimenes ar bērniem, gan jaunieši, jo daudziem iešana kājām pa piesnigušajām meža takām ir no tiesas aizraujošs un interesants piedzīvojums.

“Iepriekšējos gados esam pētījuši ķērpjus, kas sastopami šeit, aizstaigājuši līdz Kugru ezeriņam un skatījušies purvu, pētījuši dzīvnieku darbības pēdas. Šogad uzmanību veltīsim osveida reljefa formām, kas ir unikālas Latvijā, un Latgalē šādas ir sastopamas dažāds vietās. Vasarā, pavasaros tur vairāk saskatām augus, bet ziema ir tas laiks, kad varam vērot norises dabā, varam baudīt apkārtējo ainavu, kad varam skatīties zvēru pēdu nospiedumus, nograuzumus, apkodomus,” klāsta Indriķe.

Tie, kurus mežs nesaista, varēs piedalīties nūjošanas nodarbībā Briežuciemā, doties ekskursijā uz briežu dārzu “Mežsētas” Rugāju novadā vai arī slēpot “Balkanu kalnu” dabas parka trasēs. Savukārt dienas otrajā pusē varēs aktīvi līdzdarboties radošajā darbnīcā Baltinava novada muzejā, iepazīties ar pirtī iešanas pamatiem, iemācīties pagatavot pirts skrubjus. Gardēžiem īpašs piedāvājums būs viesu namā “Noras”, kur saimniece aicinās baudīt gardas pusdienas labākajās Latgales kulinārā mantojuma tradīcijās un piedalīties meistardarbnīcā.

Savukārt svētdien aktīvos ceļotājus ar nepacietību gaida arī zirgu sētas “Kapulejas”, kas atrodas Tilžā, kur saimnieko Larisa un Andrejs. Te ceļotājus kamanās vizinās zirgs vārdā Sidrabs un ponijs Mambo.

Tepat Tilžā Kultūrvēstures izpētes un tūrisma centrā tiem, kuri vēlas radoši darboties, bišu saimniecības „Silaunieki” īpašniece Ruta rādīs, kā no parasta vaska gabala izliet skaistu smaržīgu sveci:

“Mums ir iegādātas formas. Uzsilda to vasku uz plītiņas katliņā un tad salej formiņās, un tad gaida, kad tas vasks sacietē, tad mēs viņu ņemam ārā. Daudzi pagājušajā gadā, kas lēja, izlēja arī sev svecīti uz mājām līdzi, jo interese bija ļoti liela. Tāds process citur nav redzams nekur. Tik vienīgi, ja darbnīciņās parāda.”

Arī pērn Ruta, piedaloties pasākumā “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”, piedāvājusi iespēju katram pašam pielikt roku vaska sveču tapšanas procesā, un to vairāk izmantojuši ceļotāji no citiem novadiem, kuri, paciemojušies vienā sētā vai pasākumā, devušies baudīt citus piedāvājumus.

“Vietējie bija diezgan pasīvi, bet bija arī vietējie. Ļoti daudzi ir tādi, kuri nelasa afišas un viņi nav lietas kursā, un tad, kad tas pasākums ir pagājis, tad viņi saka - mēs nezinājām. Bet vispār bija ļoti daudz apmeklētāju no Alūksnes, Gulbenes. Viņi arī piedalījās citur un iebrauca pie mums šeit,” atceras Ruta.

Tāpat svētdien ceļotāji varēs ieturēt nesteidzīgas saldās brokastis Malnavas “Dzīļu” maiznīcā un pēc tam doties ekskursijā gida pavadībā pa Malnavas muižas teritoriju un noslēgumā viesoties ''Latgolys Šmakovkys dadzynuotovā''. Aktīvās atpūtas cienītājiem svētdien būs lieliska iespēja iepazīt jaunu piedāvājumu Ziemeļlatgalē - lāzertaga spēli, piedaloties spēlē Kārsavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti