Dienas ziņas

Piesārņojumu Ventā rada neattīrīti kanalizācijas ūdeņi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Brenguļos septīto reizi svin tomātu svētkus

Brenguļos septīto reizi svin tomātu svētkus

Tomātu izstāde, smagākais tomāts, tomātu zupa – šādas un daudzas citas ar tomātiem saistītas aktivitātes norisinājās Valmieras novada Brenguļos, kur pirms septiņiem gadiem aizsāka tomātu svētku tradīciju. Kā tad visu, kas saistīts ar tomātiem, svinēja šogad?

Svētku laikā risinās konkurss "Smagākais Tomāts". Pasākuma organizatori smejot saka – ja tomāta svars nav ap vienu kilogramu, nav vērts piedalīties.

Šogad smagākā izrādījās "karaliene" no Natālijas Zeltiņas kolekcijas, kas svēra virs 1,6 kilogramiem.

Izstādē bija apskatāmas vairāk nekā 200 šķirnes, bet Latvijā kopumā ir vairāk nekā 1000 šķirnes, iecienītākās pārsvarā ir miltainas tomātu šķirnes.

"Lielākā daļā cieņā ir klasikas, bet tagad arī modernas šķirnes parādās, siltumnīcā grib ko jaunu ievest kā melno tomātu, zilo tomātu, strīpaino. Jo vairāk krāsu, jo bagātīgāka tā buķete, jo labāk," sacīja tomātu kolekcionāre Zeltiņa.

Kolekcionāre atzina, ka ar tomātu katru dienu vajag parunāties un izturēties ar mīlestību, lai tas izaugtu sulīgs un garšīgs.

Tomātu audzētāji norādīja, ka šogad ražas gads tomātiem ir bijis labs.

"Tomātu raža, domāju, ka visiem Latvijā ir lieliska, kuriem ir zaļie pirkstiņi, pareizās šķirnes. Pareizā attieksme pret audzēšanu," stāstīja Gulbenes novada ZS "Pļavnieki" vadītāja Ingrīda Sebre.

Iemesli, kāpēc apmeklētāji ieradās uz tomātu svētkiem, ir dažādi, bet visi kā viens atzina –  viņiem garšo tomāti.

Francis: "Es mīlu tomātus, viņi ļoti skaisti izskatās".

Adele: "Pirmo reizi bijām pagājušā gadā, ieraudzījām, cik ļoti daudz foršu tomātu šķirņu šeit ir, cik foršs pasākums un atbraucām vēlreiz."

Silvija: "Septīto reizi nāku, ļoti patīk kaut kādu jaunu šķirni atrast, kolekcijai ievākt. Ir dārzs, siltumnīca un kādas 30 tomātu šķirnes ir."

Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Jaunzemis uzskata, ka tomātu jau var uzskatīt par Latvijas nacionālo ēdienu.

"Tomātus audzē visi iedzīvotāji, kuriem ir savs zemes pleķītis vai 5x5 dobīte ar siltumnīcu. Paejot gar privātmājām, var redzēt, ka katrā ir siltumnīca, par lauku mājām nemaz nerunājot. Tomātu audzēšana kļuvusi par katras mājsaimniecības lietu, tas tiek darīts," klāstīja Jaunzemis.

Tomātu audzētāji sacīja, ka arī nākamgad turpinās savu rūpalu, neraugoties uz dārdzību, un gatavosies ikgadējiem svētkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti