Dienas ziņas

Bišu saimei otrā sezona LTV

Dienas ziņas

Ģimene atgriežas Latvijā

Trimdas latgalietis Alberts Spoģis viesojas Latgalē

Latgalē viesojas trimdas latgalietis Alberts Spoģis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Alberts Spoģis ir trimdas latgalietis, literāts, skolotājs un sabiedriskais darbinieks no Vārkavas puses, taču kara dēļ teju visu savu mūžu pavadījis Vācijā Minsteres pilsētā. Pirms dažiem mēnešiem līdztekus valodniecei Lidijai Leikumai viņam piešķirta Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks" par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Ceremonijā balvu saņēma viņa dēls, taču šonedēļ 93 gadu vecais Alberts Spoģis pats ieradies Latgalē.

Alberts Spoģis Latgalē un Latvijā iepriekš bija pirms teju desmit gadiem. Šajā reizē 93 gadu vecumā ceļojums no Minsteres uz dzimto pusi ir jo īpaši emocionāls. Viens no ciemošanās galamērķiem ir Latgales vēstniecība "Gors".

Februāra nogalē Alberts Spoģis kļuva par pirmo trimdas latgalieti, kam piešķirta Latgaliešu kultūras gada balva '"Boņuks" par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Viņa dēls balvu jau ir aizvedis uz Vāciju.

"Viņš bija ļoti priecīgs. Stāv goda vietā, protams. Bet viņš visu laiku prasīja: kas man pasniedza, kas izdomāja, kas "Gorā" tur par cilvēkiem? Tāpēc bija jāatbrauc arī šodien. (..)" sacīja Alberta Spoģa dēls Gregors Spoģis.

Pēc sirsnīgām sarunām ar domubiedriem seko neliela ekskursija.

Dzejnieks, filozofs, pedagogs un sabiedriskais darbinieks arī šodien ir spēka un humora pilns. "Šlipsi uzliku arī šodien, jābrauc ciemos," viņš nosaka.

Uz Minsteri ceļš vedis pēc kara gūsta, un tagad Alberts Spoģis Vācijā ir vecākais latgalietis. Pirms vairākiem gadu desmitiem viņš šeit izveidoja latgaliešu literatūras un kultūras materiālu krātuvi "Latgaļu sāta" un pēc Latvijas neatkarības atgūšanas uz Latgali pārveda visas trimdā izdotās latgaliešu grāmatas. Strādājis līdztekus tādiem nozīmīgiem sabiedriskajiem darbiniekiem kā Miķelis Bukšs un Vladislavs Locs.

"Vai dien … Viņš ir Latvijas un Latgales patriots, viņš noteikti ir pelnījis, jau agrāk vajadzēja viņam tādu balvu piešķirt," spriež Latgales Kultūras centra izdevniecības vadītājs Jānis Elksnis.

"Viņš bija Andriva Jūrdža fonda vadītāja vietnieks Eiropā. Visa viņa dzīve ir saistīta ar Latgali, arī kā rakstnieks viņš ir pelnījis, dzejnieks, filozofs, kas tik viņš nav," saka Latgaliešu Rakstniecības privātmuzeja vadītājs Pēteris Locs.

"Visu laiku mēs jau ar Vladislavu Loci darbojāmies, kopā veidojām, nostiprinājām latgaļu presi, Latgales būtību! (..) Tāda Latgale nav tikai vārds, bet ir cilvēki, ir gars Latgalei," saka Alberts Spoģis.

Īsi pirms došanās mājup Alberts Spoģis dodas aplūkot šogad Latgales dienā atklāto pieminekli, kas veltīts latgaliešu valodas aizstāvim, grāmatu izdevējam un literātam Vladislavam Locim. Arī turpmāk Alberts Spoģis ir entuziastiski noskaņots celt gaismā Latgales kultūru un vēsturi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti