4. studija

4. studija

4. studija

Kas var būt sliktāks par šo... Atvadu vārdi Mārtiņam Rītiņam.

Kāpēc latviešu sievietes sūta savas garās bizes uz Angliju?

Dace ziedo savas bizes parūku izgatavošanai ar vēzi slimiem bērniem Anglijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā nav iespējams ziedot matus, lai izveidotu parūkas. Tās lieti noderētu bērniem un jauniešiem, kas arī diemžēl mēdz slimot ar onkoloģiskām slimībām. Dace Kadiķe savus garos matus ziedojusi Anglijā strādājošam fondam "Little Princess Trust", kas ziedotus matus saņem no visas pasaules, lai veidotu parūkas ar vēzi slimiem bērniem un jauniešiem.

Matus pa pastu uz Angliju

"Man mati vienmēr ir auguši ļoti labi. Un ik pa laikam man ir tā bijis, ka iznāk, ka es savus lielos, garos matus esmu aizgājusi nogriezt, un viņi ir vienkārši aizgājuši miskastē," Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" stāstīja Dace.

Pērn viņa sociālajos tīklos nejauši ievērojusi iespēju ziedot matus, nosūtot tos uz ārvalstīm. "Es pilnīgi saskatīju – jā, tā ir fantastiska iespēja! Tad, kad es sadūšošos nogriezt atkal matus, es zinu, ka tie noteikti neaizies miskastē! Arī tajā laikā man pat pašai ļoti tuva draudzene slimoja ar krūts vēzi, kura pilnībā pazaudēja matus," teica Dace.

Tas devis Dacei papildus apņēmību palīdzēt, tādēļ nolemts par labu ziedošanai. Matiem par godu izveidota pat atvadu fotosesija. "Es aizgāju un es nogriezu 40 centimetrus!" atzina sieviete.

Internetā Dace atradusi "Little Princess trust" fondu Anglijā, kas pieņem matus, lai pēc tam tos pārvērstu skaistās parūkās.

"Ņemot vērā, ka es to pirmo reizi darīju, man īsti nebija neviena, kam paprasīt, es pati rakos internetā, kā to darīt. Bet būtībā, ja nolemj tos matus nogriezt, tad jau var pieteikt internetā, viņu mājaslapā paciņu, kur viņi atsūta," klāstīja Dace.

Tiek atsūtīta forma, kas jāaizpilda, kā arī dažādi informatīvi materiāli, kurus var izvietot, piemēram, frizētavās, lai arī citiem darītu zināmu par šādu iespēju.

"Mana pasta darbiniece bija ļoti izbrīnīta, kāpēc es esmu ielikusi matus, un tad es viņai saku – viss ir kārtībā, es bērniņiem sūtu. Vispār Siguldas pasta nodaļā pirmo reizi kaut kas tāds bija izdarīts!" atzina Dace.

Latvijā nav iespēju ziedot matus

Daces mati nu ir sasnieguši galamērķi Anglijā, un, iespējams, jau ir pārvērsti par skaistu parūku. Latvijā šobrīd nav iespējams ziedot matus – tos var tikai pārdot, lai vēlāk, pēc īpaša pasūtījuma un par maksu, izveidotu parūku. Tomēr, kā norādīja Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), interese par matu ziedošanu ir.

"Mums ir bijuši piedāvājumi ziedot matus, kad zvana uz slimnīcu un interesējas, ka varētu kādam onkoloģijas nodaļas pacientam noziedot. Parasti tās ir meiteņu mammas, kas par to interesējas. Bet, aptaujājot pacientus nodaļā, tāda īsti atsaucība nav tam bijusi, jo, iespējams, ka varētu būt sarežģīti atrast vietu, kur šos matus pārvērst parūkā," teica BKUS Onkoloģijas nodaļas sociālā darbiniece Baiba Zariņa.

Turklāt, tas nav lēts prieks. Parūkas nav valsts apmaksātas, turklāt no dabīgajiem matiem tās ir krietni dārgākas par mākslīgo matu parūkām, un var izmaksāt vairākus simtus eiro. Slimnīcā norādīja, ka maziem bērniem nepieciešamība pēc parūkām neesot tik izteikta.

"Ārstēšanās laikā sociālie kontakti ir visai ierobežoti, mācīšanās notiek attālināti, saziņa ar draugiem notiek soctīklos, līdz ar to, protams, ka vairāk izvēlas kokvilnas cepurītes. Tā vajadzība pēc parūkas vairāk parādās tanī brīdī, kad jau ārstēšanās tuvojas noslēgumam, un ir iespēja atgriezties atpakaļ sabiedriskā dzīvē, tikties ar draugiem, doties uz skolu," atzina BKUS pārstāve.

Gadā nepieciešamība pēc parūkām ir apmēram piecām meitenēm, vecumā no 12 līdz 18 gadiem. Lielāka interese ir jau par gatavām parūkām.

"Šo interesi vairāk izrāda pusaugu meitenes, bet viņām ir svarīgi aizbraukt uz veikalu, piemērīt, izvēlēties piemēroto krāsu, garumu un tad iegādāties," piebilda Zariņa.

Bet, kā parūku veidošanu attīstīt arī pie mums? Jo ziedotāju interese ir, taču viņiem neatliek nekas cits, kā sūtīt savus matus uz ārvalstīm. "Iespējams, ka varbūt vajadzētu kaut kādu sabiedrisko organizāciju, kas varbūt šo uzņemtos," sprieda slimnīcas pārstāve.

Par piemiņu piecgadīgajai Hannai 

"Little Princess Trust" fonds Anglijā ziedotus matus saņem no visas pasaules un – arī no Latvijas. Fonds darbojas kopš 2006. gada un līdz šim ir nodrošinājis vairāk nekā 12 000 parūku bērniem un jauniešiem, kuri savus matus ir zaudējuši ķīmijterapijas, kā arī citu iemeslu, piemēram, retas saslimšanas – alopēcijas dēļ.

"Fonds tika dibināts par piemiņu manai meitai Hannai, kura 2005. gadā piecu gadu vecumā diemžēl aizgāja mūžībā vēža dēļ. Tolaik bija pieejama niecīga palīdzība – Anglijā bija pieejamas vien lētas, sintētiskas parūkas. Dabīgo matu parūkas bērnam bija grūti atrast un tās bija ļoti dārgas," stāstīja "Little Princess Trust" dibinātāja Vendija Tārplija Morisa.   

Daļa parūku tiek veidotas Tālajos Austrumos, bet daļa – turpat Anglijā. Vienas parūkas izveidei paiet 60 stundas. Fonds pats apmaksā to izgatavošanu, pielāgošanu un veidošanu.

Parūkas tiek nodrošinātas bez maksas jebkuram bērnam un jaunietim, kam tās ir nepieciešamas.

"(..) Šeit ir plašs klāsts ar dabīgām matu krāsām. Ziedojumam ir jābūt vismaz 30 centimetru garam, bet, jo garāki – jo labāk! Matiem ir jābūt lieliskā stāvoklī," piebilda fonda dibinātāja.

Daces sūtītie mati nav pirmie no Latvijas, arī pirms gada kāda sieviete no Latvijas uz Angliju sūtījusi savus nogrieztos matus.

"Tas ir fantastiski! Mums ir nepieciešami garu matu ziedojumi. Ir tik lieliski redzēt augstsirdību cilvēkos no visas pasaules, kas ziedo savus matus!" atzīmēja fonda izpilddirektors Fils Breiss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti