Kā labāk dzīvot

Daudzdzīvokļu māju renovācija: sarežģītā būvprojekta izstrāde

Kā labāk dzīvot

Kā saīsināt laiku no traumas brīža līdz invaliditātes noformēšanai?

Dārza darbi novembrī: ar dārza ieziemošanu vēl nevajag steigties

Dārza darbi novembrī: ar ieziemošanu steigties vēl nevajag

Šobrīd var nogriezt noziedējušos ziedus un balsināt kokus, taču ar dārza ieziemošanu jeb segšanu steigties noteikti nevajag – siltumā un mitrumā augi sāks pūt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Dārzkopes norādīja, ka ar dārza ieziemošanu šogad vēl var nesteigties. Ir darbi, kurus var paveikt jau tagad, bet vēl zied tik daudzas puķes, kuras griezt nost vietām ir nesamērīgi. 

"Līdz ar to, ja ir iespēja, atliekam, nesasteidzam visu to skaistumu [novākt]. Protams, Vidzemes puse sāk ātrāk ieziemot, Kurzeme vēl atpūšas, tas jau tā ir vienmēr," atzina Kaminska. 

Vienlaikus ir darbi, kuri jāpadara, kamēr gaisa temperatūra vēl turas virs nulles, piemēram, šobrīd var apgriezt un noliekt pārziedējušās rozes, lai to kāti nesastingst.

"Tiklīdz būs mīnusi, tas kāts būs stingrs un ciets, un to būs grūtāk noliekt tā, lai tas nesalūzt. Bet segt – to gan vēl nevajag, jo ir daudz par siltu. Arī mitrums ir pārāk liels. Ja tagad sasegs, sāksies pūšana," ieteica Kaminska. 

Rožukalne piekrita, paskaidrojot: "Tas ir pats lielākais risks, ka iekšā kaut kas izsūt. Vairāk jau patiesībā ir jāsedz tomēr no saules apdegumiem. Kas attiecas uz tādu ļoti stipru augu iepakošanu – ir jābūt ļoti uzmanīgam.

Ļoti svarīgi, kāds materiāls tiek izmantots, ļoti svarīgi, lai gaiss tiktu iekšā, ļoti svarīgi, lai tā temperatūra iekšā tajā iepakojumā nebūtu pārāk augsta tieši šajā laikā, jo izsušanas process ir bīstamāks, nekā pats sals kādreiz."

Dārzkopes jokoja, ka tā varētu būt pat viena no latviešu nacionālajām iezīmēm – pārcensties dārzā ar augu segšanu. 

Arī hortenzijas šobrīd vēl segt ir par agru. Vispirms jāsagaida, kad tām nokritīs lapas. Līdz -5, -10 grādiem hortenzijām nekas nenotiks. Tās gan var apgriezt, ja ziedi palikuši jau brūni. 

Toties šobrīd ir laiks padomāt par augļu kokiem un dekoratīviem kokiem. Īpaši jaunajiem kokiem ir svarīgi apsiet jeb segt stumbrus, lai pasargātu tos no sala un zvēriem. Tam laikus jāsagatavojas. 

"Interesanti, nesen uzzināju, ka ļoti veiksmīgi tam var izmantot cepamo papīru, kas saimniecēm vienmēr virtuvē ir. Tas ir labs, jo nesamirkst. To arī patiesībā var izmantot," ieteica Rožukalne. 

Tikmēr Kaminska vērtēja, ka nemainīgi vislabākais materiāls, ar ko segt koku stumbrus, ir egļu zari, ja tādi tuvumā ir pieejami. 

"Tie visi kociņi, kas ir stādīti šogad, es teiktu, ka ir obligāti jāsedz, jo pirmais gads gluži kā mazam bērnam ir jutīgāks. Vai tas ir dekoratīvais kociņš vai augļu kociņš – sasedzam," aicināja Kaminska. 

Novembra beigās koku stumbrus var sākt arī balsināt. Tas ir nepieciešams, jo nenokaļķoti koki kaitēkļiem kalpo kā viesnīca, tāpat pavasarī tiem var saulē plaisāt miza. Kaļķošanai ieteicams izmantot speciālus maisījumus, nevis vienu pašu kaļķi, jo tiem pievienota dabiska līme, kā arī citi preparāti, piemēram, dzelzs. Pirms balsināšanas svarīgi no stumbra notīrīt sūnas, cik vien tālu iespējams aizsniegt.

"Ideāli, ja maisījumam vēl pieliec klāt urīnvielu karbamīdu, jo tad tā vēl pie reizes arī stumbru dezinficē, efekts ir vēl labāks," ieteica Rožukalne.

Citi dārzkopju ieteikumi: 

  • Šobrīd kaļķot vajag arī zemi, ja augsnes skābuma ph līmenis ir augstāks par pieci. Var izmantot gan granulēto kaļķi, gan krītu, gan dolomīta miltus.
  • Visu novembri, kamēr vēl zemi neklāj sniega sega, var paspēt iestādīt tulpju un citu pavasara ziedu sīpolus. 
  • Tuvākajās nedēļās, ja nav izdarīts, jāpaspēj apgriezt vīnogas, jo tās pavasarī negriež.
  •  Vēl var paspēt iestādīt kauleņkokus, bet tikai tādā vietā, kas pavasarī neapplūst. Koku stādus nevajadzētu pa ziemu glabāt ne siltumnīcā, ne pagrabā, labāk iestādīt.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti