Kā labāk dzīvot

Oža pēc Covid-19 atjaunojas pāris nedēļās, pēc citiem vīrusiem - daudz ilgākā laikā

Kā labāk dzīvot

Prostatas vēzi var ārstēt: svarīgākais ir laicīga diagnostika

Decembris: vai dārziem "ziemas miegs"?

Uz rozēm sniegu var bērt vēl, bet no skujeņiem jānopurina. Dārza padoms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Lielā sniega sega nāk par labu laikus neapsegtajām rozēm, taču skujeņiem tā ir par smagu un var aplauzt zarus, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Lai arī dārzi daļā Latvijas nu klāti ar sniegu, atlikuši pāris darbi, kurus var paveikt. Rozes, kuras nav pagūts apsegt ar zariem, sniegs labi apklāj gluži kā silta sedziņa. Sniegu tām var pat vēl speciāli samest virsū.

Taču no skuju kokiem sniegu ar steigu vajadzētu nopurināt. Tūjām un citiem skujeņiem sniegs ir pārāk smags, līdz ar to augi var aplūzt un izgāzties. 

Žogs pret zvēriem

Jāatceras, ka biezā sniega sega var atvieglot piekļuvi augļu kokiem vai citiem augiem arī dažādiem meža zvēriem. Lai ziemas periodā tos pasargātu, vislabāk augus aptvert ar režģi, kādu žogu vai ar kaut ko apsegt, taču jāņem vērā sniega segas augstums.

“Bieži vien cilvēks apliek režģīti metra augstumā, un augša paliek vaļā, bet, ja sniegs ir daudz, dzīvnieks var tikt klāt. Augšai aptinam vismaz egļu zarus apkārt,” norādīja Kaminska. 

Jāstampā sniegs ap augļu kokiem

Pie augļu kokiem svarīgi izdarīt vēl kādu darbu – apmēram metra rādiusā ap stumbru jāsastampā sniegs.  

“Augļu kokiem, it sevišķi jaunākiem stumbriņiem un kauleņkokiem, ir jāpiemīca sniegs ap stumbru. Zem sniega patīk dzīvoties pelēm, un jaunos stumbriņus viņas mēdz apgrauzt stipri. Ja ir piemīcīts, tad viņas nedzīvosies tik ļoti,” skaidroja dārzkopības eksperte. 

Nedrīkst stumbru izsutināt

Tāpat jāuzmanās, vai, gribot pasargāt augļu kokus no aukstuma, nesanāk izdarīt lielāku kaitējumu, tos apsedzot ar materiālu, kas lietainā laikā uzsūc mitrumu un koka stumbru izsutina. 

 “Ar auduma materiāliem jāuzmanās – citreiz ilgstoši līst ziemā, un tie samirkst. Kad tas mitrs ilgstoši stāv, stumbram nav īsti labi, tas sutina. Jāskatās, kādi ir laikapstākļi. Varbūt ziemā, slapjajā periodā, ir vērts uz kādu brīdi atkal noņemt, kad nāk sals, atkal uzlikt. Jāskatās, lai materiāls nav slapjš un mitrs apkārt,” sacīja Kaminska.

Ar vainaga veidošanu jāpaciešas

Tāpat eksperte atgādināja, ka šobrīd nevajadzētu augļu kokiem apgriezt zarus vai veidot vainagu, jo nav zināms, kāds laiks būs decembra beigās un janvārī. Viņa iesaka paciesties un labāk to darīt februāra beigās, martā.

 

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti