Monopols

Rīgas Strazdumuižas vidusskolas - attīstības centra direktore Ligita Ģeida

Monopols

Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītāja, otolaringoloģe Sandra Kušķe

Saldējuma "Avenei" īpašnieks un profesionāls BMX braucējs Dāvis Dudelis

Panākumi un laime ir, pateicoties citiem. Saruna ar vegānā saldējuma ražotāju Dāvi Dudeli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Visi panākumi un laime ir, pateicoties cilvēkiem, sarunā Latvijas Radio raidījumā “Monopols” atzina saldējuma ražotnes "Avenei" īpašnieks un profesionāls BMX braucējs Dāvis Dudelis. Vegāno saldējumu viņš iemācījies ražot pašmācības ceļā, un sākotnēji tas bija eksperiments, jo, kļūdams par vegānu, šādu našķi gatavoja pats sev.  

Dāvis par veģetārieti kļuva decembrī pirms 14 gadiem. “Nolēmu, ka vienu mēnesi pamēģināšu, kā tas ir – neēst gaļu. Ziemassvētki kā gala eksāmens, kuru, ja vari izturēt bez gaļas, esi nolicis. Man izdevās. Tad, kad tas mēnesis beidzās, bija tā, ka nepietrūkst,” viņš stāstīja. 

2017. gadā Dāvis pēc mēneša izaicinājuma “Neapēd zemeslodi!” kļuva par vegānu, pilnībā izslēdzot dzīvnieku izcelsmes produktus no sava uztura. Atsakoties no piena produktiem, radās ideja par augļu saldējumiem, ko iesākumā gatavojis tikai sev, vēlāk atvēris pārtikas ražošanas uzņēmumu „Avenei”. 

“Tagad esam 18 cilvēki komandā, bet viss sākās caur draugiem. Pirmie cilvēki, kas pie manis bija komandā, bija mani draugi. Tad palēnām sāku saprast, ka jāmeklē cilvēki ar specifiskākām zināšanām, tad sāku meklēt ārpus draugu loka,” stāstīja uzņēmuma īpašnieks.

Viņš atzina, ka sākotnēji viss esot bijis liels eksperiments, jo informācijas par to, kā gatavo vegāno saldējumu, bijis maz. 

“Mēs tikai 2021. gadā tikām pie tehnologa, kas darbojas pie esošajām un topošajām garšām. Pirmos gadus esam tikuši cauri pašmācības ceļā.

Tas viss bija eksperimentu process, jo nav daudz cilvēku, kas zinātu par vegānisko saldējumu, tā ir ļoti specifiska lieta,” norādīja Dāvis.

“Principā tas ir sarežģītāk nekā piena saldējums. Vegāniski saldējumi ir grūtāki, sevišķi, ja neizmanto mākslīgās piedevas,” viņš piebilda. Šobrīd “Avenei” tuvākais nākotnes mērķis ir pārvākties uz jaunām ražošanas telpām, jo esošās uzņēmums ir pāraudzis. 

Dāvis uzsvēra, ka svarīgākā atziņa, ko iemācījies, atverot pats savu uzņēmumu, ir tāda, ka veiksmes atslēga slēpjas cilvēkos apkārt.

Otra svarīgākā atziņa – cilvēkiem apkārt jāuzticas un jāspēj nodot darbs citu rokās. 

“Visi panākumi, laime, viss, kas notiek, ir, pateicoties citiem cilvēkiem. Lielā māksla ir apvienot cilvēkus viena mērķa labad, tāpēc vienmēr slavēju kolēģus par darbiem, ko viņi dara labāk par mani. Vajag, lai istabā tu neesi gudrākais, bet lai visi apkārt ir gudrāki un spējīgāki katrs savā jomā, – tad varēsi darīt lielas lietas,” viņš uzsvēra. 

Dāvja dzīvē milzīgu lomu ieņem arī profesionālais sports – pirmo BMX riteni savā īpašumā viņš dabūjis 14 gadu vecumā, nopietnāk tam pievērsies 16 gados. “BMX augstākais punkts bija 2000. gadu sākums, laiks, kad es sāku braukt. Tagad varbūt tas nedaudz norietējis, nāk citi sporta veidi vietā, modes mainās,” sportists atzina. 

Uzņēmējs un BMX treneris Dāvis Dudelis
Uzņēmējs un BMX treneris Dāvis Dudelis

“Mūsdienu jaunatnei jau ir ļoti viegli ieiet ''Youtube'' un izlasīt, kā izpildīt to triku, kā izdarīt. Tajā laikā īsti nebija tādas lietas, pašam nācies burties, meklēt, saprast, ko es ar to riteni vispār varu darīt,” pieredzē dalījās Dāvis. 

Viņaprāt, vērtīgākais ieguvums no karjeras BMX sportā ir iegūtā neatlaidība. “Mācoties trikus, tās ir stundas, dienas, nedēļas, mēneši, kad vienkārši cīnies, un ir simtiem, tūkstošiem piegājienu, lai kaut ko izpildītu,” viņš skaidroja. 

Šobrīd Dāvis savas prasmes un zināšanas cenšas arī nodot nākamajām paaudzēm. “Skolā mēs trenējam bērnus BMX frīstailā. Skoliņa ir kādus četrus gadus, notiek visu cauru gadu – vasarā ārā, ziemās iekštelpās. Tas bija tieši tas, kā man pietrūka, jo man nebija, kas parāda, pastāsta, nebija, no kā mācīties,” stāstīja sportists. “Galvenā lieta, ko bērni iegūst ne tikai no BMX, bet no sporta kopumā, ir pašapziņa,” viņš piebilda un norādīja, ka skolēnu veiksmes brīžos izjūt gandarījumu arī pats.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti