Jēkabs ar dzirdes implantu vēlas attieksmi kā pret citiem puikām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Jēkabs Melecis mācās Valmieras sākumskolas 3.klasē. Zēns ir liels sportists ar mērķi izaugt par profesionālu basketbolistu un reiz iekļūt NBA. Puika sapņo iepazīties ar sportistiem Kristapu Porziņģi, Dairi Bertānu un vēlas, lai pret viņu izturas kā pret parastu cilvēku. Jēkabs ir viens no 173 bērniem, kuriem Latvijā ir kohleārie dzirdes implanti.

Kohleārais implants ir iekārta, kas sastāv no divām lielām daļām - iekšējās un ārējās. Iekšējā daļa, ko ķirurģiski ievieto zem ādas, sastāv no uztvērēja, stimulatora un elektroda. Ārējā daļa - no mikrofona, skaņas procesora un raidītājspoles. Mikrofons uztver skaņas viļņus, procesors to apstrādā, raidītājspole nosūta signālus cauri galvai un stimulatoru. Tālāk signālu pārvērš elektriskos impulsos, kas stimulē dzirdes nervu, un smadzenes tos interpretē kā skaņas.

Dzirdes implants nodrošina iespēju dzirdēt, taču negarantē pozitīvu rezultātu. Tas, kas citiem bērniem ir pašsaprotami, Jēkabam prasīja milzīgu darbu un ģimenes atbalstu. Rezultāts ir redzams. "Man uzreiz ir foršāka dzīve," saka Jēkabs.

Dzirdes implants Jēkabam ar sportu nodarboties netraucē. Viņam ļoti patīk arī mūzika un galda spēles. Puika uzskata, ka viņa dzīve ir interesantāka nekā citiem, jo viņš prot lasīt no lūpām.

Ja Jēkabs nesaprot, ko citi saka ar pirmo reizi, tad viņš lūdz, lai teikto atkārto skaļāk. Zēns atzīst, ka reizēm skolā diktātos lūdz teikto atkārtot, ja ir sadzirdējis ar pirmo reizi.

Par sevi Jēkabs saka: “Esmu basketbolists, rakstnieks, sportists, zīmētājs un viens no gudrākajiem klasē. (…) Es gribu, lai pret mani izturas tāpat kā pret parastu cilvēku”.

Jēkaba stāsts ir daļa no sociālā projekta “Sadzirdi mani”. Tā ietvaros četri bērni, kas dzirdi ieguvuši vai atguvuši ar kohleārajiem implantiem, stāsta, kā ir sadzirdēt pasauli pēc tam, kad gadiem esi bijis klusumā. Viņi atklāj savu personīgo pieredzi, dalās ar sapņiem un iedrošina citus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti