Tomātu audzētāja: Šogad pārsteidza bagātā raža

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad īpaši pārsteigusi labā lauku tomātu raža, Latvijas Radio pastāstīja tomātu audzētāja Elga Bražūne. 300 dažādas, tostarp ražīgās tomātu šķirnes līdz 21. augustam varēs apskatīt tomātu izstādē Latvijas Dabas muzejā.

Dabas muzeja pārstāve Undīne Preisa.
00:00 / 00:24
Lejuplādēt

Selekcionāri ik gadu rada jaunas un arvien neparastākas tomātu šķirnes, tomāti pārsteidz gan ar savu izmēru, formu un krāsu, gan garšas īpašībām.

Daudzveidīgajā tomātu krāsu paletē un izskata dažādībā katrs varēs atrast un iegādāties savai gaumei piemērotu šķirņu sēklas, ko jau nākamajā gadā izaudzēt savā dārzā. Muzeja izstāžu kuratore Undīne Preisa Latvijas Radio pastāstīja par pārsteigumiem:

"Mēs esam pieraduši redzēt tomātus tādus, kādi tie ir veikalā. Man pašai personīgi bija pārsteigums par šo dažādību, ka tomāti ir, sākot no pavisam maziņiem, līdz pat ļoti lieliem."

Lielie tomāti varot sasniegt pat viena kilograma svaru. 

Savukārt dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Savukārt dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne Latvijas Radio pavēstīja, ka šogad ir ražīgas vairākas lauka tomātu šķirnes: "Piemēram, 'Sibīrietis' – 

tik ražīgu un ar tik lieliem tomātiem savā dzīvē nebiju redzējusi, kā šogad mums ir uz lauka,

un kopšanu nekādu [nevajag]," stāstīja dārzniecības vadītāja. "Viņam patika, nevis, ka [to] sien uz augšu, bet uz paaugstinātām dobēm un [stādam] apkārt noklāta melnā plēve, kas dod siltumu saknēm. Pats tomāts guļas uz plēves, kā grib." Dārzniece piemin arī 'Baltkrievijas Lauku', 'Ungārijas Agrais' un 'Agrā Beta' kā īpaši ražīgas tomātu šķirnes. 

Vēl pirms nedēļas šķita, ka vasara par tomātiem šoreiz ir aizmirsusi. Tie kā negatavojās, tā negatavojās – sūkstījās gan dārzkopji amatieri, gan pieredzējuši audzētāji.

"Visiem sākas stress, tomāti kaut ko gaidīja, bet mēs nesapratām ko. Bet viņi gaidīja siltumu. Kā palika silts, tā viss aizgāja. Tagad ir raža visos dārzos," Latvijas Televīzijai atzina Bražūne.

300 šķirnes

Izstādē pārstāvētas apmēram 300 šķirnes – gan pasaulē jau labi zināmās un plaši audzētas piemājas dārzos, gan arī tādas, kas atrodamas tikai vietējo kolekcionāru saimniecībās.

Izstādes apmeklētāja Sarmīte Līdaka atzina: "Bezgala skaisti. Ne velti tos dēvē par mīlestības āboliem. Tā ir tāda lieta, ar ko var saslimt. Es esmu saslimusi. Bērnībā, cik atceros, paši auga un neviens necackājās, tāpat izauga, bet tagad jau māksla jāpieliek."

Savukārt apmeklētājs Aleksandrs Troškins norādīja: "Atbraucu no Igaunijas speciāli apskatīt izstādi. Esmu iecienījis vidēja izmēra tomātus. Lielie tomēr ir daudz par lielu. Mazie arī ļoti patīk. Lūk, tādi kā ķirsīši. Vidēja lieluma tomāti labāk aug un tie ir arī garšīgāki."

Audzētāji novērojuši, ka cieņā joprojām ir violetas krāsas augļi. "Nāk jaunas ģimenes, kas ievieš dārziņu vai grib ieviest dārzus un siltumnīcas, un grib jaunos, modernos tomātus iestādīt. Ļoti populāri ir mazie tomātiņi, kokteiļtomāti, odziņas, ko iemet mutē. Vajag būt dažādas krāsas. Un vēl jau sviestmaižu tomāti. Jo latvietis mīl tomātu uz sviestmaizes," atzina Bražūne.

Selekcionāri pasaulē ik gadu rada jaunas šķirnes, kuras pārsteidz ar izmēru, formu, krāsu un garšu. Taču Latvijā tikpat kā nenodarbojas ar jaunu tomātu radīšanu. Joprojām apritē ir senās, savulaik Latvijas selekcionāru izlolotās šķirnes – 'Jūrmala', 'Delikatase', 'Kondīne', 'Rīgas lielie' un citas.

Bražūne pastāstīja, ka 40 darbības gadu laikā pašai izdevies izveidot un stabilizēt četras šķirnes.

Kā skaidroja audzētāji, šķirnes izveidošana ir sarežģīts un ilgs process, bet šādiem selekcijas darbiem un pētījumiem nav valsts finansējuma.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā tomātu izstāde norisināsies no 17. līdz 21. augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti