Panorāma

I. Bžezinskis: Ukrainā jāizvieto Rietumu spēki

Panorāma

Panorāma

Veikta pirmā sirds transplantācija šogad

Pirmā sirds transplantācija šogad – valmierietes Līgas Gackas priecīgā vārda diena slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) sirds ķirurgi veikuši šogad pirmo sirds transplantāciju. Jaunā sirds pārstādīta bērnu teātra režisorei Līgai Gackai no Valmieras.

Šī būs otrā vārda diena pēc kārtas, ko Līga pavada slimnīcā. Taču šoreiz sajūtas nevar pat salīdzināt ar to, ko viņa juta pērn.

“Visa mana dzīve sagriezās kājām gaisā, kad es piedzīvoju infarktu un klīnisko nāvi. Guvu lielus sirds bojājumus. Bija pagājis tieši gads,” stāstīja Līga.

Līga ir skolotāja un režisore. Viņa Valmierā vada teātra ''Sprīdītis'' jaunāko un vidējo grupu. 

Teātris vienmēr ļauj piedzīvot brīnuma sajūtu. Bet to nevar salīdzināt ar kādu citu brīnumu – kā mirstošs cilvēks var dot iespēju kādam citam smagi slimam.

“Tas ir milzīgs brīnums, ka, beidzot šīs zemes gaitas, tu kādam kaut ko vari iedot. Dzīvība, cerība, iespēja... Manā gadījumā – redzēt meitu kāzu kleitā… Radīt,” stāstīja Līga.  

Donora orgānu trūkums ir iemesls, kādēļ šogad Latvijā veikta tikai viena sirds transplantācija. Kopā līdz šim pārstādītas 32 sirdis. Ir pacienti, kuri donora sirdis gaida, pieslēgti pie mehāniskas sirds.

“Mums rindā stāv relatīvi jauni cilvēki, viņiem šī ierīce ir implantēta, ir vadiņš. Viņi ir nosacīti augstāk uzlikti,” stāstīja PSKUS sirds ķirurgs Ints Putniņš.

Pēc Līgas jaunās sirds ārstu komanda devās uz Daugavpili. Turp ar neatliekamo palīdzību, atpakaļ, kad laika atskaite ir īpaši svarīga – ar robežsardzes helikopteru. Bet pēdējos kilometrus līdz “Stradiņiem” sirdi veda atsaucīga ceļu policijas ekipāža, jo katrai minūtei bija nozīme.

“Trijos naktī beidzām [pārstādīšanu]. Nākamā rītā varējām jau paķiķināt. Fantastiska sajūta,” atzina PSKUS virsārsts akūtajā sirds ķirurģijā Uldis Strazdiņš.

Ehokardiogrāfija apliecina, ka jaunā sirds strādā labi.

“Pēc transplantācijas vienmēr ir satraucoši. Kad veic ehokardiogrāfiju, gaidu, kā būs... Un tad seko ikdienas darbs,” stāstīja ārste kardioloģe Indra Viļumsone.

Uzzinot, ka Līgai veikta transplantācija un viņa saņēmusi donora sirdi, vairāki viņas draugi veikuši atzīmi e-veselībā, paužot savu gribu par orgānu ziedošanu nāves brīdī.

“Mans stāsts ir iedvesmojis draugus... Un nesen to izdarīja mans dēls,” pastāstīja Līga.

Līga atzina, ka – kaut slimnīcā – šī ir brīnišķīga vārda diena un sajūtas nav salīdzināmas ar tām, kas bija pirms gada: “Šīs ir daudz, daudz priecīgākas.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti