Tētis kā galvenais ratiņu stūmējs, ēdinātājs, aprūpētājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

Seši vai septiņi procenti - tik daudz tēvu Latvijā izmantojuši bērna kopšanas atvaļinājumu, ar bērnu mājās dzīvojot pirmo gadu un saņemot vecāku pabalstu, liecina Labklājības ministrijas dati. Ir vēl arī tēti, kuri pabalstu nav saņēmuši, bet citu iemeslu dēļ dienas laikā pavadījuši krietni daudz stundu ar bērniem - kā ratiņu stūmēji, ēdinātāji, aprūpētāji un rotaļu biedri.

Piektdienas rīts kādā Rīgas bērnudārzā sākas ar gatavošanos Tēva dienai. Vienam tētim - Gintam, kurš atvedis dēliņu uzkavējas bērnudārzā, gan pārsteiguma nebūs, jo esam ienākuši istabā, kur bērni gatavo saviem tētiem pārsteigumu - uz glītām kartona kaklasaitēm līmē uzlīmītes, Ginta puika Noels - violetus tauriņus.

"Es tev arī iedošu pēc tam, kad es salīmēšu, tikai tev vajadzēs pagaidīt, kad es salīmēšu," saka Noels. Jāpiebilst, ka mājās Gints bieži ir Noela spēļu biedrs.

Noels par spēlēm saka: "Muļķības tādas smukas, ar bumbu, ar rotaļlietām." Tomēr gandrīz četrus gadus vecais Noels neaizmirst arī par aktuāliem saimnieciskiem jautājumiem: "Mums ir saplīsusi grīda, tagad mēs remontējam paši savu grīdu."

Jau Noelu gaidot, Gints ar sievu Audru plānojuši, ka Gints ņems bērna kopšanas atvaļinājumu. Taču plānā radās nelielas korekcijas - Gints guva nopietnu traumu un viņam diezgan ilgi bija darba nespējas lapa. Taču tētim izdevās ar bērnu pavadīt daudz laika kopā, un sieva drīz pēc bērna piedzimšanas varēja strādāt par autoratlīdzību.

"Audra tagad saka - es uzņēmos lielāko daļu rūpju, taču patiesībā grūti pateikt," saka Gints, norādot - abi ar sievu laiku un rūpes dalījuši.

"Man ļoti patīk ar Noelu spēlēties, bet ir dažas lietas, ko Audrai sanāk labāk darīt. Tad viņa iesaka bieži vien, ko man vajadzētu darīt.  Es visu vasaru diendienā ar Noelu spēlējos. Tagad Audrai ir diezgan liela darba slodze, viņa arī paralēli mācās. Protams, visas ēdināšanas, ģērbšanas, mazgāšanas - to daru es," stāsta Gints.

Dēls ar savām prasmēm Gintu vairākkārt  pārsteidzis, piemēram, spēlējot attīstošās datorspēles limitētu laiku dienā: "Arī savu parolīti iemācījās. Man, piemēram, ir atmiņa vāja, es nezinu Audras datora paroli, es nevaru atcerēties, ja nu vienīgi pierakstu. Noels iemācījās pēc otrās rakstīšanas reizes."

Arī Einārs ir tētis, kurš ar bērnu pavadīja daudz laika pēc viņa piedzimšanas. Tāpat kā Gintam, arī Eināram tas ir pirmais un pagaidām vienīgais bērns. Einārs izmantoja bērna kopšanas atvaļinājumu. Viņš strādā valsts iestādē, bet viņa sieva ir pašnodarbinātā.

"Principā lēmumu nedaudz ietekmēja arī finansiālā situācija. Sanāca mums nedaudz finansiāli izdevīgāk, ja es eju bērna kopšanas atvaļinājumā," saka Einārs.

Eināram tā arī bija laba iespēja būt kopā ar bērnu. Sākumā rūpes dalīja abi ar sievu, pēc tam - pārsvarā Einārs.

"Vienīgais jautājums bija ēdināšana, bet tā kā mūsdienās ir pieejami mākslīgie maisījumi, es ar visu nodrošinājos. Manuprāt, man pat bija zināmā mērā vieglāk nekā sievai bērnu nēsāt, ratus nēsāt, jo mēs dzīvojam trešajā stāvā. Ir zināmas problēmas ratus un bērnu nēsāt, turklāt vēl vienlaicīgi. Tādā ziņā pat bija labāk, ka es esmu kopā ar bērnu," skaidro Einārs.

Statistika vēsta, ka Latvijā nav daudz ģimeņu, kurās tieši tēvi izmanto bērnu kopšanas atvaļinājumu.

"2014.gada jūlija rādītājs ir - 94 procentu sieviešu ir izmantojušas, un seši procenti vīriešu," stāsta Labklājības ministrijas pārstāvis Lauris Neikens. Viņš arī norāda, ka šā gada janvārī vīriešu īpatsvars bija par vienu procentu lielāks. Pavisam liels tas bija pirms četriem, pieciem, sešiem gadiem, proti, 35 vai 45 procenti vīriešu. Taču tas nenozīmēja, ka tēvi vairāk laika pavadīja mājās ar bērniem. Bija cits  tiesiskais regulējums.

"Viens no iemesliem ir, ka šajā laika periodā bija iespēja gan strādāt, gan arī reizē pabalstu saņemt. Tas vēlākos gados tika ierobežots. Faktiski ir redzams, ka tās izmaiņas ir gana būtiskas, pēc tam ir diezgan liels samazinājums," skaidro ministrijas pārstāvis Neikens.

Vecāku pabalstus jau drīzumā, no 1.oktobra, skars izmaiņas - vecākiem dos izvēles iespējas. Kā tās izpaudīs, stāsta Neikens: "Vai nu atrasties bērna kopšanas atvaļinājumā un saņemt pilnu apmēru šim pabalstam, vai arī turpināt strādāt un saņemt noteiktu procentu apjomā, ne lielo pabalstu, bet samazinātā apmērā. Tādas ir izmaiņas, kas, iespējams, varētu ietekmēt vecāku izvēli. Varbūt būtu vairāk tēvu, kuri ne visu kopšanas atvaļinājumu, bet kādu daļu varētu paņemt."

Bērnu kopšanas atvaļinājumu vecāki varēs elastīgāk kombinēt, izplānojot gan no budžeta iespējām, gan citiem apsvērumiem, norāda ministrijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti