Monopols

Skolotāja Aija Melle: Skolotājam ir jāmāk "iekāpt dažādās kurpēs"

Monopols

Andris Vecumnieks: Latviešu mūziķi - personības procentuāli ir milzīgs skaits pasaulē

Eiropas kosmosa nometnes organizētājs un dalībnieks Lukass Roberts Kellijs

Starptautiskajās olimpiādēs godalgotais vidusskolēns: Nekad neesmu jutis spiedienu no vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai arī gados jauns, rīdzinieks Lukass Roberts Kellijs ir talantīgs un jau bagāts ar vairākām godalgām. Neraugoties uz iespaidīgajiem panākumiem mācībās, viņš nekad nav jutis vecāku spiedienu mācīties un sasniegt vairāk. Lukass šobrīd mācās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolas 12. klasē, bet vasarā pirms skolas paspēja piedalīties Eiropas kosmosa nometnes organizēšanā Norvēģijā, viņš stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Monopols".

Skolas gadu laikā Lukass paspējis piedalīties vairākās olimpiādēs un guvis arī godalgotas vietas, piemēram, bronzas godalgu gan Eiropas fizikas olimpiādē, gan Starptautiskajā fizikas olimpiādē, kā arī guvis uzvaru Latvijas 49. atklātajā skolēnu astronomijas olimpiādē.

"Jau no pirmās dienas skola ir bijis kas tāds, ko esmu gaidījis, uz ko esmu skatījies ar prieku, un tā sajūta joprojām ir palikusi," atzina Lukass. 

Par saviem sasniegumiem mācībās un neiztrūkstošo zinātkāri viņš pateicas vecākiem, kas vienmēr izvadājuši gan uz mūzikas skolu, gan visiem iespējamajiem pulciņiem, vienlaikus neko neuzspiežot. 

"Es nekad neesmu jutis spiedienu no vecākiem, kas, manuprāt, ir ļoti svarīgi. Man nekad nav bijusi tāda doma, ka man ir tagad kaut kas jāsasniedz. Man ir savi uzstādījumi, bet man vismaz atmiņā nav palicis, ka vecāki spieduši, lai mācos šo vai daru to," stāstīja Lukass. 

Savs nopelns, protams, ir arī jaunieša skolotājiem. "Es mācos ļoti īpašā skolā, to īsti cilvēki nevar saprast, cik RTU Inženierzinātņu vidusskola ir īpaša, ja neesi pats tur mācījies.

Vissvarīgākā lieta tur ir tā brīvā atmosfēra. Neviens tevi nespiež mācīties, tu vienkārši to pats gribi, jo esi tajā vidē, kas ir ļoti veicinoša," skaidroja jaunietis. 

Īpaši tuva Lukasam ir kosmosa joma, viņš bijis arī viens no jauniešiem, kas piedalījies Eiropas kosmosa nometnē – savulaik kā dalībnieks, bet šogad jau kā viens no organizatoru komandas.

"Eiropas kosmosa nometne katru vasaru notiek Norvēģijas ziemeļos, Andojas kosmosa centrā, un nometnē 24 jaunieši no  visas pasaules kopīgi strādā, lai uzbūvētu raķeti un nedēļas beigās to palaistu," stāstīja Lukass. 

"Tur notiek lielisku, pasaulē zināmu skolotāju, inženieru, pētnieku lekcijas. Mans darbs šajā nometnē ir, lai jaunieši piedalās arī interesantās sociālajās aktivitātēs – peldas, spēlē volejbolu, iet pirtī. Tā ir tiešām pasakaina pieredze," viņš atzina. 

Jaunietis uzsvēra, ka mūsdienās kosmoss ir kļuvis tuvāks un pieejamāks, arī karjera šajā nozarē vairs nav nekas neiespējams. 

"Es piekrītu, ka vārds "kosmoss" daudziem šķiet attāls termins, bet tā nozare ļoti aug, un iespējas ir burtiski bezgalīgas. Tiešām kosmoss ir tuvāk, izglītība ir pieejamāka.

Man prieks, ka arī sabiedrība atkal sāk pavērst skatienu uz debesīm, un tas viss ir ļoti aizraujoši kopumā," viņš norādīja. 

Vienlaikus jaunietis, atbildot uz jautājumu, kas svarīgāks – eksaktās vai humanitārās zinātnes, uzsvēra, ka viena joma bez otras nevarētu. 

"Noteikti varētu domāt, ka, ņemot vērā, ka es esmu ļoti eksakts cilvēks, es došu pārsvaru tikai eksaktajām zinātnēm, bet es domāju, ka eksaktajām un humanitārajām zinātnēm ir ļoti svarīga simbioze.

Mēs varam taisīt raķetes, rēķināt, pētīt optiku, bet kādēļ mēs to darām? Tas ir skaistais jautājums, ko dod humanitārā daļa, kas ir ļoti svarīga, kas atbild uz to, kāds tad ir mērķis tam visam?

Es teiktu, ka humanitārā zinātne dod mums virzienu un eksaktā ir rīks, ar kuru izpētīt, kas mums ir svarīgs, lai īstenotu tos mērķus," vērtēja Lukass. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti