Starp raidierakstiem – arī latgaliešu rakstniecībai veltīts podkāsts «Puslopys»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latgaliskajam nevajag būt ar īpašu pieteikšanu, latgaliskajam jābūt pašsaprotamam un dabīgam. Arī podkāstos. Tā uzskata Renāte Lazdiņa un Edīte Husare, kuras kopā veido latgaliešu rakstniecībai veltītu podkāstu. 

Divas latgalietes veido mūsdienu latgaliešu literatūrai veltītu podkāstu 
00:00 / 11:12
Lejuplādēt

"Ja mēs runājam par podkāstiem, tad tikai šajā platformā skan divi raidieraksti, ko veidojam Latgales studijā – par mūsdienu latgaliešu literatūru "Puslopys" un literārais darbs 100 epizodēs, kas ir Anneles Slišānes veltījums Latvijas simtgadei. Viņa bija uzaudusi 100 deķus no dažādiem materiāliem un uzrakstīja arī 100 stāstus," stāsta Renāte.

"Atslēga tam, kas tad ir "Puslopys", – latviski tas ir "Lapaspuses", un tad nu mēs runājam par mūsdienu latgaliešu literatūras lapaspusēm," skaidro Edīte.

"Bet tie, kuri klausās Latvijas Radio, noteikti būs pamanījuši dažādus raidījumus latgaliešu valodā, piemēram, "Kolnasāta", kas arī skan podkāstos. Tāpēc mums podkāstu ir daudz! Es saskaitīju piecus raidierakstus latgaliešu valodā, ko veido Latgales studija. Bet ir vēl citur tapuši raidieraksti," norāda Renāte.

"Viens ir latgaliešu kanāls "Im a’mazed", kas gan pašlaik ir nedaudz noklusuši, un tad ir četri aktīvie. Viens ir "Latgalīšu kukne", ko veido literāte Ingrīda Tērauda, kura, man liekas, dzīvo Īrijā. Viņa ir latviešu valodas skolotāja latviešu skoliņā un veido virtuālu satikšanos virtuvē. Tad ir "Ej šī! Parunuosim?", ko veido rēzekniete Leila Rasima. Es teiktu, ka tas ir sociāli atbildīgs un aicinošs iesaistīties par dažādām tēmām, kas mums sabiedrībā ir aktuālas. Tad ir raidieraksts "Es atgriežos Latgalē", kas top reemigrācijas programmas ietvaros. Un tad vienu no jaunākajiem, ko esmu pamanījusi, veido Ludzā rezidējošais baznīckungs Rodions Doļa. Tas ir arī "Youtube", un tur viņš komentē baznīcas aktualitātes. Tie ir tādi pieci, kopā ar "Im a’mazed", kas ir tāda valodas spēle angliski latgaliski, ja ieklausās," saka Edīte.

"Šo labāk netulkot! Tiem, kuri ir latgalieši, viņi sapratīs. Edīte ļoti labi pārzina šo lauciņu, jo attīsta Latgalē vienīgo kultūras telpai veltīto vietni "Lakuga.lv", un tāpēc viņa zina visus jaunumus par latgaliešu valodu, literatūru un jebko, kas saistīts ar Latgales kultūru," piebilst Renāte.

Visu sarunu ar Renāti un Edīti par raidierakstiem latgaliešu valodā var noklausīties podkāstā par podkāstiem ''Raidnīca''.

Ja vēlies pamēģināt, kaut ko paklausīties latgaliski, ieteicams sākt ar Anneles Slišānes 100 dečiem – tie ir ļoti silti, dzīvīgi un aizkustinoši stāsti.

Turklāt nav gari, un ir viegli klausīties arī tiem, kuriem ausis nav ietrenētas uztvert latgaliešu valodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti