Stumburu ģimene atjauno pamesto Airītes dzelzceļa staciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saldus novadā otru dzīvi sākusi un jaunu elpu ieguvusi Airītes stacija. Šobrīd tur jau izvietota saistoša ekspozīcija, kas atspoguļo nevienas vien dzelzceļa stacijas ziedu laikus. Airītes stacijas atjaunošanas misiju uzņēmies Pēteris Stumburs un viņa dzīves biedre Kristīne Stumbure. Ģimene pirms 15 gadiem iegādājusies lauku īpašumu blakus stacijai. Vēlāk viņu gādībā nonāca arī Airītes stacija.

Stumburu ģimene atjauno pamesto Airītes dzelzceļa staciju
00:00 / 03:42
Lejuplādēt
Airītes stacijas atjaunošana ir mūsu dāvana Latvijas simtgadei, saka Pēteris un Kristīne Stumbure. Šķiet tik vienkārši, bet vienlaikus tik daudz ieguldīta darba un radošu ideju, raugoties uz paveikto. Abi atceras, kāda stacija izskatījās pirms piecpadsmit gadiem, kad tā stāvējusi pamesta. Stacija drīzāk izvēlējās mūs nekā mēs to, saka Pēteris un Kristīne.

 

"Bija logi un durvis vaļā, griesti iebrukuši. Stāvoklis bija bēdīgs. Sākumā dzinām prom metāla zagļus, kaut arī tā nebija mūsu stacija. Vēlāk dažādu sakritību rezultātā stacija kļuva par mūsu staciju," atminas stacijas saimnieki.

Stāsts par to, kā kļuvām par stacijas saimniekiem, ir tik saistošs, ka par to varētu uzrakstīt veselu grāmatu, saka pieredzējušais gids un Airītes stacijas saimnieks Pēteris Stumburs.  

"Tā pamatdoma vienmēr bija tā, ka mēs uz to visu skatījāmies un redzējām postu, bet tam visam cauri vijās spēks un lepnums, ar kādu 30.gados cilvēki to staciju ir būvēja.  Vienmēr bija tā sajūta, ka kāds to visu ir būvējis, bet ne jau sev, bet visiem. Gribējās, lai te atkal ir dzīvība un te viss notiek," stāsta Pēteris Stumburs.

Un tiešām notiek. Pirms pieciem gadiem stacija nonāca ģimenes īpašumā, taču tad nav bijusi īsta skaidrība, no kura gala vispār sākt, atceras Kristīne Stumbure.

"Gadu atpakaļ pie mums atnāca ideja par projektu. (..) Tad mēs sapratām, ka te ir jāliek iekšā neliela ekspozīcija, kas ir veltīta cilvēkiem, kuri te dzīvojuši, Liepājas dzelzceļa līnijai.

Apkārtnē ir daudz cilvēku, kuriem stacija nozīmē daudz, kuri nāk un sajūsmināti stāsta - ''es te dzīvoju, vai strādāju, vai arī braucu ar vilcienu".

Cilvēki ir ļoti priecīgi, ka te atkal vienkārši var atnākt."  

Pēteris Stumburs atklāj, ka izdevies īstenot INTERREG projektu par industriālā mantojuma pielāgošanu tūrismam. „Ja sākumā likās, kā mēs to telpu piebildīsim, tad ātri pienāca brīdis, ka mums vēl vajag kādu telpu, lai izvietotu nākamo ekspozīciju," saka Pēteris Stumburs.

Pašlaik ir apskatāma uzgaidāmā telpa un kases telpa. "Tad mums ir liela karte ar visām Liepājas līnijas stacijām. Piemēram, atver vaļā un tur ir Siekstāte. Iedegās diodīte, lai mēs varētu redzēt, kur stacija atrodas. Dzelzceļa muzejs mums izlīdzēja ar fotogrāfijām," piebilda stacijas saimnieks.

Airītes stacijā jau noticis brīvdabas koncerts, pienāks laiks arī kādai filmai un teātra izrādei. Saimnieki vēlas uzburt senatnes elpu, kad neeksistēja mūsdienu virtuālais ātrums. Stacijas apvij kāda īpaša romantika, tā ir satikšanās vietā, par tām raksta dzeju un grāmatas. No stacijas ikviens var nosūtīt pastkarti vai uzrakstīt vēstuli ar rakstāmmašīnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti