Dienas ziņas

Rīgā atklāj puķu dobju sezonu

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Veido augstās dobes cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Veido augstās dobes cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Lai rastu iespēju arī cilvēkiem ratiņkrēslā pašiem izaudzēt un rūpēties par kādu stādiņu, Kuldīgas novada aprūpes namā "Valtaiķi" izveidotas augstās dobes. Tas vairāk dod māju sajūtu un iemeslu izkustēties, pārliecināti nama darbinieki. Finansējums dobju izveidei un stādu iegādei rasts Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā "Pats savam saimes galdam". Šogad Latvijā to īsteno 28 bezpeļņas organizācijas.

Aprūpes namā "Valtaiķi" šis ir aktīvs dārza darbu laiks – tiek sēts, stādīts un laistīts. Nu iesaistīties var arī tie nama iemītnieki, kuri nevar pieliekties vai pārvietojas ratiņkrēslā. Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas "Pats savam saimes galdam" atbalstu te ir ierīkotas augstās dobes, kas kļūst par mājām dažādiem dārzeņiem, garšaugiem un arī ziediem. Iegādāti arī piemēroti darba rīki.

"Valtaiķu" iemītniece Gunta Vitomska: "Būs labāk, nebūs jāliecas tik zemu. Es jau nevaru, man mugura,,. Es jau mājās arī darīju, kas tad man mājās darīs, tur no malas nebija, kas dara."

"Valtaiķu" iemītniece Īrisa Jočaite: "Man patīk. Es tikai ar ratiņiem varu pabraukāt vai staigulīti. Kad es biju vesela, tad man patika rakt, taisīt dobītes."

Biedrība "Ventas krasti" programmā "Pats savam saimes galdam" iesaistījusies kopš tās sākuma 2017. gadā. "Valtaiķos" tā īstenojusi vairākus projektus, piemēram, pērn uzbūvēta jauna siltumnīca, lai nama iemītniekiem būtu iespējas pašiem savu spēju robežās rūpēties par dažādiem augiem.

"Sagadījās tā, ka šajā pansionātā bija tie klienti, kas mums sākotnēji pirmajās programmās bija kā klienti mājās. Un viņi, protams, nevarēja atvest šeit mājas dobi, un tad nu loģiski salikās kopā, ka šeit taču arī dzīvo cilvēki, un šeit ir lauku vide," norādīja biedrības valdes priekšsēdētāja Inese Ivāne.

Aprūpes nama "Valtaiķi" vadītāja Gunita Bivbāne uzsvēra, cik svarīgi ir iesaistīt seniorus dārza darbos: "Protams, ka jāpiepalīdz, ir jāuzmundrina, jāpasaka, vai tu šodien aizgāji apliet tomātus vai gurķus. Ar palīdzību ir jāatgādina, bet tad kopīgiem spēkiem to dara. Ja nevar neko citu, tad aiziet apskatīties vēl vari."

No Kuldīgas novada šai programmā iesaistījušās piecas biedrības, kuru mērķauditorija ir seniori, cilvēki ar invaliditāti, ģimenes un cilvēki ar zemiem ienākumiem. Jau saņemtas sēklas, mēslojums, darbarīki un stādi. Tuvojoties ražas novākšanai, būs viss nepieciešamais konservēšanai. Šogad dāvinājumu saņēmušas 52 mājsaimniecības, pastāstīja Kuldīgas "Senioru skolas" vadītāja Ruta Orlova.

Savukārt Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības projektu vadītāja Diana Bogdanova atklāja, ka organizācijas projektu dalībniekiem nereti piedāvā arī iespējas saņemt speciālistu un dārzkopības entuziastu padomus: "Būtisks faktors, ka cilvēki vēlas daļu no izaudzētās ražas dāvināt citiem cilvēkiem, kuri paši par sevi nevar parūpēties."

Šogad visā Latvijā programmā ir iesaistījušās 28 bezpeļņas organizācijas, kas sniegs atbalstu vismaz 825 mājsaimniecībām. Fonda piešķirtais finansējums ir  54 415 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti