Gribu turpināt saimniekot laukos Daugavas lokos. Miķelis gatavojas no tēva pārņemt «Kurmīšus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krāslavas novada Ūdrīšu pagasta zemnieku saimniecībai "Kurmīši" šogad aprit 28 gadi. Ivars un Sandra Geibas audzē ārstniecības augus un nodarbojas ar biškopību, tagad viņiem pievienojies arī dēls Miķelis. Viņš ir agronoms un algotu darbu Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālajā nodaļā apvieno ar darbu zemnieku saimniecībā. Nākamajos divos gados Miķelis pārņems saimniecību no vecākiem. 

Vecāku iekopto saimniecību "Kurmīši" pārņems dēls Miķelis
00:00 / 04:40
Lejuplādēt

Ar Miķeli Geibu Latvijas Radio tikās vietā, kur tiek kausēts bišu vasks. Tā kā ar ārstniecības augiem, kas ir saimniecības pamatnozare, darbs notiek vasarā, tad vaska pārstrāde ir papildu nodarbe ziemas periodā.

"Viņi [vaska rituļi] tiek kausēti 117–125 grādu temperatūrā, kamēr viss tiek dezinficēts, sterilizēts; iztvaiko arī ūdens. Mēs tālāk viņu arī filtrējam no visiem netīrumiem un lejam arī šādās paplātēs. Plāksnes tālāk mēs sildām, mēs no tām  veidojam pašas šūnas, ko liek rāmīšos. Te ir arī kaudze ar vaska rituļiem, kas tiks pārkausēti," rādīja un skaidroja jaunais saimnieks.

Miķelis stāstīja, ka vēlāk vaska plāksnītes apmēram 12 stundas karsē ūdens peldē 40 grādos, kamēr kļūst mīkstākas. Tad laiž caur gludajiem valčiem, iegūstot formu. Par kāda projekta līdzekļiem iegādāts arī aparāts, kas procesu padarīs automātisku, – iekārtā izkausētais vasks tecēs uz valčiem un tiks sagriezts gatavās plāksnēs.

Tējas un tūrisms

"Kurmīšos" audzē arī bioloģiskos ārstniecības augus. Tējas laukos aug 45 dažādi ārstniecības augi aptuveni 17 hektāru platībā. 

"Hidrolātus arī mēs gatavojam, lūk, ir tas aparāts. Izskatās, protams, pēc kandžas aparāta, princips arī ir ļoti līdzīgs. To mēs vairāk vasarā darām, kad tie ārstniecības augi ir svaigi," skaidroja Miķelis. 

Vasarā zemnieku saimniecībā "Kurmīši" uzņem arī tūristus – dodas ekskursijā uz tēju laukiem un rīko tēju degustāciju. Gan Miķeļa Geibas vecākiem, gan pašam darbs zemnieku saimniecībā ir hobijs, kas tiek apvienots ar algotu darbu.

"Nodarbojamies lielākoties pa brīvdienām, pa vakariem. Atklāti sakot, darba ir diezgan daudz. Mums ir arī strādnieki – četri mums ir visu gadu un pa vasaru mēs lauku darbiem ņemam skolēnus. Ravēšana, ārstniecības augu vākšana un tādi darbiņi," norādīja Miķelis.

Miķelis Geiba atklāja, ka nekur citur dzīvot nav vēlējies. Arī Rīgas dzīve viņu nesaista.

"Mājās ir vislabāk! Te ir daba, skaista pilsēta – Krāslava – Daugavas loki tomēr. Un visa saimniecība. Kādam tā arī jāpārņem. Darbs ir ieguldīts milzīgs, tāpēc ir atbildības sajūta," teica Miķelis Geiba.

Miķelis Geiba Krāslavas novada Ūdrīšu pagasta zemnieku saimniecībā "Kurmīši"
Miķelis Geiba Krāslavas novada Ūdrīšu pagasta zemnieku saimniecībā "Kurmīši"

Kā nozīmīgāko notikumu šogad Miķelis atzīmēja savas precības un norādīja, ka arī jaunā sieva pakāpeniski tiekot iesaistīta saimniecības darbos. 

"Nākamo divu gadu laikā es plānoju pārņemt tēva zemnieku saimniecību un uzlabot, atjaunot kaut ko. Jaunajiem ir savādāks skatījums uz to visu," teica Miķelis.

Plānots, ka nākamajos piecos gados jauno zemnieku atbalstam Latvijā tiks novirzīti 55 miljoni eiro, un atbalstu varēs saņemt ap 2000 jauno lauksaimnieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti