Stiprie stāsti

Viola Reinholde Turku pagastā audzē ķiplokus un no tiem gatavo dažādus produktus

Stiprie stāsti

Ķirbju karaliene Ilze Venterzute Pūrē 50 hektāros audzē ķirbjus

Jolanta Ābele Kūku pagastā izveidojusi radošo rezidenci "Mākslas dārzs"

Māksliniece pēc dzīves pārbaudījumiem nonāk Kūku pagastā un izveido radošo rezidenci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jolanta Ābele ir profesionāla gleznotāja, kura jau 30 gadus māca zīmēt arī citiem. Viņa pērn Jēkabpils novada Kūku pagasta viensētā "Annas Jāņasēta" izveidoja radošo rezidenci "Mākslas dārzs", kurā ir gan telpa gleznošanai, gan naktsmītne, viņa stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

"Es domāju, ka tas sīkstums, kas ir manī, un vispār tāda dzīves vitalitāte, – tas ir viss paņemts no turienes [dzimtas]. Es pati esmu izaudzinājusi četrus bērnus, būdama māksliniece, un principā es esmu viena, tā kā tur ir jābūt iekšām, lai to visu turētu," atzina Jolanta, stāstot par savu gleznu, kurā attēloti viņas dzimtas stāsti, tostarp arī izsūtīšana uz Sibīriju. 

Lai gan Kūku pagasts atrodas Jēkabpils novadā, Jolanta uzsvēra, ka viņa nāk no Krustpils. 

"Krustpilieši ir īpaši, mūs nevar pielāgot ne latgaliešiem, ne sēļiem, ne vidzemniekiem, ne zemgaļiem. Mēs esam īpaši. Esmu dzimusi un augusi Krustpilī, tajā pilsētas daļā, kas vēsturiski ir ļoti sena, daudz senāka par Jēkabpili," stāstīja māksliniece. 

Lai gan viņa auga pilsētā, iespējas doties uz mākslas skolu Jolantai nebija. Viņas vecāki gan darīja visu, lai mazajai māksliniecei tomēr būtu iespēja attīstīt savu talantu. 

"Cik es sevi atceros, vienmēr esmu zīmējusi. Tēvs strādāja cukurfabrikā, un noliktavām bija iepakošanas papīrs tādos lielos ruļļos. Kad tas gāja uz beigām, viņš nesa uz mājām un to izrullēja pa visu grīdu, principā visu dienu es pavadīju, rāpojot pa grīdu un zīmējot," atminējās Jolanta. 

"Man bija krāsas, bet nebija otiņu. Tad mamma nogrieza sev matu šķipsnu, aptina ap zīmuli, un tā bija mana otiņa," viņa stāstīja. 

Māksliniece uzsvēra, ka skolas gados bijusi liela brīvdomātāja un joprojām tāda ir, bet tieši tas viņu aizvedis līdz mākslas vidusskolai Rēzeknē. 

"Skolā man bija diezgan garlaicīgi, jo, kā jau jebkura skola, jebkura tāda vide, tā liek cilvēku rāmjos. Vidusskolā man sākās problēmas, pedagogiem šķita, ka ar uzvedību. Es pateicu, ka vēlos mācīties mākslas skolā Rēzeknē, kur es arī iestājos un jutos kā zivs ūdenī. Tā bija mana vide," norādīja Jolanta. 

Savukārt 90. gados, lai izdzīvotu, paralēli gleznošanai un bērnu audzināšanai māksliniece turēja divas govis, cūkas, aitas, vistas, pīles, zosis. 

"90. gadi, man liekas, ir vissmagākie, ko es esmu dzīvē pieredzējusi. Tīri materiālajā un iespēju ziņā," viņa atzina. 

Vēlāk viņa absolvēja Mākslas akadēmiju un pārcēlās uz dzīvi Kūku pagastā, kur nokļuva tāpēc, ka laukos bija vieglāk izveidot mākslinieka darbnīcu. Tajā viņa ir veidojusi gan kādreizējā Krustpils novada simboliku, gan tagad arī apvienotā Jēkabpils novada ģerboni. 

"Mākslinieki ir tie, kas maina pasauli. Es nerunāju tikai par gleznotājiem, bet principā par kultūras cilvēkiem, jo viņi tā kā paredz un iezīmē to, kas notiks. Man liekas, ka apvienot Jēkabpili ar Krustpili kopā ir ļoti pareizi un skaisti, lai notiktu abpusēja darbība un kustība," māksliniece vērtēja. 

Pērn viņa ar projektu palīdzību izveidoja radošo rezidenci "Mākslas dārzs". "Cilvēki brauc pie manis no visas Latvijas un es pie viņiem, tāpēc radās nepieciešamība, ka vajag rezidenci, jo – cik tu guldīsi cilvēkus uz matračiem, uz grīdas," stāstīja Jolanta. 

"Protams, ka te nav ideāli, jo rezidence ir tiešām ļoti miniatūra, bet tā būtība ir pareiza, jo te ir gan darbnīca ar visiem instrumentiem un iekārtojumu, gan arī guļvietas, lai cilvēks varētu labi justies," viņa norādīja. 

Lai spētu nomaksāt projekta līdzfinansējumu, Jolanta divus gadus strādāja Šveicē, izveidojot interjera dizainu restorānam un tajā arī strādājot. 

"Manā dzīvē ir nepārtraukti visādi pārbaudījumi. Es nezinu, ko es esmu piedarījusi citās dzīvēs, bet – neko darīt, tas mūs tikai stiprina," māksliniece uzsvēra. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti