Tā vienmēr ir drāma! Evas trīssimt kāzas Meksikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Reiz studiju biedrene ASV mazliet skumji noteica, ka viņa apskauž latviešus. Viņasprāt, tādu kopību, prieku un izpalīdzību, kāda novērojama brīdī, kad latvietis ārzemēs satiek otru tautieti, amerikānis nepiedzīvošot nekad. Jāatzīst, vienmēr, kad Prāgā,  Mineapolē vai Singapūrā esmu sadzirdējusi latviešu valodu, pieeju vismaz sasveicināties. Jordāniešu draugs, kuram Ziemassvētkos uzdāvināju leģendāro T-kreklu "RĪGA", latviešu valodā esot uzrunāts divas reizes. Vienreiz T-krekla dēļ pat dabūjis atlaidi autostāvvietā Losandželosā, jo to apkalpojis Amerikas latvietis. Mazskaitlīgas nācijas priekšrocība un skaistums. Līdzīgi gadījās ar manu vārda māsu Evu, kura Meksikā dzīvo jau astoto gadu!

Ceļojot nejauši uzzināju, ka viņa kopā ar vīru Krišu un dēliņu Kārli dzīvo Puertovajartā. Šķita pašsaprotami kopīgi pavakariņot, lai iepazītos un parunātos. Prms vēl satikāmies, vairākkārtīgi pārsteidza pludmalē satiktie meksikāņi, kuri apgalvoja, ka zina slavenu kāzu fotogrāfi - latvieti Evu Šicu. Viņa ir arī daudziem zināmā bloga evasgramata.blogspot.com autore,  asprātīgi aprakstot ikdienu Meksikā. Satikāmies mana ceļojuma pēdējās dienās, taču viņas dramatiskie un vienlaikus komiskie kāzu stāsti šķita tik koši, ka palūdzu padalīties ar tiem arī lsm.lv. Noderīgi gan tiem, kuri plāno laulāties, gan tiem, kuri to jau izdarījuši. Īpaši jau vīramātēm un sievasmātēm, kuras, Evasprāt, ir visnaskākās panikas cēlājas.

"Kāzas vienmēr ir drāma!", ir pirmais teikums, ko dzirdu no Evas Šicas.

Visgrūtāk esot līgavām, kuras cīnās par sava sapņa burtisku piepildīšanu dzīvē, pārņemot paniskā kontrolē visu iespējamo, kas saistās ar kāzām. Šīs līgavas amerikāņi dēvējot par "bridezilla" [no angļu vārdiem bride un godzilla]. Evas novērojums pēc vairāk nekā trīssimt fotogrāfētām kāzām Meksikā, Francijā un Latvijā ir tāds, ka laulību ceremonijas mērķis nav izsmalcinātas gaumes parādīšana, bet gan divu cilvēku, divu ģimeņu apvienošana. Latviešu fotogrāfes visu redzošā acs caur fotokameras objektīvu diezgan bieži pamana kādu viesi, kurš mēģina nozagt svētku dienu. Visskumjāk, ja tā izrādās kāda no mammām, kura pēdējā brīdī grib pārņemt vadību savās rokās. Ģimenes, kurās ir problēmas, kāzās uzsprāgst. Evas mierinājums jaunlaulātajiem, kuri nobažījušies par savu viesu uzvedību – nav jēgas par to raizēties, jo tā ir lieta, ko nespējat ietekmēt! Visbiežāk paši vainīgie saprot situācijas nopietnību un atrod spēkus izvairīties no īstas drāmas.

Pirms septiņiem gadiem latviešu fotogrāfe esot sludinājusi, ka patīkot visa Meksika, izņemot Puertovajartu, un ka esot gatava strādāt jebkādu fotogrāfes darbu, izņemot bildēt kāzas. Tagad Eva arvien vairāk iemīl Puertovajartu un kāzu fotogrāfiju. Šai pilsētai ir raksturīgi arī citi fotogrāfu darbi, piemēram, slavenību fotografēšana atpūtā. Reiz pat esot gandrīz nokavējusi draudzenes Vairas Avotas kāzas, jo fotografējusi slaveno aktrisi un modeli Evu Longoriju, kurai gadījusies ķibele ar grimu. Tas bija jāveido no jauna, taču beigas esot bijušas laimīgas.

Uz Puertovajartu no ASV, Kanādas un Meksikas iekšzemes dodas gan milzu - pat 300 cilvēku -, gan pavisam mazas grupas, lai slēgtu laulību. Katru sestdienas vakaru Klusā okeāna līcī viena pēc otras atmirdz uguņošanas, bet dienas vidū ir sastrēgumi, jo visi dodas uz kāzām. Daudzi pāri atgriežas ar bērniem uz ģimeņu fotosesijām, citi kāzu gadadienā atkal ģērbjas baltā un nostiprina laulības solījumus. Evas kolēģei gadījās pēc pāris gadiem tepat satikt līgavaini - precoties jau ar citu līgavu. Ceremonijas siltajās Meksikas pludmalēs ir ļoti izplatītas tiem, kuri cenšas aizbēgt no rudenīgām vai ziemīgām kāzām. Droši vien izvēli ietekmē Holivudas kino, kur redzamas laulības okeāna krastā, saulrietā. Ja reiz tik daudz investēts kāzu norizē, vērts tās neizbojāt ar ikdienišķiem sīkumiem.

Laulību diena mēdzot būt arī līdz komiskumam dramatiska. Kāda persiešu līgava uzstāja, ka viņu drīkstot fotografēt un filmēt tikai no vienas puses. Tā nu abi fotogrāfi un filmēšanas grupa visu laiku atradās vienā līgavas pusē, kas jau bija visai smieklīgi, bet patiešām jautri kļuva, kad ceremonijas laikā viņa pamanīja kādu no fotogrāfiem nepareizajā pusē un ar roku rādīja, lai iet uz otru pusi. Pēc bilžu saņemšanas līgava paziņoja, ka visas fotogrāfijas nodos tālākai apstrādei un viņa būs blakus datorgrafiķim, lai pārraudzītu darbus, jo viņu neapmierinot… seja! Grims bieži vien esot panikas iemesls. Ne viena vien lūpukrāsa un ota ir lidojusi pa gaisu. Gadās, ka pāris stundas pirms ceremonijas grimētāja tiek atlaista no darba, jo lūpu spīdums neatbilstot pareizajam tonim. Grimētājām nākas daudz strādāt, lai nomaskētu vēžsarkanas, saulē pārdegušas sejas. Vistrakāk esot ar iesauļotām saulessbrillēm, tur vairs neesot nekas ar pūderi līdzams... Visbiežāk kāzu viesi no Kanādas un ASV ierodas pāris dienas pirms kāzām, ko pavada pludmalē. Rezultātā kopbildēs redzamas saulē pārsdegušas sejas un ķermeņi, kuru tonis jāmēģina labot foto pēcapstrādes programmās.

Evas padomi līgavai un līgavainim ir pavisam vienkārši: plānot pieticīgākas kāzas, ko var atļauties, ielūgt tikai tos viesus, kurus patiešām patīkami redzēt, rūpīgi plānot pirms tam, bet kāzu dienā vairs necensties šim plānam sekot! Visbeidzot - izbaudīt nejaušības! Ja līgava un līgavainis spēs pasmaidīt par kāzu dienā notiekošo drāmu, tad nekas nespēs izbojāt laimīgo dienu! Šo frāzi fotogrāfe atkārto vairākkārtīgi: "Kāzas nekas nevar izbojāt, ja abi ir ieradušies uz ceremoniju! Nekam citam nav nozīmes!".

Izvēloties fotogrāfu, jālūko, vai cilvēciski rodas saderība -  ar šo cilvēku nāksies dalīt savus svētkus! Jūs varat iegūt ne tikai brīnišķīgu fotostāstu, bet arī draugu. Labs fotogrāfs spēj radīt spēcīgas bildes no labas gaismas. Speciāli nevajag triekties uz kādu skaistu vietu fotografēties - pajautājiet fotogrāfam, viņš redz skaistus kadrus tepat blakus!

Visemocionālākās laulības Eva pieredzēja, kad precējās amerikāniete no turīgas ģimenes un vienkāršs meksikāņu puisis. Vienā baznīcas pusē sēdēja smalki ļaudis dārgos kostīmos, bet otrā pusē bērni sandalēs, sievietes vienkāršās kleitās un vīri zemnieku kreklos. Neskatoties uz kultūras, sociālo slāņa un valodas barjerām, abas puses no  sirds centās kļūt par vienu ģimeni. Meksikāņu puse mēģināja uzvesties klusi un cienīgi, bet amerikāņi – mācīties dejot pie mariači mūzikas. Vakara kulminācija bija līgavas tēvs, kurš dziedāja par to, kā viņam nepieder nekas, bet cik viņš jūtas laimīgs, jo var būt kopā ar savu mīlestību. Viņš ar apskaužamu graciozitāti vadīja savu sievu dejā, vienā rokā turot alus pudeli. Drīz kāds no mazajām puikām uzlūdza līgavu un cienīgi stumdīja pa deju grīdu. Tās bija kāzas, kurās Eva tulkoja, raudāja un azartiski mēģināja nepalaist garām nevienu pašu mirkli.

Latviešu fotogrāfe ir dokumentējusi arī dažas viendzimumu laulības. Tajās emocijas ir vēl sakāpinātākas. Ir grūti iedomāties, kāds viņiem un viņu ģimenēm bijis ceļš līdz gredzenu mīšanai.  Tas spēks un pārliecība par savām jūtām, kas ir šo pāru starpā, ir neizstāstāms. Visi aizspriedumi pēkšņi kļūst mazi un pretīgi viņu mīlestības priekšā.   Viņi ir savā ziņā mūsdienu Romeo un Džuljetas.

Eva vēl atgādina, ka kāzu diena ir tikpat gara, cik visas citas dienas jūsu dzīvē, labāk to netērēt gariem pārbraucieniem no vienas pilsētas uz otru, uz jūru, pāri tiltiem u.c. Atcerieties apstāties un netraucēti apskatīties uz saviem svētkiem no malas. Tas būs mirklis, kas jūsu atmiņā būs ierakstīts spēcīgāk par jebkuru fotogrāfiju. Ja esat ārkārtīgi kautrīgi un jums nepatīk būt kameras priekšā, pirms kāzām sarīkojiet mazu iesildīšanās fotosesiju. Tā ir iespēja izmēģināt arī grimu un frizūru – kadrā viss izskatās savādāk nekā dzīvē. Pat ja jūsu kāzas ir drāma, atcerieties, ka jums itin nekas nevar sabojāt dienu!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti