Rīta Panorāma

Latvijas kino lellei 50!

Rīta Panorāma

Intervija ar Māri Kučinski

Vārdu un uzvārdu atļauts mainīt neierobežotu reižu skaitu

Vārdu un uzvārdu atļauts mainīt neierobežotu reižu skaitu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pērn Latvijas iedzīvotāji 202 reizes mainījuši savu vārdu, bet uzvārds, neskaitot laulības, mainīts vairāk nekā tūkstoš reižu. Iemesli vārda un uzvārda maiņai var būt visdažādākie.

Valsts nodeva par vārda vai uzvārda maiņu ir 71 eiro. Ja cilvēks vēlas mainīt gan vārdu, gan uzvārdu, tad būs jāšķiras jau no 142 eiro. Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļā stāsta, ja neskaita laulības, tad vārdu vai uzvārdu cilvēki mainīt nāk reti. "Iemesli daudz un dažādi. Ir gadījumi šķirtajās ģimenēs, ja sieviete reģistrē jaunu laulību, tad vēlas, lai bērnam ir jaunās laulības uzvārds. Ir neliels procents tādu, kas pēc tam nāk atpakaļ un maina uz savu dzimtas uzvārdu," stāsta Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļas vadītāja vietniece Irēna Dīķe.

Iemeslam vārda vai uzvārda maiņai ir jābūt pamatotam, pretējā gadījumā šāda atļauja netiks dota un iemaksāto valsts nodevu cilvēkam atpakaļ neatgriezīs. Neskaitot laulības, pērn 1184 cilvēki mainījuši savu uzvārdu, bet vārds mainīts 202 reizes.

"Likums nosaka vairākus iemeslus – ja cilvēks grib iegūt savu dzimtas uzvārdu, ja cilvēks grib iegūt laulātā uzvārdu, ja esošais vārds vai uzvārds apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā, arī tajos gadījumos, ja nepilngadīga bērna vecāki ir sodīti par tīša smaga nozieguma izdarīšanu," skaidro Tieslietu ministrijas (TM) Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere.

Kā piemērus datu maiņai var minēt salikumu Stīvs Gulbis, angliski, izrunājot vārdu Jānis, tas izklausās kā sievietes vārds Dženis, savukārt Sanita spāņu valodā nozīmē "tualetes pods".

Bijis gadījums, kad sieviete vārdā Jeļena, dzīvojot latviskā vidē, savu vārdu nomainījusi pret Lieni, jo visi apkārtējie tā viņu uzrunājuši.

Vārdu un uzvārdu dzīves laikā iespējams mainīt pat vairākas reizes, ja šāda nepieciešamība tiek pamatota.

"Ja visi nepieciešamie dokumentu reģistri ir Latvijā, tad tas aizņem apmēram mēnesi. Ja reģistri atrodas citās valstīs, tas var aizņemt daudz ilgāku laiku. Mums ir bijis gadījums, kad tas ilgst apmēram gadu," piebilst TM pārstāve Solvita Saukuma-Laimere.

Nereti cilvēki izšķiras mainīt vārda un uzvārdu, jo, pārvācoties uz dzīvi ārvalstīs, vietējiem tos ir grūti izrunāt un uzrakstīt. Ja personai ir krimināla sodāmība, tad vārda un uzvārda maiņa tiek atteikta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti