4. studija

Kas iedarbojas efektīvāk - vitamīni vai vitamīnu kompleksi?

4. studija

Pirkt vai nepirkt: Krievijas un Baltkrievijas preces veikalu plauktos.

Kāpēc svinību reizēs cilvēki atsakās no ziediem un dāvanām, aicinot ziedot?

Aktieris Gundars Āboliņš jubilejā aicinājis draugus nedāvināt dāvanas, bet gan ziedot dievnamam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējos gados populārs kļuvis jauns ziedošanas veids, kad cilvēki nozīmīgos datumos – dzimšanas un vārda dienās, kāzās un pat bērēs – aicina nenest dāvanas un ziedus, bet gan ziedot kādam konkrētam, cēlam mērķim. Savā jubilejā no apdāvināšanas atteicies arī aktieris Gundars Āboliņš, aicinot draugus ziedot konkrētam dievnamam.

Ziedojumi dievnamam

Aktieris Gundars Āboliņš savus draugus un paziņas aicinājis nedāvināt viņam dzimšanas dienā tradicionālās dāvanas, tā vietā ziedot līdzekļus Rīgas Debesbraukšanas pareizticīgo draudzes dievnamam, kas ir nozīmīgs gan viņam pašam, gan vecākiem, gan vecvecākiem.

"Dāvanas mērķis un nolūks ir sagādāt cilvēkam prieku. Vairākus mazus prieka vēlējumus var apvienot vienā lielā, jo cilvēkam ar gadiem materiālās vajadzības iet mazumā un aktuālākas kļūst citas lietas. Es pats esmu saņēmis dzīvē daudz atbalsta ziedojumu veidā.  Pirmkārt, visi Latvijas iedzīvotāji ziedoja manai mammai sirds operācijai pirms daudziem gadiem. Un, pateicoties šiem ziedojumiem, operācija Lietuvā varēja notikt un mamma nodzīvoja vēl daudzus gadus. Un mūsu ģimene nav to aizmirsusi," atzina aktieris.

Pareizticīgo dievnams saņēmis Gundara iniciēto ziedojumu laikā, kad tika paaugstināta komunālo pakalpojumu maksa.

"Pateicoties šiem ziedojumiem, dievkalpojumi varēja notikt siltumā. Tas bija siltums. Nauda tika konvertēta siltumā. Gan radiatoru siltumā, gan sirds siltumā," norādīja Āboliņš.

Nauda stipendijai un "hospis.lv"

"Puķes nenesiet, bet ziedojiet naudiņu mērķim, kas bija viņas hobijs" – tā Benitas bēru dienā bēru viesus uzrunāja abi dēli.

Atdusas vietas Benitai nebūs, jo vēlējusies, lai viņas pelni tiktu izkaisīti Baltijas jūrā. Pieminekļa vietā dēli aicinājuši ziedot, lai izveidotu Benitas Odiņas stipendiju.

"Palīdzot kādam cilvēkam kultūras sfērā. Kas mācās dejošanu, kas mammai bija ļoti tuva, jo viņa dejoja bērnībā "Dzirkstelītē" pēc tam "Liesmā". Mēs arī nodibinājām to stipendiju. Tā ir tāda ikgadējā stipendija ar ikmēneša atbalstu cilvēkam, kas mācīsies savu sirds profesiju kultūras jomā," stāstīja Miks Odiņš.

Komunikācijas speciāliste, blogere un ceļotāja Zane Eniņa uzskata, ka aicinājums ziedot ir savā veidā atvieglojums draugiem, kuri kārtējo reizi lauza galvu, ko gaviļniekam dāvināt. Savā vārda dienā Zane aicināja sveicējus ziedot projektam "hospis.lv".

"Tā būs tāda māja, kur cilvēki varētu cieņpilni aizvadīt sava mūža nogali. Paldies visiem, kas atsaucās, caur šo iniciatīvu tika saziedoti 380 eiro," atzina Eniņa.

Neracionālā apdāvināšana Ziemassvētkos

Sociālo tīklu klātbūtne ikdienā aicināšanu veltīt līdzekļus dažādiem mērķiem padara vienkāršāku. Ja tuvojas dzimšanas dienas datums, nākamā jubilāra profilā laikus jau tiek piedāvāti dažādi projekti, kā labā viņš varētu savākt ziedojumus. Tas, ka aicināšana savā jubilejas reizē ziedot Latvijā kļūst arvien populārāka, liecina, ka pie mums pilnībā ir ienācis kapitālisms, – skaidroja sociālantropoloģe Aivita Putniņa.

"Tas mūs padara par tādiem individuālākiem un neatkarīgākiem cilvēkiem. Mēs vairs neiesaistāmies tajā obligātajā rituālajā ķēdē, kurai nav arī nekāda racionāla pamatojuma. Nu nav racionāla pamatojuma Ziemassvētku dāvanām. Cilvēki iztērē naudu lielos apmēros un bieži tās dāvanas nedod nekādu racionālu labumu. Šādā veidā mēs ieejam jauna veida daudz efektīvākā racionalitātē un aizmirstam šo dāvanu attiecību aspektu," sprieda Putniņa.

Savukārt Eniņa īpaši šā brīža Ukrainas notikumu kontekstā aicina atcerēties, ka ziedošana nav sprints, bet gan maratons.

"Mēs esam sasnieguši kaut kādu līmeni dzīvē, kad jūtam, ka mums kopumā dzīvē daudz kā pietiek. Un īpaši šobrīd Ukrainas situācija to izgaismo spilgti, ka vairumam no mums – nu kā mums šobrīd dzīvē trūkst? Tas dod mums motivāciju aicināt palīdzēt tiem, kam tā palīdzība ir nepieciešama," vērtēja Eniņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti