Feofans Radionovs – «Lāčplēsis», kura ordeni sadauzīja čekisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Feofana Radionova ordeni čekisti sadauzīja 1941. gadā. Ģimene bija izsūtāmo sarakstā, bet kaimiņi paspēja brīdināt. Radionovi slēpās mežā, līdz ienāca vācieši. "Kamēr viņi slēpās mežā, čekisti Jaunzundānu mājās veica lielu kratīšanu. Viņi atrada ordeni. To sasita, bet diplomu saplēsa. Kad ģimene iznāca no meža, ieraudzīja to visu. Salīmēja diplomu uz vaskadrānas, un tā tas ir saglabājies līdz mūsdienām," stāsta Radionova mazmazdēls Ņikita Jeršovs.

Feofans Radionovs no 1915. gada līdz 1919. gadam dienējis cara armijā, bet 1919. gadā brīvprātīgi iestājās Valmieras kājnieku pulkā. Ar smago ložmetēju pie Jaunjelgavas viņš ir apturējis vāciešu uzbrukumu. Par šo kaujas epizodi saņēma ordeni.

No valsts Radionovs  saņēma arī zemi Dvietes pagastā. "Zemi pārdeva un naudu iedeva tēvam, lai tēvs piepērk vēl klāt 11 hektārus zemes. Kopumā viņam bija 22 hektāri. Uzcēla jaunu māju ar diviem galiem. Nopirka kuļmašīnu, turēja astoņas govis un trīs zirgus," stāsta Jeršovs.

To, ka Radionovam bijis Lāčplēša ordenis, rados neviens nav zinājis. Jeršovs par vecvectēva atzinību uzzināja skolas laikā grāmatā par sava novada ļaudīm. 1990. gadu sākumā Feofana Radionova dēls Mifodijs tēva ordeni un diplomu atdevis Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejam.

Ar Lāčplēša Kara ordeni apbalvots arī Radionova radinieks Aleksandrs Sergejevs. Viņš piedalījies izlūkgājienā bermontiešu aizmugurē Mežotnes pagastā, izklīdinājis ienaidnieka posteni un ieņēmis lidmašīnas angāru, kur sagūstījis trīs mehāniķus. Līdz ar ordeni no valsts saņēmis arī jaunsaimniecību Jaunzundānos, kur visus gadus nodzīvojis. Ņikita Jeršovs saka – par šo dzimtas lāčplēsi informācijas tikpat kā nav.

Plašāk par Lāčplēša Kara ordeni lasi un skaties šeit:

 

Savukārt savas zināšanas par ordeni vari pārbaudīt vēsturnieka Mārtiņa Vāvera sastādītajā testā:

Rīgas pils pēc Pāvela Bermonta-Avalova apšaudes un Lāčplēša ordenis. 1919. gada 11. novembris.
Rīgas pils pēc Pāvela Bermonta-Avalova apšaudes un Lāčplēša ordenis. 1919. gada 11. novembris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti