Eiro fokusā

Eksperti: uzņēmējus Latvijā visnegatīvāk šogad ietekmēs nodokļu izmaiņas un ierobežojumi

Eiro fokusā

Saistībā ar ostu pārvaldības modeļa izmaiņām un Covid-19 dēļ investori ir piesardzīgāki

Sēklas mazdārziņu īpašnieki šobrīd var iegādāties tikai internetā

Kādas ir mazdārziņu īpašnieku iespējas nopirkt sēklas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Šobrīd Latvijā noteikti tirdzniecības ierobežojumi un veikalos nevar iegādāties arī sēklas. Lai gan sēklu veikali piedāvā tās nopirkt gan interneta veikalā, gan distancēti – pasūtot un pēc tam preci paņemot veikalā, šis pakalpojums nav pieejams visiem un iepirkšanās internetā prasa papildu izdevumus par piegādi. Kādas vēl ir mazdārziņu īpašnieku iespējas nopirkt sēklas?

Dārzniecība "Neslinko" ir neliels ģimenes uzņēmums, kas piedāvā, piemēram, 300 šķirņu tomātu sēklas, 60 šķirņu ķirbju, saldās paprikas un aso piparu sēklas. Dārzniecības vadītāja Elga Bražūne stāstīja, ka cilvēku interese par sēklu iegādi ir ļoti liela. Pirmo gadu dārzniecība "Neslinko" izveidojusi arī interneta veikalu.

"Redzot situāciju, kādā patlaban esam Latvijā, ka nevar ceļot un jāpieturas pie mājas, jāpieturas arī pie dārza. Cilvēki vairāk audzē, un īpaši tas bija jūtams pagājušajā pavasarī.

Sūtām pa pastu un "Omnivu", bet sūtīšana izmaksā vairāk nekā viena sēklu paciņa, tomēr pērk. Ja cilvēks dzīvo pilsētā, viņš vēlas izaudzēt tomātu uz palodzes. Ja cilvēks dzīvo laukos, viņš pērk vairāk un dažādas sēklas. Es domāju, ka arī veikalos vajag tirgot sēklas, jo šobrīd sēkla ir pirmās nepieciešamības prece. Tie, kas audzē zaļumus – selerijas, pētersīļus, kas paši audzē stādiņus, tūlīt jāsēj," sacīja Bražūne.

Uzņēmums "Kurzemes sēklas" tirgo sēklas gan vairumā veikalu tīkliem, gan mazumtirdzniecībā. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Kiršentāls stāstīja, ka sezonā, kas ilgst līdz jūnijam, jāiztirgo no 3,5 līdz 4 miljonus sēklu paciņu un tādu daudzumu iztirgot interneta veikalā nav iespējams.

"E-veikals ir laba lieta, bet nevar teikt, ka to izmanto 100% Latvijas iedzīvotāju. Otrs – tas prasa milzīgu darbu no uzņēmuma puses. Lai sagatavotu sūtīšanai, jāsaliek pa vienai, divām paciņām no katras kultūras. Protams, nopelna kurjerpasts, bet mums pašiem algas ir grūti nopelnīt.

Pašlaik cilvēkiem pietrūkst arī komunikācijas, cilvēki vēlas kaut ko noskaidrot par šķirnēm un īpašībām. Pagājušajā gadā mēs varējām  tirgot sēklas.

Mēs tāpat ievērojām visus noteikumus, tāpat kā to dara pārējie veikali. Mums veikali nav tik lieli, bet mēs varam regulēt cilvēku plūsmu, laist iekšā pa vienam," sacīja Kiršentāls.

Latvijas Dārzeņu audzētāju asociācijas eksperte Mārīte Gailīte stāstīja, ka pagaidām asociācijas lūgumi atļaut sēklu tirdzniecību veikalos palikuši bez atbildes.

"Pirmkārt, mēs ļoti labi apzināmies, ka epidemioloģiskā situācija ir tāda, kāda ir, un ka cilvēkiem ir jābūt piesardzīgiem un prātīgiem. Bet, no otras puses, tomēr jārēķinās ar to, ka ir gandrīz vai pavasaris un ļoti daudz dārzeņu un puķu ir jāsēj jau februārī. Bet tirgotāji ir ļoti labi iemācījušies nodrošināt visas drošības prasības, cilvēku skaitu telpā un tā tālāk. Daudziem cilvēkiem ir diezgan smags materiālais stāvoklis un it sevišķi lauciniekiem, protams, svarīgi, ko viņi spēj izaudzēt savos mazdārziņos. Pilsētnieki vēl var tikt galā ar interneta veikaliem un attālināto piegādi.

Bet ir ļoti daudz gados vecāku cilvēku laukos, kam nav interneta, pakomāta. Tāpēc mēs kā asociācija esam griezušies Saeimas komisijā un Valsts kancelejā ar vēstuli, lai atļautu sēklu tirdzniecību.

Pagaidām mūs nav sadzirdējuši, bet es ļoti ceru, ka valdība pieņems pareizo lēmumu un sapratīs, ka labāk, lai cilvēki visu nopērk mierīgā garā un ilgākā laika posmā, nekā drūzmējas marta sākumā. Vai, ļaunākais variants – viena daļa paliks vienkārši bez sēklām," norādīja Gailīte.

KONTEKSTS:

Valdība otrdien, 2. februārī, konceptuāli atbalstīja, ka no šā gada 8. februāra tirdzniecību klātienē ar visu preču sortimentu varētu nodrošināt veikali, kur tirgo pārtiku ne mazāk kā 70% no preču sortimenta, veikali, kur tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% no preču sortimenta, kā arī grāmatnīcas.

Valdībā diskutēts arī par sēklu un stādu iekļaušanu to preču sarakstā, kas būtu iegādājamas ārkārtējās situācijas laikā, tomēr vienošanās vēl netika panākta. Šāds priekšlikums tiks virzīts izskatīšanai ceturtdienas, 4. februāra, valdības sēdei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti