4. studija

Vai Ropažu muižas parka labiekārtošana apdraud dižkokus?

4. studija

No cik gadiem sabiedrībā sākas diskriminācija vecuma dēļ?

Cik bērnu un kāds statuss nepieciešams, lai pretendētu uz pašvaldības īres dzīvokli?

Kāpēc pašvaldība Baldonē nepalīdz daudzbērnu ģimenei mājokļa jautājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Četru bērnu mamma no Baldones vērsās Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" pēc palīdzības. Viņas ģimene dzīvo īres dzīvoklī, kas ir bez ērtībām, un arī elektroinstalācijas stāvoklis rada bažas. Tomēr pašvaldība palīdzību atsaka.

Daigas Melnes ģimenē aug četras atvases – trīs meitiņas, no kurām vecākajai ir vien seši gadi, kā arī pastarītis – četrus mēnešus vecais Jānis. Vīrs tikšanās brīdī ir darbā. Daiga pastāstīja, ka likstas sākušās 2017. gadā, kad pašvaldība ģimeni teju izlikusi uz ielas, liekot divu nedēļu laikā izvākties no vietvarai piederoša mājokļa Baldones pievārtē esošā apdzīvotā vietā Ebes. Māja esot bijusi kritiskā stāvoklī.

Ģimene steigšus atradusi dzīvokli, kurā nav nekādu ērtību. Ziemā telpas neesot piekurināmas, arī elektroinstalācija sākusi kust. Bet pašvaldībai savu iedzīvotāju ciešanas esot vienaldzīgas.

"Mēs vēlamais uzņemšanu rindā, kaut vai iespēju atļaut īrēt, ar visam ērtībām, ar ūdeni, tualete iekšā lai būtu, jo nu... Šeit ir grūti. Te ir ūdens no akas, tualete ārā, un ar maziem bērniem ir diezgan grūti," stāstīja sieviete.

Ģimenei ir divas istabas, virtuves nav, un ēdiens tiek pagatavots koridorā. Bērnu istabā esot tik auksts, ka tā dažreiz tiekot iekurināta pat vasarā.

Daigas ģimene nelūdz pašvaldībai mājokli ar kapitālo remontu. Izremontēt mitekli viņi spētu paši – galvenais, lai būtu iespēja nomazgāties un izmazgāt drēbes. Pašlaik tas tiek darīts nelielā plastmasa vanniņā turpat istabā.

Ģimene vairākkārt vērsusies vietējā pašvaldībā ar lūgumu uzņemt viņus dzīvokļu rindā. Kārtojuši arī maznodrošināto statusu, tomēr piedzīvota vilšanās – vietvara palīdzību atkal atteikusi.

"Ģimene ir vairākkārt vērsusies ar iesniegumiem, un es arī esmu skaidrojusi, ka katru reizi tomēr situācija ģimenē ir cita, ka vienmēr var vērsties ar iesniegumu un risināt šo jautājumu par dzīvokļa palīdzību," stāstīja Baldones novada domes sociālā darbiniece Ilga Deņisenoka.

Daiga ir dusmīga, ka normālai ģimenei dzīvokli īrei nevar atrast, bet, piemēram, vietējiem dzērājiem tas tomēr izdevies.

Baldones domē raidījumam sacīja, ka situācija ar pašvaldības īpašumā esošajiem mājokļiem ir neapskaužami smaga. Šobrīd pieejami vien divi dzīvokļi, taču bez lieliem kapitālieguldījumiem tie neesot apdzīvojami. 

"Palīdzība dzīvokļu jautājuma risināšanā, tā ir pašvaldības palīdzība maznodrošinātajām sociālajām grupām.

Mēs viņus varējām uzņemt rindā un piešķirt dzīvojamo platību tikai, vadoties pēc noteikumiem. Un noteikumi ir tādi, ka personai vai mājsaimniecībai ir jābūt maznodrošinātai vai trūcīgai,

vai, ja ir aprūpē bērns ar invaliditāti, vai pats iesniedzējs ir ar invaliditāti. Vai arī ir vientuļš, viens dzīvojošs cilvēks pensijas vecumā... Ir vēl dažas kategorijas. Bet, ja persona, kas ir iesniegusi iesniegumu, neatbilst nevienai no šīm kategorijām, mums nav juridiska pamata piešķirt šo platību tikai tāpēc, ka viņiem ir daudz bērnu," sacīja Baldones novada domes priekšnieka vietniece Inese Jēkabsone.

Kā vienu no risinājumiem pašvaldība Daigas ģimenei ieteikusi iegādāties izsolē kādu no īpašumiem. Drīzumā pašvaldībā tādi būšot pat vairāki.

"Patreiz mums tiek izsolītas vairākas dzīvojamās platības, kas prasa materiālus ieguldījumus, tāpēc pašvaldība nav ieinteresēta. Ļoti lieli ieguldījumi vajadzīgi, tāpēc pašvaldība pārdod vairākas dzīvojamās platības. Es ieteiktu... Un šie novērtējumi nav ļoti augsti šiem te dzīvokļiem. Es ieteiktu pamēģināt tādā veidā. Ja cilvēkam nav statusa, mēs varam dot arī uz nomaksu," norādīja Jēkabsone.

Daiga gatavojas vērsties pašvaldībā atkārtoti. Pēc ceturtā bērna dzimšanas ģimene, iespējams, jau atbilst maznodrošināto statusam. Līdz ar to viņiem beidzot pienāksies pašvaldības atbalsts. 

"Šo ģimeni, ja viņai būtu statuss, varētu uzņemt trešajā rindā, kas ir tā kā sociālie dzīvokļi. Šajā  rindā konkrēti mums nav neviena," sacīja Jēkabsone.

Tas gan nenozīmē, ka Daigas ģimene īstermiņā tiks pie novada domes īres mājokļa atslēgām. Jāgaida būs tik un tā. Lai gan pašvaldībā kopumā esot piecas dzīvokļu rindas, tajās savu kārtu gaida vien četri cilvēki. Baldones dome raidījumam sola izanalizēt Daigas situāciju un gaida viņas iesniegumu, lai palīdzētu risināt neērto dzīves situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti