Rīta Panorāma

Uz koncertu aicina jauna ukraiņu-latviešu mūzikas apvienība "Shakima trio"

Rīta Panorāma

Krievijai nav būtiski militāri panākumi Donbasā

Darbs FM Budžeta departamentā garlaicīgs tikai no malas

Zina visu par valsts budžetu. Finanšu ministrijas ilggadējā darbiniece Taisa Trubača

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Savulaik, strādājot pie valsts budžeta, Finanšu ministrijas (FM) darbiniekiem datorā viss pēkšņi varēja pazust un nācās visu nakti to taisīt no jauna. Tagad tādas lietas ar valsts budžetu vairs nevar atkārtoties, un par šo nozīmīgo ieguldījumu valsts publisko finanšu vadības pilnveidošanā FM Budžeta departamenta direktore Taisa Trubača ir saņēmusi Ministru kabineta Atzinības rakstu.

Trubača strādā FM  kopš 2003. gada. Uzreiz pēc universitātes pabeigšanas savas darba gaitas viņa šeit uzsāka kā vecāka referente.

“Vienmēr darbs ar cipariem ir paticis. Tā viegli gāja arī skolas laikā,” atzina Trubača,

kura FM strādā nu jau 19 gadus. Šobrīd viņa ir Budžeta departamenta direktore, vadot 30 cilvēku lielu kolektīvu.

“Ir tāds vispārzināms uzskats, ka labam vadītājam durvis vienmēr būs atvērtas. Attiecībā uz Taisu tieši tā ir. Viņa ir ļoti atsaucīga kolēģe, ļoti atsaucīga vadītāja. Viņa rada tādu sajūtu, ka pie viņas var droši vērsties ar jebkādiem jautājumiem,” atzina FM Budžeta departamenta direktores vietniece Dace Hildebrante.

Trubača ir cilvēks, kurš par Latvijas valsts budžetu un izmaiņām tajā zina praktiski visu. Viņas pienākumos arī ietilpst tikties ar citu ministriju pārstāvjiem, kā arī ar politiķiem, piemēram, Saeimas Budžeta un finanšu komisijā. Kopā ar kolēģiem, ņemot vērā politiķu uzstādījumus, Trubača sastāda ikgadējo valsts budžetu, veicot aprēķinus un rakstot pamatojumus, kā arī ikdienā vērtē ministriju pieprasījumus pēc papildu finanšu līdzekļiem.

“Vienmēr sirsnīga, smaidīga, nekad neatteiks padomu. Ļoti svarīgi ir žurnālistiem izstāstīt, kāpēc lēmums, ko pieņēmusi valdība, ir tāds, ne citādāks. Ir nepieciešams nedaudz vēsturisks ieskats lēmumu pieņemšanā. Taisa ir viens no tiem cilvēkiem, kura var izskaidrot un izstāstīt, kā ir bijis gadu iepriekš, kā divus gadus iepriekš, un kā Saeima vai valdība ir nonākusi pie tāda lēmuma,” stāstīja FM Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis.

Pēdējo gadu lakā Trubačai izdevies ievērojami uzlabot valsts budžeta izveides procesu.

Viņa stāstīja, kādas problēmas šajā jomā iepriekš bijušas: “Praktiski tā arī bija, kad saspringtajā periodā bija jāgatavo, rīt ir jānodod, un pēkšņi datorā viss pazūd. Tad ir tā, – izelpo, saņemies, nakts ir priekšā, un uztaisi no jauna. Tas laikam interesantākais, kas mums ir bijis, ka ir pavadītas naktis ministrijā, lai sagatavotu budžetu.”

Tagad šāda situācija vairs nav iespējama. Par nozīmīgu ieguldījumu valsts publisko finanšu vadības pilnveidošanā Trubača saņēmusi Ministru kabineta Atzinības rakstu.

“Tagad ir informācijas sistēma, kas lielos vilcienus pareizi saskaita tavā vietā. Iepriekš “Excel” formulās paši visu likām un pārbaudījām, vai viss ir korekti. Tagad ir sistēma, un pēc būtības mēs vairāk strādājam pie satura, ko liekam paskaidrojumos,” viņa skaidroja.

Pēdējie trīs gadi saistībā ar Covid-19 pandēmiju un karu Ukrainā Budžeta departamentam ir ļoti saspringti. Neskatoties uz to, Trubačai joprojām ļoti patīk savs darbs: “Patīk tas, ka šim darbam nepieciešamais jautājumu loks, redzesloks ir ļoti plašs. Tas nav tikai šauri budžets, kā var šķist. Sākotnēji liekas, ka 19 gadi Budžeta departamentā varētu būt garlaicīgi, bet tā nav.”

Trubača stāstīja, ka nav divu vienādu gadu un nav divu vienādu valsts budžetu, tāpēc viņas ikdiena vienmēr ir interesanta un bagāta ar dažādiem pavērsieniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti