Zemnieks izdod grāmatu par komunistiskās varas deportētajiem Viesītes iedzīvotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Viesītes novada Elkšņu pagasta zemnieks Ilgvars Brunovskis jau daudzus savā saimniecībā audzē gaļas lopus, bet paralēli saimniekošanai šogad ir uzrakstījis un izdevis grāmatu “Varmācības ēnā”. Tajā viņš ne tikai apkopojis komunistiskās varas deportēto Viesītes novada iedzīvotāju likteņstāstus, bet ar bažām un satraukumu raksta par Latvijas lauku šodienu un nākotni.

“Bērmināni” ir neliela zemnieku saimniecība Viesītes novada Elkšņu pagastā, kur pirms 12 gadiem uz savām dzimtas mājām Siguldā pārcelies Ilgvars Brunovskis ar ģimeni. Šo gadu laikā iekopta apkārtne, izremontēta un labiekārtota māja, izveidota zemnieku saimniecība, kur audzē gaļas lopus.

Zemnieks stāsta, ka viņa zinātniskā darba profils bija dzīvnieku selekcija un, tā kā viņam bija zināmas iemaņas šinī jomā, viņš izlēma, ka piena lopkopība tā prasa daudz vairāk darba un gaļas lopi tā būtu īstā nozare, kas būtu šeit attīstāma, pie tam šeit ir daudz pļavu, ganību, kas arī runāja par labu gaļas lopkopībai.

Ilgvars Brunovskis ir ne tikai zemnieks un zinātnieks, bet arī rakstnieks. Šogad dienas gaismu ieraudzīja viņa pirmā sarakstītā grāmata-”Varmācības ēnā”, kur ir apskatītas tādas tēmas kā Latvijas okupācija, represēto Viesītes puses iedzīvotāju likteņstāsti, vēsturiskie notikumi, kas ietekmējuši valsts attīstību. Šis izdevums balstīts uz paša autora garajā mūžā pieredzēto.

Kā stāsta pats grāmatas autors, tā bija gan dzīves pieredze, gan tas kas šajos 75 gados piedzīvots gan dažādu sistēmu maiņa un tas viss kopā deva to impulsu, uzrakstīt par tām problēmām kādas bija 50 padomju varas gados, pēc tam 20 Latvijas republikas gados pēc neatkarības atjaunošanas. Lai grāmata būtu saistošāka, tad autors pievienoja savas dzīves gājumu.

Sava novadnieka grāmatu ar interesi gaidīja Elkšņu pagasta iedzīvotāji, kuriem, tāpat kā autoram, īpaši sāpīga ir grāmatā atspoguļotā tēma par lauku izmiršanu.

Kā stāsta Elkšņu pagasta novadpētniece Rudīte Urbacāne, kārtīgu saimnieku raksturo tādas šodien deficītas īpašības kā atbildība, pašapaziņa un patriotisms. Zemes mums ir daudz, bet īstu saimnieku, kas uz tās saimnieko ir visai maz un valstī piekoptās lauku politikas rezultātā viņu skaits nevis pieaug, bey tikai samazinās. Tā turpinoties, tuvākā laikā laukos var nākties ievest algotu ārzemju darbaspēku.

Ilgvars Brunovskis uzskata, ka valdības vīriem šobrīd ir pēdējais laiks kaut ko darīt, lai lauki neizmirtu un jaunieši, kas vēl tur dzīvo neaizbrauktu projām. Kā viens no risinājumiem izveidot speciālas motivācijas programmas jaunajiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti