«Ārēji par to neviens nezina. Tas šķiet pazemojoši». Sofijas pieredze vardarbīgās attiecībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Sofija (25, vārds mainīts) vardarbību pieredzēja attiecībās ar savu puisi, ar kuru viņa iepazinās 21 gada vecumā. Kā jau vairumā gadījumu, sākumā viss bija lieliski ,un problēmas parādījās pamazām – no emocionālās vardarbības un pasīvās agresijas lēnām attīstījās fiziskā vardarbība. “Sākumā tie ir pazemojumi, tad grūšana, roku spiešana, uz rokām paliek zilumi, bet es domāju – labi, viņš man vismaz neiesita.” Taču situācija pakāpeniski pasliktinājās.

Viss sākās ar puiša vienpersoniskiem lēmumiem par dzīvesvietas maiņu, Sofijas viedokļa ignorēšanu un savas taisnības uzspiešanu. Tas pārvērtās par pilnīgu kontroli pār katru viņas soli – ja viņam kaut kas nepatika, puisis sāka strīdu un emocionāli meiteni pazemoja.

Konflikti parasti izcēlās par ikdienas lietām, piemēram, ja viņa nenomazgāja krūzi vai pietiekami neiztīrīja māju. Katru pretenziju viņš izteica aizskarošā formā.

Sofija uzsver, ka attiecībās par strīda sākumu neuzskatīja brīdi, kad partneris pret viņu vērsās ar aizskarošiem komentāriem, bet gan brīdi, kad viņa izteica savas sāpes un pretenzijas pret viņa rīcību. “Man tas sāp, un es pateicu, ka man tas sāp – viņš uzgāja gaisā un aizmeta krēslu,” stāsta Sofija.

Vainas izjūtas dēļ Sofija izvēlējās attiecības turpināt, jo uzskatīja, ka partnera rīcību pati izprovocējusi. Katru vardarbības epizodi viņa centās normalizēt. Kad viņš sāka Sofiju iekaustīt, viņa turpināja meklēt attaisnojumu, taču viens sitiens palīdzēja atvērt acis: “Viņš iesit, tu domā, labi, viņš man neiesita pa seju. Līdz brīdim, kad viņš man iesita pa seju.”

Attiecību ātrāku beigšanos aizkavēja arī praktiski jautājumi, piemēram, jautājums par dzīvesvietu.

Sofija uzsver, ka aiziešanas process ir grūts un līdzcilvēku atbalsts ir ļoti svarīgs. “Viss pamainījās, kad es sev uzdevu jautājumu, vai es esmu laimīga, – atbilde bija: nē.  Man vajadzēja pusgadu, lai aizietu no attiecībām. Tas noteikti varētu notikt ātrāk, ja man būtu kāds, kuram to izstāstīt.”

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod pieci!” šogad pievērsīsies vardarbībai ģimenē – sarežģītam un daudzslāņainam tematam, runājot gan par emocionālo, fizisko, finansiālo un cita veida vardarbību ģimenes locekļu starpā, gan par sekām un rīcības scenārijiem, lai dotu iespēju sākt dzīvi no jauna. Labdarības maratons “Dod pieci!” notiks no 17. līdz 23. decembrim.

Maratona laikā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Ziedot.lv ātrās reaģēšanas jeb krīzes fondam, sniedzot finansiālu atbalstu galvenokārt sievietēm un bērniem, kas grib izrauties no apburtā loka – aiziet no vardarbīgām attiecībām –, bet nespēj to izdarīt atbalsta trūkuma dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti