Kulta grupa «Labvēlīgais tips» svin 25 gadu jubileju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

"Labvēlīgā tipa" 25.jubilejas gadā LTV raidījums “Aculiecinieks” pēta grupas gaitas viegla gara sarunās ar slavenā ansambļa ne mazāk slavenajiem dalībniekiem.

"Čau, es te pirmo reizi, neko nezinu," saka Fredis jeb Andris Freidenfelds, kad viss "Labvēlīgā Tipa" sastāvs iebirst "Lielā dzintara" aizskatuvē. Pieci ceļu remontu luksofori aiz Saldus ir pamatīgi pagarinājuši grupas ceļu uz Liepāju.

Iespējams, tam ir kāds sakars ar faktu, ka ir piektdiena, 13. datums. Tūre ir pusē. Liepājas jaunajā koncertzālē ir 9900 vietas. Brīvas nav nevienas. Koncerts izpārdots.

Katra kopā sanākšana - svētki

Jautāti, kā nospēlēt kopā tik ilgu laiku, visi apgalvo vienu un to pašu.

“Mēs galīgi nečupojamies. Varbūt tas arī ir labi, ka mums ir darba attiecības. Mēs sanākam kopā tikai lai spēlētu. Un, kad sanāk kopā, tad ir svētki! Jo retāk sanāk kopā, jo lielāki svētki!" smejot saka Ģirts Lūsis.

“Mēs starp koncertiem maz tiekamies. Nečomojamies, nedzīvojamies, mūsu sievas nepaspēj sastrīdēties un izjaukt grupu," norāda Andris Freidenfelds jeb Fredis. 

Vēl pirms viņi saucās “Labvēlīgais Tips”, bija “ Pirmā Prognoze”. Fredis dziedāja kopā ar Andu Linužu. Savukārt Ģirtam Lūsim bija dziesma “Zivis”. Ar to arī sākās “Labvēlīgais Tips” . “Zivis” skan arī šajā tūrē. 

“Varbūt nejauši, bet šī ir viena no labākajām nejaušībām, kas ar mani šajos 25 gados ir notikusi”, saka Ģirts Lūsis.

“Apsolījām Tijai Auziņai, ka mēs uzstāsimies Bildēs, ansamblis nebija, bet nu priekšnesums bija vajadzīgs! Tā mēs arī sastellējām to kopā! Viens no pirmajiem koncertiem bija  Rīgas Sporta pilī. Kas zīmīgi, ka Rīgas Sporta pils vairs nav. Bet dziesma par Rīgas Sporta pili mums ir!” viņš stāsta.

Viņi paši savu stilu raksturo kā mūzika iereibušiem cilvēkiem vai veciem jauniešiem. Andris Freidenfelds jeb Fredis: “Ir vārds indie….neatkarīgais. Mēs esam neatkarīgās Latvijas šlāgerpops. Neatkarīgais pops, mēs žanra ietvarus laužam. Nezina, kur mūs īsti pieskaitīt.“ 

“Tie gadi tik ātri ir pagājuši," atzīst Kaspars Tīmanis.

“Bet laiks nav paņēmis neko sev līdz,” dziesmas vārdus citē Normunds Jakušonoks. “Jūtamies kā 25 gadus atpakaļ, ar tiem pašiem vipendroniem.”

Rokenrola laiki beigušies

Uz skatuves atļauto promiļu limits nav noteikts, bet paši atzīst, ka nu vairs negribas sasniegt daža laba skatītāja kondīciju. Aizskatuvē smaržo soļanka. Kārdinoša izskata kūciņas. Minerālūdens un kvass. 

“Nav jau vecie laiki, kad visiem ar visiem bija jāsadzer, būtu muļķīgi atnākt uz tādu zāli, nospēlēt koncertu, un nākamajā rītā.. kā bija? Mums tagad ir kafija, uzkodas, zupu atnesa.. spiežam uz gastronomisko,“ smejas Kaspars Tīmanis.

"Neviens tā speciāli nav noteicis, bet pašiem jau laikam ir apnicis. Pirmās desmitgades rokenrola tvaiks ir nolaists," turpina Fredis. 

Viņu koncerti vienmēr izcēlušies ar, kā saka Kaspars, “mājas atmosfēru".

"Kad bija koncerti Kongresu namā, pirmā rinda sēž čalis, attaisa mazo kortelīti, pats iedzer, piemiedz ar aci, mums piedāvā. Cits atkal zacenīti nēsā," norāda Kaspars. 

Kā rodas dziesmu vārdi

Klausoties “Labvēlīgā Tipa” dziesmu vārdus, nepamet sajūta, ka viņi burtiski dokumentē tā brīža notikumus, lietas un sajūtas. “Džins ar toniku”, “Eiropa mūs nesapratīs”, “Smilšu krāsas portfelītis”. Agrāk dziesmu tekstus sacerēja kopā, bet tagad to dara Fredis.

“Es pa ziņu failiem nemeklējos, drīzāk tā tāda intuīcija, kas sakrīt ar skatītāju vibrācijām. Kaut ko jau paņemam no ziņu virsrakstiem. Bet tas jau būtu ļoti īslaicīgs derīguma termiņš. Lai gan..

džins ar toniku nav smādējams arī šodien! Vajag skatīties perspektīvā! Un ilgtermiņā, kā tagad saka," atklāj Fredis.

Savukārt Normunds Jakušonoks spriež: “Nav tādas dziesmas, ar kuras tekstu visi saprastu vienu un to pašu. Katrs tur dzird kaut savu.”

“Daudzi ir mēģinājuši analizēt mūsu tekstus. Zinu, ka pat pētījumi ir veikti. Nu, kādreiz jau varbūt tam arī ir pamats. Bet kādreiz tam nav nekāda pamata," saka Ģirts Lūsis.

 “Smilšu krāsas portfelītis reāli ir! Man mājās vannas istabā stāv! “ Normunds Jakušnonoks saka. Portfelītis pat piedalījies vienā no iepriekšējām tūrēm. Ir dziesmas, kas “radītas uz aktuālu notikumu bāzes."

Freda fenomens

"Un visbeidzot cilvēks, kurš solīja nekad neiet nost no skatuves - Andris Freidenfelds!" koncerta izskaņā saka Normunds Jakušonoks. Lai aplaudētu, kājās pieceļas pat tie, kurus no krēsliem nespēja uzcelt lipīgās melodijas. 

“Par līdera vokālu to nenosauksi. Bet harizma un māka strādāt ar publiku," norāda Ģirts Lūsis.

“Fredis... visi domā, ka viņš ir tirli pirli, bet viņš ir nopietns. Citreiz tā pavelk, gan publika, gan mēs esam sajūsmā, paceļ roku un visa zāle... hej! Viņš ir fenomens. Otra tāda Latvijā nav!" tā par "Freda fenomenu" izsakās Kaspars Tīmanis.

“Fredis ir viens no labiem draugiem, kam gribētos līdzināties daudzās lietās. Viņš ir viens no tiem stūrakmeņiem. Viņš parādās uz skatuves un jau ir!" uz sirsnīgas nots saka Jakušonoks.

Atpakaļ no bufetes - atnesīs

Bet no kā atkarīgs, cik daudz līdzi jutīs skatītāji? “Vai ir pārtraukums vai nav pārtraukums. Tur arī veidojas tā atšķirība,” Ģirts Lūsis smejas. 

“Pauzē aiziet uz bufeti un tad jau otrajā daļā aiziet uz urrā!” saka Kaspars. 

Izskanot dziesmas “Nianses” pēdējām taktīm, Fredis uz skatuves ir tiešs: "Visi var droši doties uz bufeti. Arī darbmācības skolotājas no trešās rindas. Droši ejiet uz bufeti ar ciešu pārliecību, ka gan jau atpakaļ jūs kāds atnesīs”. 

Ko saka skatītāji? Principā vienu un to pašu. Un tikai pozitīvu. 

“Dziesmas vienkārši fantastiskas šai grupai," saka kāds koncerta apmeklētājs. 

“Tā ir puse no mana mūža. Un cik meiteņu pa šiem gadiem nav spiests pie krūts!” atzīst omulīgs kungs pie bāra letes. 

Un jūsu šarmantajai šī vakara partnerei tas ir jādzird? 

“Viņa zina," viņš smejas. 

Vēl līdz 33 gadiem - noteikti kopā

Pašai grupai šī gada tūres dramaturģija patīk jo īpaši.

Liepājas "setliste"

1. Aiza
2. Lai
3. Kaste
4. Čiekurs, egles dēls
5. Lodziņš
6. Saki jā
7. Laptops
8. Doriāna greja vecā seja
9. Smilšu krāsas portfelīts
10. Baltā orhideja
11. Es neesmu no Rīgas
12. Piektdiena, 13.
13. Koka klucis Konstantīns
14. Nianses
15. Mazās kalnu ielas samurajs
16. Pīrādziņ’, nāc ārā
17. Cūka
18. Zivis
19. Himalaji
20. Brutāls un romantisks (ar Elzu Rozentāli)
21. Aizlidot līdz (ar Elzu Rozentāli)
22. Demoralizē
23. Es nav redzējis tevi jau sen
24. Naukšēnu disko
25. Omnibuss
26. Vīrs ar pleznu
27. Dzimtais krasts
28. Frāzes  

Fredis to komentē savā stilā: “Visi mēsli pa priekšu, tad tās labās dziesmas beigās. Nē, bet ja nopietni, mums viss ir samiksēts. Mēs iebarojam kādu jaunu skaņdarbu, ko pirmos 15 gadus publika varbūt tā nepieņem.  Šoreiz – pazīstama, nepazīstama, un cilvēks apjūk un viņam viss patīk.” 

Labvēlīgajam Tipam ir vairāk nekā 200 dziesmu, daudzi diski, un tikai daži video klipi. “Mums laikam baigi nepatīk filmēties. Dzīvā saskarsme ar publiku dod lielāko prieku!” apgalvo Ģirts Lūsis.

“Man pēc koncerta pienāca kungs, pateicās par koncertu un teica, ka tas bija lielisks humora un melodiskuma apvienojums. Melodisks humors," atklāj Jakušonoks.  

Jautāti par to, vai grupai būs arī zelta kāzas, viņi atbild - līdz 33 gadiem vajadzētu izvilkt. 

“Par zelta nezinu, bet nesen mēs runājām, ka īdz 33 gadiem vajadzētu izvilkt," saka Ģirts Lūsis.

 "Būtu forši, ja cilvēki nāk, ir jāturpina! Man tā lieta patīk!” norāda Kaspars Tīmanis.

 “Nu, Nevajag sacerēties! Un tad jau viss notiks!” saka Fredis.

"Kad mūsu vairs nebūs, cerams, ka mēs būsim atstājuši tādu mazu, treknu punktiņu Latvijas mūzikas vēsturē," noslēdz  Normunds Jakušonoks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti