Balodis jautā: Kurš klaunojas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

Kaprāns vienlaikus apceļ gan politiķus, gan klaunus; islandiešu mākslinieks iecerējis deju ar mirušo; prokrieviskais aktīvists Illarions Girss nespēj atbrīvoties no Latvijas pilsonības; uz Eiropas kartes parādās pāris jaunu pundurvalstiņu; Latvijas Nacionālā bibliotēka aktīvi darina vārdus. Par to visu pieci.lv rubrikā “Balodis jautā”. Rubrikas autors Rūdolfs Balodis ieskatās aizvadītās nedēļas interneta dzīlēs un jautā.

Kurš apceļ klaunus?

7. jūlijā kultūras ministres padomnieks Mārtiņš Kaprāns sociālajā vietnē “Twitter” Saeimas deputātus Mārtiņu Bondaru un Artusu Kaimiņu pielīdzināja klauniem – ziņo LETA. Aizkaitināti jutušies ne tikai abi politiķi, bet arī Latvijas Klaunu ģilde.

Savā tviterkontā Kaprāns rakstīja”: “@MartinsBondars @artuss Šiem opozīcijas klauniem no sākuma jāizlasa pašu dotais deputātu zvērests.” Tas pamudinājis abus deputātus vērsties pie kultūras ministres Daces Melbārdes, lai vērtētu Kaprāna rīcības ētiskumu un atbilstību amatam. Vēlāk kultūras ministre nosodīja sava padomnieka rīcību, jo, kaut arī savus uzskatus Kaprāns paudis kā privātpersona, šāda uzvedība neatbilst ministrijas ētikas kodeksam.

Pret Kaprānu vērsās arī Latvijas Klaunu ģilde. Tā lūgusi Melbārdi atlaist Kaprānu par klaunu profesijas prestiža aizskaršanu, jo viņš atļāvies tos salīdzināt ar neprofesionāliem politiķiem.

Nav gan izdevies apstiprināt, ka Latvijas Klaunu ģilde patiešām eksistē. Tas liek domāt, ka, visticamāk, paziņojums ir joks.

Kuram gribas stīvu deju partneri?

Islandiešu mākslinieks Snori Asmundsons iecerējis šokējošu dejas priekšnesumu – tajā kā savu deju partneri viņš meklē svaigu līķi.

“Meklēju mirušu cilvēku ķermeņus mākslas vārdā. Nepieciešams līķis video instalācijai,” savā “Facebook” kontā raksta mākslinieks. “Ja tavs laiks uz zemes tuvojas beigām, tev nomirstot es vēlētos aizņemties tavu ķermeni. Tava miesa tiks atgriezta apbedītājam tādā pašā stāvoklī, kā sākumā.”

Looking for dead bodies in the name of the art. I need a corpse for a video installation. If you are dying I would like...

Posted by Snorri Asmundsson on pirmdiena, 2012. gada 16. jūlijs

Līdz šim aicinājumam atsaukušies vairāki brīvprātīgie. Nelaime tāda, ka viņi visi, visticamāk, tik drīz nenomirs. Bija cerības uz kādu neārstējami slimu pacientu, bet – par nelaimi māksliniekam – brīnumainā kārtā viņš izveseļojās.

Snori Asmundsons turpina meklēt deju partneri, kas brīvprātīgi piekristu viņa aicinājumam. “Es varētu aizbraukt uz Ķīnu un Meksiku, kur brīvi iespējams iegādāties mirušu cilvēku ķermeņus, bet es to nevēlos,” viņš stāsta.

“Es neesmu tik samaitāts. Savu priekšnesumu vēlos veidot saskaņā ar mirušo, cienot gan viņu, gan viņa ģimeni.”

Kuram nesanāca?

Pagājušajā mēnesī prokrieviskais aktīvists Illarions Girss, lai atbrīvotos no Latvijas pilsonības, sadedzināja savu pasi un arī vērsās Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Par spīti pūliņiem savu mērķi viņš nav sasniedzis – ziņo LETA.

Cerētās nepilsoņa pases vietā Girss saņēmis jaunā parauga pilsoņa pasi. “Ja mani uzskata par valsts ienaidnieku, kāpēc man neļauj saņemt nepilsoņa statusu?” viņš vaicāja.

Jaunā parauga pase viņam šķiet “visai smieklīga”, jo tajā iekļautas dievības un citi simboli. To gan viņš neplānojot dedzināt, skaidrojot, ka “ar vienu reizi būšot gana”.

Girss arī nav saņēmis informāciju par jebkādu soda piedziņu par pases sadedzināšanu. Par tīšu personu apliecinoša dokumenta bojāšanu viņam var nākties šķirties pat no 35 eiro. Viņš gan cer uz mazāko soda mēru – 7 eiro. Vēl viņš norādīja, ka viņam nav problēma ar sodiem un tos samaksās.

Kā tikt pie savas valsts?

Uz pasaules par vienu valsti vairāk – uz robežas starp Serbiju un Horvātiju nodibināta Ongulas kņaziste.

Valsts oficiālais nosaukums ir Ekoloģiskā Donavas kņaziste Ongula un tā eksistē kopš 24.maija. Tās platība ir 700 tūkstoš kvadrātmetru – lielāka par Vatikānu, bet mazāka par Monako. Kādreiz tur atradies Dienvidslāvijas dabas rezervāts “Kopački rit”, bet pēc militārajiem konfliktiem deviņdesmitajos gados vieta palika neapdzīvota un aizaugusi.

Kartogrāfiem nosakot jauno valstu robežas, teritorija piemirsta un nepievienota ne Serbijai, ne Horvātijai.

Valsts galva ir kņazs Milomirs I Bogdanovs. Par valsts pārvaldes formu izvēlēta absolūtā monarhija, jo trūkst pastāvīgo iedzīvotāju, kas varētu izvēlēties savus priekšstāvjus. Kņazistes likumdošana veido 10 Dieva baušļi un nekas vairāk. Pēc vadītāju domām, tas ir pietiekami.

Nesen turpat netālu pasludinātas vēl trīs pundurvalstiņas – Anklāva karaliste, Selestīnas kņaziste un Liberlandes republika. Arī tās reiz bijušas teritorijas, kuras kartogrāfi piemirsuši.

Kuram patīk darināt vārdus?

Latvijas Nacionālā bibliotēka paziņojusi, ka Gaismas pils restorāna nosaukums būs “Kleever” un tajā varēs ieturēt “brančotēku”. Valsts valodas centrs nav sajūsmā.

Lai atrastu labāko restorāna nosaukumu, Latvijas Nacionālā bibliotēka izsludināja konkursu. Tika saņemtas gandrīz 800 idejas, bet nevienu neatzina par gana labu. Nosaukums “Kleever” tika pieņemts, jo tas sasaucas ar bibliotēkas novietojumu Klīversalā un angļu vārdu “clever”, kas nozīme “gudrs”.

Valsts valodas centrs ir neapmierināts ar šādu nosaukumu, un tās direktors Māris Baltiņš aģentūrai BNS to raksturoja kā “latviešu valodai nedraudzīgu”. Viņš skaidroja, ka nosaukums nesaistās ar Gaismas pils tēlu,

“bet drīzāk atsauc atmiņā kārkluvāciešu laikmetu un švaukstisku izpratni par svešādo (nelatvisko) kā smalko un inteliģento”.

Latvijas Nacionālā bibliotēkā izdomājusi arī interesantu nosaukumu vēlajām brokastīm jeb “brančam” – Gaismas pilī šo ēdienreizi dēvē “brančotēka”. Bibliotēkas preses sekretārs Augusts Zilberts joko, ka jandāliņš ap restorāna nosaukumu palīdzējis biznesam, jo rezervāciju skaits jaunajā ēstuvē arvien pieaug.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti