4. studija

Cik izšķirīga loma politiķu ceļā uz varas virsotnēm ir viņu... matu krāsai?

4. studija

Laika pareģošana Ziemassvētkos

Kuri tad ir Latvijas lielākie ziedotāji, un kā šie ziedojumi tiek izlietoti.?

Vilis Vītols: Ziedojumu saņēmēji izjūt pienākumu palīdzēt citiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Gadumijā uzņēmums "Mikrotīkls" Bērnu slimnīcai novēlēja miljonu eiro. Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija" centās noskaidrot dāsnākos ziedotājus Latvijā. Viņu vidū noteikti minams Vītolu fonds, kā arī mecenāti Boriss un Ināra Teterevi.

Ziņots, ka sociālā tīkla "Facebook" dibinātājs Marks Cukerbergs ziedos 45 miljardus ASV dolāru labdarībai. Arī Latvijas tauta pēdējo gadu laikā vairākkārt ir izrādījusi spēju nepieciešamības gadījumā ziedot un glābt kādam dzīvību vai atgūt veselību sarežģītās situācijās.

Tikmēr Latvijas Televīzijas aptaujātajiem iedzīvotājiem vieglāk ir nosaukt kādu organizāciju, kas nodarbojas ar ziedojumu vākšanu, ne nosaukt cilvēku vārdus, kuri būtu lielākie ziedotāji. Tamdēļ daži kā lielāko ziedotāju nosauc pašu Latvijas tautu, kuras pārstāvjiem ir svarīgi palīdzēt citiem, ko pierāda vairākas akcijas aizvadītā gada izskaņā.

Ziedotāju vārdiem tik tiešām būtu jābūt noslēpumā tītiem, lai nezustu ziedošanas patiesā būtība. Taču arī Latvijā ir daži vārdi, kas ir pieminēšanās vērti. Un viens no tiem ir Vilis Vītols, kura dibinātais Vītolu fonds stipendiju veidā palīdz jauniešiem no maznodrošinātām ģimenēm iegūt izglītību Latvijas augstskolās.

"No sākuma mēs bijām ziedojuši summu - vienu miljonu latu. Un domājām, ka ar procentiem, kas ienāks no tās summas, pietiks, ka vajadzība Latvijā būs apmierināta, bet nākošā gadā redzējām, ka vajadzība ir daudz lielāka," atceras Vītolu fonda dibinātājs Vilis Vītols.

Fondā ir iesaistījušies arī 170 citi ziedotāji, un tāpēc Vītolu fonds šobrīd atbalsta jau 670 jauniešus. Taču Vītola kungs vēlētos palīdzēt 1000 jauniešiem vienlaicīgi - 250 no katra četrgadīgā kursa: "Mēs saņemam vairāk pieprasījumu - 300, kādu gadu 350. Bet no tiem izkristalizējas kādi 250, kas ir tiešām spējīgi jaunieši. Viņu ģimenes (ja vispār tāda ir), viņi paši netiktu galā ar iespēju studēt universitātē."

Interneta meklētājā ierakstot frāzi ''Latvijas lielākie mecenāti'', teju pie katra šķirkļa parādās arī Ināras un Borisa Teterevu vārdi.

Pāris ar labdarību nodarbojas jau kopš 1994.gada. Borisa un Ināras Teterevu fonds, kas izveidots 2010.gadā, labdarības projektiem līdz 2021.gadam paredzējis tērēt 20 miljonus eiro.

"Teterevu ģimene sāka nodarboties ar labdarības aktivitātēm tāpēc, ka ir bijusi vēlme atbalstīt aktivitātes, kas ir vajadzīgas un noderīgas sabiedrībai, kas ir izcilas," stāsta Borisa un Ināras Teterevu fonda pārstāve Diana Germane. 

"Šobrīd fondam ir piecas darbības programmas, tā ir kultūra un māksla, izglītība, kopienu iniciatīva, tā ir palīdzība maznodrošinātiem cilvēkiem, tā ir arī dzīvnieku aizsardzība."

Vieni no lielākajiem ziedotājiem esam mēs paši - Latvijas tauta. Ar portāla "Ziedot.lv" palīdzību ziedotāji desmit gadu laikā labdarībā ir ieguldījuši 20 miljonus eiro.

"Ziedot var uzņēmumi un ziedot var privātpersonas. Uzņēmumi mums tiešām daudz ziedo, un ziedojumu apjoms pagājušajā gadā ir bijuši nepilni divi miljoni eiro. Tie ir vairāki simti uzņēmumu, kas ziedo. Attiecīgi privātpersonas saziedo vairāk nekā divus miljonus eiro," skaidro "Ziedot.lv" pārstāve Inese Danga.

"Ja skatās, ka mēs esam divi miljoni, tad var teikt, ka katrs cilvēks pa eiro ir ziedojis."

Vītola kungs stāsta, ka tie, kas saņēmuši palīdzību no līdzcilvēku ziedojumiem, vēlāk izjūt pienākumu palīdzēt arī citiem: "Mums ir viens īpaši mīļš stipendiāts, kas ir pieteicis 10 eiro katru mēnesi kā ziedojumu un devis savai bankai rīkojumu, lai automātiski katru mēnesi šo summu pārskaita uz Vītolu fonda kontu.''

Arī pēcsvētku laikā ikviens var sevi iepriecināt, palīdzot kādam citam. Jo dodot gūtais prieks ir viens no vērtīgākajiem priekiem, kāds vien var būt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti