«Cilvēks var izgaist vienā dienā!» Samantas pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Samantai dzīvē vairākkārt ir nācies saskarties ar paliatīvo aprūpi. Viņa piedzīvoja, kā aiziet viņas vecmamma, omīte un krusttēvs. Pēdējā reizē viņu satriecis tas, cik ātri slimība krusttēvu paņēmusi.

"Slimība nešķiro cilvēkus," viņa skumji atzīst. "Cilvēks var izgaist vienā dienā!"

Samanta stāstīja, ka, maksājot papildus par paliatīvo aprūpi, var saņemt ļoti labu pakalpojumu. Tomēr tas ne visiem ir pieejams,

Tā bijis arī ar viņas omīti, kurai esot nomainījušies četri aprūpētāji. Kāds esot zadzis naudu, kāds nav pildījis savus pienākumus - gatavot ēst un masēt slimnieku. Omītei tādējādi radušies izgulējumi.

"Tas skats, ko es redzēju, kad katru nedēļu atbraucu mājās, bija vienkārši briesmīgs. Tas cilvēks vienkārši kļūst nekāds," stāstīja Samanta.

Pēc jautājumiem par aprūpētāju darbu atbildīgie teikuši, ka darbinieki fiziski nevar paspēt visu izdarīt, jo pacientu ir pārāk daudz.

KONTEKSTS:

Jau šī gada aprīlī Latvijas Radio 1 raidījums "Krustpunktā" un Ziņu dienests uzsāka projektu "Izmisuma zonā. Paliatīvā aprūpe Latvijā". Projekta iniciatore ir raidījuma "Krustpunktā" producente Evija Unāma, balstoties personīgā pieredzē par noslēdzošo posmu viņas māsas dzīvē.

Speciālisti jau iepriekš diskutējuši arī par to, kā uzlabot paliatīvo aprūpi mājās, apspriežot gan to, ka aprūpei laukos vienīgais risinājums ir mobilas komandas, gan arī, ka sociālās un veselības jomas vadībām ir vairāk jāsadarbojas.

Šogad Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv rīko ikgadējo akciju "Dod pieci!", kurā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti neārstējami slimu cilvēku aprūpei, rūpējoties par to, lai ikviens mūža nogalē saņemtu pienācīgu aprūpi un varētu šo pasauli pamest cieņpilni. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti