Dienas ziņas

Māca izmantot jaunu metodi vēža diagnostikā

Dienas ziņas

Pasniedz Dz.Soduma balvu literatūrā

Ģimene zaudē audžuģimenes statusu

Bāriņtiesa vienpersoniski atņem ģimenei audžuģimenes statusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pagājušajā nedēļā pieņemtie Bāriņtiesu likuma grozījumi paredz izmaiņas to tiesiskajā regulējumā, piemēram, par gadījumiem, kad bāriņtiesas amatpersonas vienpersoniski var pieņemt lēmumus par bērna izņemšanu no ģimenes.

Vienlaikus pieņemtās izmaiņas likumā paplašina audžuģimeņu tiesības, nostiprinot iespēju administratīvā procesa kārtībā apstrīdēt bāriņtiesas lēmumus bērna interesēs. Strīdīga situācija izveidojusies Viesītē, kur pirms diviem gadiem ar novada bāriņtiesas lēmumu Juškeviču ģimenei tika atņemts audžuģimenes statuss.

Lēmuma pamatā bija konstatētie pārkāpumi audžuģimenes pienākumu pildīšanā un emocionālā vardarbībā pret bērniem.

"Tika atņemts audžuģimenes statuss par audžuģimenes pienākumu nepildīšanu atbilstoši bērnu interesēm, par bērnu emocionālu pazemošanu, vardarbību, izsmiešanu, izmantojot bērnu bezpalīdzīgo stāvokli," stāsta Viesītes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Sandra Grigorjeva.

Māra Juškeviča nevēlējās runāt kameras priekšā, bet pauž, ka savā rīcībā nesaskata nekādus pārkāpumus un uzskata, ka, atņemot audžuģimenes statusu un izņemot bērnus no ģimenes, bērnu intereses nav ņemtas vērā: "Principā, man nekas nav atņemts. Atņemtas ir bērniem mājas, kuras tiem bija piecus gadus.

Dzīvojam pilsētas centrā, pagalmā kaimiņi redzēja, kā bērni auga, kā komunicēja, kā runāja, kā izauga no cilvēciņa jau par lielu cilvēku."

Divu gadu ilgā pārsūdzību tiesvedībā atkārtoti tika pārskatīti visi lietā esošie dokumenti un bērnu sarunu protokoli. 2014.gada 7.janvārī stājās spēkā tiesas spriedums, apstiprinot Viesītes bāriņtiesas lēmumu par audžuģimenes statusa likvidēšanu Juškeviču ģimenei.

"Arī šis spriedums likuma kārtībā bija pārsūdzams viena mēneša laikā no sprieduma stāšanās dienas, iesniedzot kasācijas sūdzību Administratīvajā tiesā," pavēstīja bāriņtiesas priekšsēdētāja Grigorjeva.

Juškeviču ģimene spriedumu nepārsūdzēja.

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) norāda, lai turpmāk novērstu situācijas, kad cilvēciskā faktora dēļ rodas konflikti starp audžuģimeni un bāriņtiesu, Saeimā tika veikti likuma grozījumi: "Tad likuma grozījumi paredzēs to, ka būs iespējams bāriņtiesas lēmumus pārsūdzēt arī tiesā un tad tiesnesim ir taisnība."

Lai gan abas iesaistītās puses apsūdz viena otru nepatiesas informācijas sniegšanā, jāatceras, ka primārajām jābūt bērnu interesēm un rūpēm par viņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti