Jāstāda tik, cik vari sakopt – «Lazdu māju» saimnieces prātīgās dārzniecības noslēpumi

Rēzeknes novada Dekšāres pagasta Armuškās, iebraucot mazā meža celiņā, negaidīti aiz līkuma paveras skats uz kuplu lazdu aleju, kurai tālāk seko skaista, sakopta un košumkrūmu ieskauta "Lazdu māju" teritorija. Tur jau vairākus desmitus gadu saimnieko Rita Ikauniece ar ģimeni. Lai arī viņas profesija nav saistīta ar dārzkopību, Rita atrod pareizo pieeju jebkurai puķei, krūmam vai kociņam.

ĪSUMĀ:

  • Mīlestību pret dārzkopību "Lazdu māju" saimniece Rita iemantojusi no vecmammas, kurai paticis stādīt kokus;
  • Saimniece priekšroku dod vieglāk kopjamiem augiem, kas tāpat dod krāšņuma sajūtu;
  • Īpaši mīļas viņai ir dažādu šķirņu rozes sarkanīgos toņos, kas spēj uzlādēt;
  • Mājas teritorijā tiek izmantoti arī praktiski risinājumi, piemēram, pupiņas uz siltumnīcas aizsedz sauli;
  • Pagalma košumus apsargā zeltainais retrīvers, kurš klausa saimnieces pavēli nelīst dobēs;
  • Kopumā "Lazdu mājās" ir ne vien krāšņuma oāze, bet arī saimniecība ar vistām, rukšiem, dārzu. 

No ziemciešiem uz vienkāršību

Ritas ģimenei pieder zemnieku saimniecība "Druvas", kas nodarbojas ar lopkopību. Saimniecībā esot nu jau vairāk nekā 300 govju. Lai piepildītu ikdienu ne tikai ar darba pienākumiem, Rita izvēlas brīvo laiku veltīt savai sirdslietai – dārza krāšņumiem.

"Lai būtu prieks ne tikai no darba, man ļoti patīk ņemties arī dārzā – stādīt puķes. Ir jāstāda tik daudz, lai tu pats varētu visu sakopt un lai tās būtu skaistas," pastāstīja Rita Ikauniece.

Viņa norādīja, ka agrāk ļoti patikušas ziemcietes, bet tagad labāk izvēlas kaut ko vienkāršāku, kas neprasītu tik lielas rūpes. Tieši šogad saimniece ir pārgājusi uz košumkrūmiem, īpaši izceļot hortenzijas – iestādījusi pat vairākas.

"Ziemcietes kopt ir daudz grūtāk. Kādreiz man ļoti iemīļoti bija flokši, bet tiem ir tik cieti kāti, ka es cenšos atteikties no tiem. Toties hortenzijas ļoti skaisti zied, rudenī ziedkopas iekrāsojas tādā izteiktā krasā vai pat maina to. Dārzs ir krāšņs, un to ir vieglāk kopt. Pagājušo gadu hortenzijām bija lieli ziediņi, šogad tā vairs nav," stāstīja Rita.

Saimniece Rita Ikauniece pie hortenziju krūma
Saimniece Rita Ikauniece pie hortenziju krūma

Sakopta vide – miers un vieglums ikdienā

Lai arī Ritas profesija nav dārzkopība, pēc iekārtotajām dobītēm, pagalma izkārtojuma var spriest, ka teritorijā darbojas īsta kārtības cienītāja – katrai puķei, krūmam vai kociņam ir piemeklēta sava vietiņa, kur tas ne tikai iederīgi izskatās, bet arī jūtas labi.

Mājas pagalmā saimnieko arī Ritas vīrs un viens no dēliem Lauris, kuram pagalmā ir atvēlēta vieta saimniecības tehnikai.

Rita smejas, ka viņas pedantiskums reizēm pārāk daudz laužas uz āru. "Man ļoti patīk sakoptība. Es cīnos ar saviem vīriešiem, viņu tehniku. Kaut vai aizejot uz kapiem, blakus ieraugu nesakoptu kapu kopiņu – man uzreiz tā gribas to sakopt," smejoties pastāstīja Rita.

Šāda vide dod mieru, kārtību domās un vieglumu ikdienā. "Vakarā var mierīgi pastaigāt gar puķu dobēm. Man ļoti patīk šādā vidē būt. Cenšos uzturēt arī māju vienmēr kārtībā. Ja vakarā netiks izmazgāti trauki, no rīta man būs ļoti grūti," smejas Rita.

Saimniece arī ļoti atbildīgi attiecas pret jebkuru puķu iegādi – viņai esot pat savs puķu šķirņu saraksts, lai neiegādātos vienādas. Arī jaunos stādiņus Rita pērk specializētās stādaudzētavās Latgalē, kur pieejams gan attēls, kāds augs izskatīsies, gan arī dārza lolojuma augstums un garums.

Piemājas pirmā dobīte ir atvēlēta lielākoties tikai rozēm, jo tās ir īpaši mīļas saimniecei. Šogad iestādītas arī vairākas jaunas rozītes. "Man pašai patīk ziedi, īpaši rozes, jo tās neprasa īpašu kopšanu. Pavasarī apmēslo, un tad tās skaisti zied. Man ir stīgojošās rozes, parka rozes, klājeniskās rozes. Tādas, kādas man iepatīkas, piemēram, zieds un tā krāsa. Man ļoti patīk tieši sarkanā krāsa, tā mani pilnībā uzlādē," pastāstīja Rita.

Ritas sārto toņu rozes
Ritas sārto toņu rozes

Pati Rita uzskata, ka viņas patika pret dārzkopību nāk no viņas vecmammas, kurai bija visai neierasts ieradums. "Atceros, ka viņa vienmēr centās atnest kādu kociņu uz mājām, ko iestādīt. Kaut vai ejot sēņot uz mežu – līdzi tiek kaut kas atnests. Viņai bija piestādītas liepas, ozoli, ābeles. Viņa man mazai stāstīja, cik piparmētru šķirņu viņai ir bijis. Arī pagalmā bijis puķu dārziņš. Īpaši viņai patikuši augļu koki, piemēram, dažādas ābeles. Domāju, ka man ir kaut kas no viņas," atmiņās dalījās Rita.

"Lazdu mājas"
"Lazdu mājas"

"Lazdu māju" teritoriju apsargā džentlmenis vārdā Lords, kas pēc šķirnes ir zeltainais retrīvers. Rita norādīja – Lordiņš esot ļoti gudrs un paklausīgs. "Viņš ir iemācīts, ka nedrīkst iet dārzā un puķēs, līdz ar to viņš neko nekašņā. Tikai rudenī, kad rokam kartupeļus, tad gan zina, ka dārzā var iet. Viņam ļoti daudz ko var iemācīt."

Lords tiešām klausa un saprot saimnieci no pusvārda. Izstaigājot mājas teritoriju ar Ritu, suņuks devās līdzi un neatkāpās ne soli. Tāpat, redzot žurnālistes fotoaparāta lēcas virzību uz viņa pusi, suns saprata – ir jāiepozē.

“Lazdu” mājas sargs – zeltainais retrīvers vārdā Lords
“Lazdu” mājas sargs – zeltainais retrīvers vārdā Lords

Priekšroka vienkāršībai

Rita atzina, ka šādas teritorijas iekopšana tiešām prasa ļoti daudz laika. Šogad vasarā bija diezgan interesanti – sausuma iespaidā varēja mazāk ravēt, toties vairāk laika bija jāvelta laistīšanai. Turklāt visur pielaistīt arī nav iespējams. Pēdējos gados saimniece vairāk sākusi aizdomāties par laika atvēlēšanu dārza darbiem, tādēļ aizvien vairāk dod priekšroku vienkāršākiem risinājumiem.

"Daudzi jautā, kā es visu paspēju. Man tas ir laika gaitā stādīts, kopts. Ir, kad veltu dienu, lai to visu sakoptu, tad kādu laiku esmu brīva. Tam tiešām ir jāatvēl laiks. Visvairāk laika aizņem izgriezt novītušos ziediņus, bet tam ir vajadzīga liela uzmanība, jo pēc tam uzreiz zied nākamie. Es atsakos no tādiem ziediem, kuri jārok ārā un jātur. Ir viena dālija, bet darbs ap to aizņem ļoti daudz laika. Kādreiz tādu bija daudz, bet tagad pieturos pie vienkāršākām lietām," stāsta Rita.

Bumbiere
Bumbiere

Saimnieces apgādībā ir ne tikai puķes un košumkrūmi, bet arī siltumnīca, dārzs, augļu koki un arī atsevišķs placītis tikai kokiem. Siltumnīcā tiek audzēti tomāti, paprika, pipari, turpretim dārzā – kāposti, gurķi, burkāni, pupiņas, kartupeļi. Līdzās tam pagalma sētās mājo arī lopiņi – saimniece uztur vistas un rukšus gaļai.

Šogad siltumnīcā Ritu pārsteidz paprikas raža. Viņa parāda arī vienu paprikas ķekaru, kur saaugušas ļoti daudz, ļoti lielas paprikas. Tāpat procesā ir arī pipari "Kazas rags", kuri pēc garšas ir ļoti spēcīgi, teju kā čili pipari.

Siltumnīcas paprikas un piparu ķekari
Siltumnīcas paprikas un piparu ķekari

Rita cenšas piekopt arī ļoti praktiskus risinājumus savā saimniecībā. Viens no tādiem skatāms pie siltumnīcas – uz tās vienas puses tiek audzētas garās pupiņas. Tiešā saules gaismā siltumnīca ļoti uzkarst, tajā ir pārāk karsts. Šīs problēmas risinājums ir tieši pupiņas – tās veido ēnu, līdz ar to siltumnīca tik ļoti neuzkarst.

Siltumnīca
Siltumnīca

Tāpat uz pagraba ēkas ir uzstādītas saules baterijas, bet ap tām aug lilijas, kas nosedz bateriju asos stūrus, līdz ar to krietni atvieglo pļaušanas darbus. Pati Rita stāstīja, ka gudrības un iedvesmu rodot, to izlasot vai ieraugot. Viņa arī kādreiz abonējusi dārzkopībai veltītu žurnālu, bet tad tas viņai kļuvis ne visai interesants, "varbūt pati gudrāka paliku" – smējās saimniece.

Saules paneļi dārzā
Saules paneļi dārzā

Rita atzina, ka puķu veidus viņas pagalmā nav iespējas saskaitīt. Viņa uzskata, ka tomēr mīļākā un skaistākā vieta pagalmā esot hortenzijas, taču šogad daudzas no tām ir apsalušas, ziedi nav tik kupli. Kā izturīgākās savā "puķu saimniecībā" Rita nosauca peonijas, kaut arī tās nav no viņas mīļākajām puķēm. "Tās var būt vienā vietā simt gadus un nemaz nav jāpārstāda. Varbūt jaunākās šķirnes tagad ir cimperlīgākas," par peonijām stāstīja saimniece.

Saimnieces Rita mīļākais stūrītis pagalmā
Saimnieces Rita mīļākais stūrītis pagalmā

Tāpat var pamanīt to, ka izteikti daudz dobītēs mājo arī flokši. Rita pastāstīja, ka flokšiem ļoti patīk, ja tos pārstāda. "Katrā vietā pa floksītim. Es viņus raku, tad tur palika pa kādai saknītei, tad viņi sāka augt. Viņu tad sanāk vēl vairāk un arī ziediņi ir daudz skaistāki. Šogad flokšiem nav tik izteikta krāsa, jo uzņēmuši diezgan daudz mitruma."

Rita ne tikai kopj pagalmu, rūpējas par puķēm, bet arī taisa dažādas tējas. Saimniecei pagalmā ir arī kumelītes, kuru ir ļoti daudz un tās tiek regulāri nolasītas. Saimniece pastāsta, ka gatavo tējas arī no ābeļu un ķiršu lapām. Vīnogas, bumbieri, āboli – viss savs. Rita uzsvēra, ka bumbieri parasti jānoēd diezgan ātri, taču āboli parasti var stāvēt līdz pat aprīlim.

Iebraucot "Lazdu māju" pagalmā, priekšā paveras ne tikai lazdas, bet arī interesantas Kanādas egļu šķirnes "Conicas". Saimniece norādīja, ka tās ir ļoti rūpīgi jāsargā no saules, jo var viegli apdegt. Interesanti, ka sākotnēji bija jābūt tikai vienai eglītei, taču beigās, redz, ir trīs. "Paņēmu un sasēju tās visas kopā, tās vismaz nezaudēja formu. Citi tās apgriež, bet es gan negriezu," stāstīja saimniece.

“Conicas” egles un citi košumi
“Conicas” egles un citi košumi

Tālāk saimniece ieved savā koku dārzā, kur aug visdažādāko šķirņu kociņi, un katram ir savs stāsts par to, kā tas te nonācis. Īpaši saimniece izcēla korķa koku, kura miza nudien ir tik mīksta kā īsts korķis. Tāpat blakus zaļo arī citi interesanti koki, vairākus no tiem saimniece pati ir atvedusi no meža un iestādījusi, līdzīgi kā to darīja Ritas vecmamma.

Gājiens pa sētas pagalmu noslēdzas pie kuplajām lazdām. Lai arī saimnieki ievācās dzīvot te pirms vairākiem desmitiem gadu, lazdas bijušas arī tad, tāpēc mājai dots šāds nosaukums. "Lazdas ir labs koks, tās ir ļoti skaistas, kad ir pirmais zaļums," sprieda Rita.

Lazdu aleja pie iebraucamā ceļa
Lazdu aleja pie iebraucamā ceļa

Dārzkopības prieks

 

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti