Kā labāk dzīvot

Dzīve pie ūdens: Latvijā darbojas un attīstās ūdens malu kopienas

Kā labāk dzīvot

Aktualitātes par pensijām un to indeksāciju

Kādas mūsu rūpes nepieciešamas dārzam augustā? Dārzkopju padomi

Dārza darbi augustā: lietains laiks izcili piemērots mēslošanai

Lietains laiks, kad augsne ir mitra, ir izcili piemērots mēslošanai, bet tāpat augustā nepieciešams apgriezt pārziedējušos ziedus un jau ražu devušos augļu kokus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Dārzs vienmēr gaida mūsu uzmanību un rūpes, jo īpaši vasaras beigās, augustā, kad jāsāk domāt par to, lai tas būtu skaists un auglīgs arī nākamajā gadā.

"Es teiktu, ka šobrīd ir jābauda, jo visskaistāk zied visas puķes, graudzāles sevi jau parāda. Šobrīd dārzs ir savā krāšņumā – ja visi darbi ir izdarīti laikus. Tātad lielākoties ir jābauda, bet jāsāk arī domāt par mēslošanām, apgriešanām," norādīja Kaminska. 

Lietainais laiks, ko šobrīd piedzīvojam lielākajā daļā Latvijas, ļoti labi nāk talkā mēslošanas darbiem. 

"Rudens mēslojumu dod septembrī, septembra sākumā, bet tagad ir salijis, varbūt jāsāk domāt ātrāk – ar samazinātu slāpekli, bet tieši ar kāliju jau var pamēslot. Ja nu pēc tam atkal nav lietus?

Tajos dārzos, kuros nav pieejama laba laistīšana, varbūt jau šobrīd reizē ar lietu var dot mēslojumu," ieteica Kaminska. 

Jāatceras gan, ka skābu augsni mīlošus augus, piemēram, hortenzijas, nedrīkst pārmērīgi mēslot ar kūtsmēsliem. Tie samazina augsnes skābuma līmeni, kā arī izsauc augšanu, tāpēc ar kūtsmēsliem vēlams mēslot tikai agrā pavasarī un vēlā rudenī, bet ne vasaras laikā. To vietā labāk izvēlēties citus mēslojuma veidus. 

"Vēl šogad ar to trako sausumu jūnijā tika daudz laistīts [ar ūdeni no krāna], līdz ar to veidojās hloroze, kad augiem trūkst dzelzs, jo augsne ir par kaļķainu. Ir jāpaskābina. Pat ja ir stādīts skābā kūdrā, tā, kā vajadzētu tai hortenzijai vai rododendram, ir jādomā par augsnes paskābināšanu. Tāpat arī ar mellenēm, visiem skābumu mīlošajiem augiem," norādīja Kaminska. 

Savukārt tos ziedus, kas jau noziedējuši, laiks apgriezt. 

"Šķēres rokā, un kā parasti – griežam! Ziemcietes, astilbes jau ir noziedējušas. Vēl ir laiks visādām stādīšanām, zemenes, piemēram, ir laiks stādīt. Vislabākais laiks tagad ir augustā, beidzot ir mitrums. Var sākt visu darīt," vērtēja Rožukalne. 

"Es savām noražojušajām, vēlajām zemeņu šķirnēm tagad visas lapas apgriežu, jo ir mitrs, var droši, kārtīgi griezt," atklāja Kaminska. 

Dārzkopes gan uzsvēra – ja ir vēlme apgriezt augus, tas jādara pēc iespējas ātrāk, tūlīt pēc ražas ievākšanas vai pārziedēšanas, lai augs paspēj ataugt un sagatavoties rudens salam. 

"Ja runājam par kokiem, šobrīd ir pēdējais mirklis apgriezt saldos ķiršus un paveidot vainagus arī persikiem un aprikozēm.

Tos kokus, kas ražot jau beiguši, ir jāapgriež, pie viena paveidojot vainagu," atgādināja Kaminska. 

Šobrīd ir arī pats labākais laiks jaunu dobju ierīkošanai. 

"Es šobrīd taisu vairākas dobes. Kad tu iestādi augu pavasarī, puķīte ir apgriezta, neko neredzi, tikai mazas lapiņas. Tagad hortenzija jau ir ziedoša, visas puķes jau ir savā plaukumā. Tu to visu iestādi, un dobe jau ir skaista. Tu vari aptuveni redzēt vīziju, kā tas viss izskatīsies," ieteica Kaminska. 

Pieredzējušiem dārzkopjiem augus ir viegli stādīt arī pavasarī, jo viņi zina, kā augs izskatīsies, kad izaugs, kā veidosies kompozīcija. Iesācējiem to ērtāk darīt augustā, sevišķi, ja laiks ir mitrs.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti