Cilvēks ziņu virsrakstos: Janīna pusi no vistām pazaudēja Urgas upītes straujajos plūdos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

150 applūdušu mājokļu, desmitiem evakuētu cilvēku, ūdens aiznesti tiltiņi un bīstami nogruvuši krasti un ceļi – tādu skādi vienas diennakts laikā oktobra vidū pēkšņi piedzīvoja līdz tam klusais vasarnīcu rajons Pārogrē. Pēc desmitiem gadu klusēšanas mežonīgu dabu pēkšņi izrādīja citkārt mierīgā Urgas upīte. Nespēdama tikt galā ar ilgstošo lietavu ūdeņiem, Urdziņa kļuva par pamatīgu Urgu, gandrīz nedēļu mērcējot tās krastos saceltos mājokļus. Nākamais gads ogrēniešiem paies, atjaunojot izpostīto. Savukārt Ogres pašvaldība un valsts institūcijas apņēmušās par vairāk nekā miljonu eiro paveikt darbus, lai līdzīga nelaime  neatkārtotos.

Pašlaik Urgas upīte rāda it kā nogaidošu pozīciju – tās krastos ūdens pakāpies vairāk nekā citus gadus, bet straujais tecējums traucē izveidoties ledus kārtai. Tas savukārt priecē desmitiem mežapīļu, kā arī tālumā redzamās smagās tehnikas vīrus, kas aizvien turpina tīrīt upītes gultni. Taču 14.oktobra vakars, kad pamatīgi lijis bija visas dienas garumā, pirms divarpus mēnešiem Pārogrē aizsāka krietni trauksmaināku nedēļu.

Pensionāre Janīna Jarošenko trešdienas pirmspusdienā, kā ierasts, no daudzdzīvokļu nama Ogres centrā uz Pārogri devās pabarot mājputnus. 15 vistas un gaili Pēteri, kas tikko bija sācis dziedāt. Atšķirībā no citiem kaimiņiem, kas sacēluši privātmājas, viņas īpašumā tā arī palikusi tikai dārza mājiņa, dēļu būda putniem un siltumnīca. 15.oktobrī puse dārza jau bija zem ūdens. Iekļūt sētā liedza iebraucamā ceļa aizslēgtie vārti, tāpēc talkā steidzās glābējs no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta.

Vārtus glābējam gan drīz vien izdevās izcelt, iztiekot bez atslēgas kniebšanas. Tikmēr dārzā pa otru pusi pie nelaimīgajiem putniem jau bija aizsteidzies Janīnas kaimiņš Aloizs. Pēc mirkļa šķita, ka glābšanas operācija izdevusies. Taču nākamajā dienā skāde izrādījusies lielāka. Plūdu dēļ bojā aizgājušas puse no Janīnas vistām.

Ar kaimiņienes palīdzību Janīna aprēķinājusi, ka plūdu dēļ radušies piecsimt eiro zaudējumi. Pagaidām Ogres pašvaldība tos segt nesteidzas. Vientuļajai pensionārei jāiztiek ar aptuveni 200 eiro pensiju un atvieglojumiem, kas pienākas maznodrošinātā statusa dēļ.

Ogres pašvaldībā iesniegumi ar palīdzības lūgumiem saņemti no 50 mājsaimniecībām. Vairāk nekā 30 ģimenēm izmaksāts vienreizējs – 356 eiro – pabalsts. Nākamajā gadā Ogre sola arī īpašus pabalstus Urgas applūdināto mājokļu remontam.

Savukārt par nepilnu miljonu eiro, ko Ogre saņēmusi no valsts, nākamajā gadā turpinās attīrīt Urgu un citas mazās upes, kā arī ierīkos vārstus upīšu savaldīšanai atkārtotu plūdu gadījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti