Kā labāk dzīvot

Retās slimības: kā sekmējas to ārstēšana un diagnosticēšana

Kā labāk dzīvot

Ar ieguldījumiem vērtspapīros Latvijā nodarbojas salīdzinoši maz cilvēku

Laiks domāt par pirmajiem sēšanas darbiem!

Kā aprēķināt, kad sēt tomātus un papriku? Dārzkopju padomi

Tomāti jāsēj aptuveni 60 dienas pirms to stādīšanas siltumnīcā, bet paprikām vajadzīgs ilgāks laiks – 90 dienas, līdz ar to, zinot aptuveno stādīšanas laiku, var ērti aprēķināt arī sēšanas laiku, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne un šīs dārzniecības dārzkopības speciāliste Saiva Pekuse.

Tomātus ierasts sēt nedaudz vēlāk, taču tie, kuriem ir apkurināma siltumnīca, īpaši, ja tā ir ar siltajiem galdiem, tomātu sēšanai jau droši var ķerties klāt. Pārējiem ar tomātu sēšanu vēl jāpagaida. 

"Protams, nav tāda viena datuma, kad jāsēj tomāti neapkurināmā siltumnīcā. Tas katram jārēķina no savām stādīšanas iespējām. Teiksim, ja mēs zinām savā apvidū, ka varam tomātus stādīt no 10. maija un uz priekšu, tad skaitām 60 dienas atpakaļ. Tātad, ja pieņemam, ka aptuveni 10. maijā varēsim stādīt, tad atrēķinām atpakaļ 60 dienas un sapratīsim, kad jāsēj," ieteica Bražūne. 

Paprikas stādiņu izaudzēšanas intervāls ir lielāks. Lai paprikas stāds no sēklas izaugtu par tādu, ko var stādīt, vajadzīgas 90 dienas, taču vēl nekas nav nokavēts.

"Līdz ar to pēdējais laiks ir iesēt vēlās paprikas šķirnes, kas ir ar ilgāku veģetācijas periodu, bet noteikti vēl nav nokavēta agro paprikas šķirņu sēja.

Tas pats arī ar asajiem pipariem. Pašus asākos piparus, kuriem ir garš veģetācijas periods, ir pašas pēdējās dienas vai varbūt pat vairs nevajadzētu sēt, bet tie, kas ir tādi standarta, kas ātri nogatavojas, tos vēl līdz marta sākumam noteikti varam sēt," ieteica Pekuse.

Vairākas agro piparu šķirnes, piemēram, kajēnas un halapenjo piparus, vēlāk var iestādīt un audzēt gan ārā, gan lielos puķu podos uz balkona, un siltumnīca tiem nav obligāti nepieciešama. 

"Tāpat arī paprikai ir kompaktas šķirnes ar agru ienākšanās laiku, kuras varēsim izstādīt lauka platībās vai arī lielākos podos varam stādīt un iegūt augstvērtīgas ražas," norādīja Pekuse. 

Jāņem vērā gan, ka paprikai nepatiks augt uz balkona, ja tas atrodas ziemeļu pusē, toties uz dienvidu puses balkona vai tāda, kuru saule apspīd līdz pusdienas laikam, paprika jutīsies labi. 

Ja zeme siltumnīcā jau atlaidusies, droši šobrīd var sākt sēt arī dilles, salātus, burkānus un redīsus. 

"Šie augi, tiklīdz pienāks attiecīgā zemes temperatūra, sāks dīgt. Tie nav augi, kuriem varētu sapūt sēklas. Redīsam varbūt, bet redīss ir ļoti aukstumizturīgs, un tos sēj arī rudenī, tā kā nekādu problēmu nevajadzētu būt," ieteica Pekuse. 

Līdz ķirbju, kabaču un gurķu sēšanai gan vēl jāpagaida, un ar tiem steigties noteikti nevajag, toties šobrīd aktīvi jādomā par puķēm.

"Ir puķes, kuru sēšana jau ir nokavēta, piemēram, petūnijas noteikti būs par vēlu sēt, lobēliju sēšana plus/mīnus arī jau nokavētas. Aktīvāk jādomā par graudzālēm, samtenes arī pirmās jau var sēt. Jāsāk domāt par viengadīgām puķēm, teiksim, alisītēm, lauvmutītēm, ja mēs tās paši stādiem audzējam," ieteica Pekuse.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti