Rīta Panorāma

Princeses Diānas auto izsola par 768 tūkstošiem eiro

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pozitīvā un smaidīgā bērnu uztura speciāliste

Uztura speciāliste Lizete Puga: Biju liela problēma saviem vecākiem – es neēdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Es pati bērnībā biju ļoti izvēlīgs ēdājs. Daudz ko neēdu," Latvijas Televīzijā pastāstīja Lizete Puga, kura nāk no mākslinieku ģimenes. Vidusskolā, klases biedru mudināta, viņa nolēma savu dzīvi saistīt ar medicīnu. Šobrīd viņa Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) atbild par to, ko mazie pacienti ikdienā ēdīs, kā arī konsultē bērnus un viņu vecākus veselīga uztura jautājumos. 

Lizete Puga ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste. Nekādu plānu bērnībā kļūt par ārsti viņai neesot bijuši. "Pati es nāku no mākslinieku ģimenes. Visi man ģimenē radinieki ir lielākoties mākslinieki," stāstīja Lizete Puga. "Es vidusskolas posmā izdomāju, ka iešu un mācīšos parastā skolā. Trāpījās tāda klase, kur visi ļoti mērķtiecīgi gāja studēt medicīnu."

Lizete klases biedru ietekmē nonāca medicīnā. Uztura speciālistes profesiju izvēlējusies, jo tas ir radošāks darbs, turklāt viņu pašu dažādi jautājumi par uzturu ir interesējuši jau no bērnības.

"Biju ļoti liela problēma vecākiem ar savu neēšanu," atcerējās Puga.

"Nevis tāpēc, ka man negaršoja, bet man patika, ja ēdiens uz šķīvja izskatās smuks.

Gribu ēst to, kas man patīk, nevis sajaukt visu kopā," atcerējās uztura speciāliste.

Tagad viņas darba pienākumos ietilpst parūpēties par pacientu ikdienas ēdienkarti slimnīcā un to, lai produkti uz šķīvja izskatītos tā, ka bērni tos vēlas apēst. Ne visi pacienti ēd vienādi – kādam ir jāievēro diēta, kādam ir alerģijas. Lizete arī konsultē pacientus, piemēram, ja viņiem ir liekais vai, tieši otrādi, – nepietiekams svars. 

"Patiesībā jau uzturēšanās dienu skaits slimnīcā ir arī atkarīgs no tā, kā pacients ēd. Ja viņš ēd pilnvērtīgi, kārtīgi, tad veselība atgriežas daudzas reizes ātrāk.

Bieži vien atsevišķa saruna ar bērnu par to, kāpēc viņam ir būtiski ēst, atrodoties stacionārā, palīdz arī vecākiem. Citreiz bērni neklausās, ko mamma un tētis stāsta, bet, ja kāds atnāk no malas un pasaka, tad reizēm ir pilnīgi cita lieta.

Par Lizetes pievienošanos Bērnu slimnīcas kolektīvam ļoti priecīgi ir kolēģi, kuri viņai velta tikai labākos vārdus.

"Nenormāli pozitīva gan attieksmē pret darbu, gan pret pacientiem, gan pret kolēģiem," tā kolēģi raksturoja BKUS Rehabilitācijas klīnikas vadītāja vietniece Dace Bērtule. "Otrs – [viņa ir] dzīvsudrabs. Viņai vienmēr ir jaunas idejas, kā iesaistīt pacientus dažādās aktivitātēs, arī kolēģus, kā virzīt darbu tā, lai kopā mēs visi labāk ārstētu savus pacientus. Viņai ir neizsmeļams ideju grozs, kā to visu labāk realizēt."

"Vienmēr ļoti dzīvespriecīga," stāstīja BKUS Pacientu pieredzes daļas vadītāja Austra Straume. "Visu, ko viņa mums saka, kā vajadzētu darīt, nekad neteiks ar kritiku vai ar dūri pret galdu.

Es neesmu redzējusi viņu nesmaidām. Nekad."

Lizetei savā darbā gandarījumu rada sasniegtie rezultāti. Viņas uzdevums nav mācīt, kā ēst pareizi un veselīgi tikai slimnīcā. Svarīgi, lai šīs zināšanas bērni un vecāki pēc tam izmanto arī ikdienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti