Monopols

Dubultportretā - māsas Elizabete un Emīlija Pavlovskas

Monopols

Infektoloģe un hepatoloģe Ieva Tolmane

Antīkās vēstures speciālists, LU profesors Harijs Tumans

Profesors Harijs Tumans: Mēs ikdienā nepamanām, cik Rīga ir skaista

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Harijs Tumans ir Vēstures zinātņu doktors un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors, kurš tikko pabeidzis rakstīt grāmatu "Antīkie tēli Rīgas ielās", kurā Latvijas galvaspilsēta atklāta no jauna skatu punkta, Latvijas radio raidījumā "Monopols" analizēja un skaidroja antīkās izcelsmes tēlus, sižetus un dekorus.

Profesors, kurš specializējies antīkajā vēsturē, balvas "Gada vēsturnieks Latvijā 2015" ieguvējs, apveltīts ar asu prātu un gudru sirdi, un ir viens no spēcīgākajiem viedokļu līderiem Latvijā, stāsta, ka pirmais pārsteigums bija tas, cik Rīga ir patiesi skaista.

„Pirms uzsāku darbu pie grāmatas rakstīšanas pirms daudziem gadiem, pārvietojos pa Rīgas centru tāpat kā visi, redzot, piemēram, ka šī ēka vai māja ir skaista. Skrienot garām no punkta A uz punktu B. Esot pārņemti ar savām rūpēm, mēs ikdienā pat nepaskatāmies augšā. Uz šo darbu mani pamudināja sieva, kura ieteica palūkoties uz Rīgas ēkām, saprast, cik daudz antīko tēlu tajās atrodas," stāstīja Tumans. 

Viņš atgādināja, ka bieži vien cilvēki neiedziļinās tēlos un tajā, ko tie nozīmē: „Šad tad esmu secinājis, ka tēli tiek interpretēti ačgārni.”

Pētot, kāda bijusi antīkā Eiropas kultūra 19. – 20. gadsimta mijā, Harijs izdarījis ļoti daudzus atklājumus, piemēram, pētot Operas namu atklājis, ka kompozīcija dalās divās daļās – kreisajā pusē ir dionīsiskā pasaule, labajā apoloniskā.

No visām pasaulē piedāvātajām, plašajām iespējām, izvēli pētīt antīko vēsturi Harijs izdarīja studentu gados: „Mani interesēja senie laiki un viduslaiki, un es kādu brīdi nevarēju izšķirties, kas tuvāk sirdij.”

Kā viens no faktoriem, kas ietekmējis šo izvēli, bija tas, ka par senajiem laikiem vismazāk interesējās ideologi un marksisma, un ļeninisma klasiķi, tas profesoru iedvesmoja būt par vienu no tiem, kas pievērš uzmanību antīkajai kultūrai Latvijā. 

Tēva loma mūsdienās pazūd

Harijs Tumans ir viens no Latvijas vīru biedrības dibinātājiem. Par nesen nodibināto biedrību viņš stāstīja:

„Biedrības uzdevums ir popularizēt un veicināt vīru un tēvu iesaisti ģimenē un bērnu audzināšanā. Tas nozīmē atbalstīt tradicionālās ģimenes, kas ir latviešu nācijas un Latvijas valsts pamats."

Harijs skaidro, ka bieži vien vīra un tēva loma kaut kur mūsdienās pazūd.

„Ļoti daudz tiek runāts par sievieti, sievietes tiesībām un māti, tas, protams, ir pareizi, bet bieži vien tēva loma tiek atstāta ēnā, līdz ar to var redzēt, ka vīriem un tēviem ir problēmas, vai nu viņi distancējas no ģimenes, vai trūkst morāli ētiskās stājas un atbildības izjūtas," sacīja Tumans.

Varoņu nevar būt daudz

Atbildot uz uzdoto jautājumu, vai varoni rada nākamās paaudzes un, kas būtu nepieciešams, lai varoni novērtētu tajā laikā, kad viņš dzīvo, Tumans sacīja, ka reizēm nākamās paaudzes rada varoņus, pat tos izdomājot.

„Galvenais ir īstais varonis, kurš bieži vien tiek nenovērtēts dzīves laikā... Varonība sākās tur, kur beidzas bailes no nāves,” stāstīja Tumans.

Viņš skaidroja, ka bailes no nāves cilvēks var pārvarēt tikai tad, kad kalpo augstākajam ideālam, dzīvojot ar ideālu, kas ir svarīgāks par viņa paša dzīvi, faktiski tam sevi upurējot. Varonis izpaužas tad, kad viņš nonāk uz šīs kritiskās robežas starp dzīvību un nāvi.

Profesoram patīk lasīt, peldēties, braukt ar velosipēdu vai pastaigāties dabā, bet viņa mīļākais komponists ir Antonio Vivaldi. Reizi pa reizei viņš dodas uz Grieķiju, tā ir zeme, kur gribas atgriezties. Otra tāda zeme ir Izraēla, jo Jeruzalemes muzejā var redzēt, ka šajā zemē atspoguļojas visa civilizācijas vēsture.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti