Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Viktoriju Terentjevu

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar rakstnieci Ingu Ābeli

Redzi zaudējusi rakstniece: Tas ir instruments apziņas attīstīšanai

Franciska Ermlere: Redze dod lielas iespējas, bet rada ārkārtīgi daudz ilūziju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms trīs gadiem rakstniece Franciska Ermlere zaudēja redzi, taču rakstniece turpina rakstīt un izdod grāmatas ciklā “Rīgas detektīvi”. Lai gan redzes zaudēšana bija milzīgs šoks un dzīve bez tās ir grūta, Franciska Ermlere atzīst – viņai nekad dzīvē nav bijis tik daudz laika radošajam darbam.

Ar redzes zaudēšanu dzīve nebeidzas. Vienīgā vērtība man tagad ir cilvēki, tā stāsta rakstniece Franciska Ermlere, kura pirms trīs gadiem pēkšņi kļuva akla.

„Ja man nebūtu rakstīšanas, tad man būtu ļoti bēdīgi.

Bet es domāju, ja cilvēkam ir problēma, tad tas pārbaudījums, šāds stāvoklis kļūst par instrumentu.

Tas ir paradoksāli, bet, būdama neredzīga, es ieraudzīju ļoti daudz lietu, kuras es pirms tam pat nenojautu. Ieskaitot savā ģimenē, savos draugos, sabiedrībā. Man pat jausmas par to visu nebija,” stāsta Franciska Ermlere.

Neskatoties uz pārdzīvoto, Franciska turpina rakstīt. Pavisam drīz klajā nāks pēc redzes zaudēšanas otrā viņas sarakstītā grāmata. Pirmās trīs grāmatas ciklā “Rīgas detektīvi” viņa paspēja izdot, vēl redzot apkārt notiekošo.

„Man tika uzinstalēts dators gan ar latviešu, gan krievu, gan angļu sintezatoru, kas nozīmē, ka man ir iespēja ieiet internetā, ir iespēja strādāt, jo es tomēr rakstu. Tas manai dzīvei deva absolūti citu jēgu. Tas izklausās varbūt ārkārtīgi pašpārliecināti, bet man nekad dzīvē nav bijis tik daudz laika, ko es varētu veltīt radošam darbam. Vienmēr bija kaut kur jāskrien, jādomā, kā es pelnīšu naudiņu,” norāda rakstniece.

Viņa atzīst, ka nav viegli dzīvot, ja acu priekšā visu laiku ir tikai un vienīgi tumsa. Franciska dara, ko var. Reizi dienā cenšas iziet arī ārā, regulāri komunicē ar cilvēkiem un apmeklē dažādus pasākumus.

„Nedrīkst zaudēt drosmi. Ja jau tu esi dzīvs, tad tev ir kaut kāda iespēja sevi realizēt un kaut ko darīt.

Tie etapi, kam tu ej cauri, protams, nav patīkami. Tas ir instruments, lai attīstītu savu apziņu, attīstītu savu dvēseli, arī citas maņas. Tagad man pret mūziku ir cita attieksme. No vienas puses, redze tev dod lielas iespējas, bet viņa tev rada arī ārkārtīgi daudz ilūziju. Uz to ir vesela māņu sistēma būvēta,” uzskata Franciska Ermlere.

Pēc redzes zaudēšanas rakstniecei būtībā bija jāmācās dzīvot no jauna. Šobrīd lielākā viņas dienas daļa paiet pie datora – gan rakstot, gan klausoties radio, gan dažādas klausāmgrāmatas. Viņa dzīvo ar cerību, ka nākotnē redzi tomēr izdosies atgūt un ārsti beidzot noteiks diagnozi, kāpēc viņa tik pēkšņi pirms trīs gadiem kļuva akla.

Jau ziņots, ka vairāku grāmatu autore Franciska Cimare, ko detektīvu cienītāji zina arī kā Francisku Ermleri, saskārusies ar strauju redzes zaudēšanu. Lai mēģinātu atgūt redzi, rakstniece bija lūgusi ziedotāju atbalstu ārstniecības izdevumiem. Taču vēlāk, zaudējot kādā tiesas procesā par senu avāriju, viņas bankas konts tika apķīlāts. No medijiem uzzinot par rakstnieces slimību, apdrošinātājs tomēr izpratis situāciju un lūdzis tiesas izpildītāju apturēt tiesas lēmuma izpildes procesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti