Āfrikas sievietes laimīgas par iespēju mācīties no Latvijas profesionāļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šobrīd 73 jaunas sievietes Āfrikā aizrautīgi apgūst uzņēmējdarbības gudrības Latvijas pasniedzēju vadībā. Savukārt Zambijas un Namībijas valsts pārvaldes institūcijas un uzņēmēji gaidīt gaida Latvijas ekspertu konsultācijas un gatavi pirkt gan mūsu pieredzi, gan gatavus produktus, piemēram, digitalizācijas jomā. Projekts "Viņa pārveido pasauli" ir Latvijas pirmais apjomīgais sadarbības projekts ar Āfrikas valstīm, kura potenciāls nākotnē ir milzīgs un Latvijai ļoti nozīmīgs.

Sāra Ngoma Bveupe ir jauna sieviete, kas dzīvo Zambijā, un pēc profesijas ir galdniece un būvuzraudze. Viņa savā dzimtenē vada galdniecības uzņēmumu, kas nodarbojas ar skapju izgatavošanu, iebūvētu virtuvju un skapju projektēšanu un uzstādīšanu. Viņa galdniecības amata prasmēs pat apmācījusi savus brāļus, kuri nu arī strādā māsas uzņēmumā.

Kopā ar vēl 72  jaunām sievietēm no Āfrikas valstīm Zambijas un Namībijas Sāra šobrīd tālsaistē mācās pie Rīgas Biznesa skolas pasniedzējiem.

"Tā ir reta privilēģija – būt vienai no nedaudzām izvēlētajām Āfrikas meitenēm, kas iekļautas šajā projektā, tiek apmācītas un saņem mentora atbalstu uzņēmējdarbībā, un es esmu ļoti laimīga par šo iespēju," saka Sāra. Patiešām – projektā "She Rebuilds The World" ("Viņa pārveido pasauli") pieteicās piecreiz vairāk gribētāju, nekā ļāva projekta iespējas! Sāra par projektu uzzināja Zambijas Attīstības aģentūrā, kas bija viens no projekta partneriem.

No Latvijas puses projektu realizē diasporas zinātnieku, uzņēmēju un starptautisko organizāciju profesionāļu kustība #esiLV sadarbībā ar Rīgas Biznesa skolu.

Āfrika – neizzinātu iespēju lauks

Interesanti, ka šis projekts faktiski ir trīspusējs – no Latvijas puses cieši sadarbojas gan diasporas, gan Latvijā mītošie profesionāļi. Projekta "She Rebuilds the World" iniciatore un virsvadītāja Ieva Jākobsone-Bellomi dzīvo Itālijā, Romā, un strādā par pasniedzēju lielākajā ASV augstskolā Eiropā, Dž. Kabota Universitātes Gvarīni biznesa skolā. Viņu jau sen fascinē viss, kas nav Rietumu civilizācijas kultūras sfērā, turklāt no starptautiskās uzņēmējdarbības viedokļa Āfrika šobrīd Eiropai ir ļoti būtiska.

Arī eksperti atzīst – Āfrikas valstis ir milzīgu un vēl neizzinātu iespēju lauks Latvijas uzņēmējiem, nozaru profesionāļiem, zinātniekiem.

"Mums kā Eiropai jāapzinās, ka Āfrika nav nekur tālu, tā ir kaimiņkontinents. Ja nepalīdzēsim viņiem attīstīties savā vidē, tad varam gatavoties lieliem un regulāriem migrācijas viļņiem nākotnē. Savukārt uz humānās bāzes varam veidot abpusēji vērtīgas un attīstību veicinošas sadarbības platformas. Latvija kā maza valsts ir elastīga, varam ātri izveidot sadarbības tīklu, turklāt profilēt sevi pasaules mērogā kā zināšanu, inovatīvu pieeju tradicionālajām tautsaimniecības nozarēm un digitālo pakalpojumu eksportētājvalsti. Āfrika, kas šobrīd veido savu vienoto tirgu – Āfrikas kontinentālo brīvās tirdzniecības zonu, ir lieliska vieta, kur piepildīt uzņēmējdarbības sapņus un centienus," saka Ieva Jākobsone-Bellomi.

Ievai ir plaša pieredze starptautiskajā komercdiplomātijā. Pirms darba Dž. Kabota universitātē viņa savulaik studējusi Bostonas Universitātē (ASV) un Londonas Ekonomikas un politisko zinātņu skolā (Lielbritānija), pārstāvējusi Latvijas intereses Lielbritānijā un Ķīnā. Ieva Jākobsone-Bellomi ir arī kustības #esiLV valsts tēla domnīcas vadītāja un pārstāv diasporas organizāciju viedokli Latvijas valsts tēla jautājumos.

Projekts sasaucas arī ar viņas vērtībām – nest Latvijas vārdu pasaulē, vienot Latvijā un pasaulē mītošos latviešus: "Šis projekts ir viens no spilgtākajiem tieši Latvijas kā gudras, inovatīvas un uzņēmīgas valsts parādīšanai. Globalizācija turpinās, bet pasaules ekonomiskā un tirdzniecības ass aizvien vairāk virzās uz Dienvidu pusi, un Āfrikas kontinents spēlēs arvien lielāku lomu. Tās ir pagaidām tikai nojaušamu, bet katrā ziņā milzīga mēroga sadarbības iespējas, kuras nedrīkstam laist garām. Lielu gandarījumu rada tas, ka šajā projektā sadarbībai ar citām valstīm rokrokā darbojas Latvijas un diasporas eksperti un ka to atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija."

Par mūsējiem sajūsmā gan Namībijas prezidents, gan "Misis Zambija"

Pērn rudenī Namībijā un Zambijā notika uzņēmējdarbības treniņnometne un tematiskās sesijas klātienē, turp devās Latvijas eksperti, lai tiktos ar apmācāmajām. Savukārt Āfrikas valstu uzņēmējiem un valsts un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem tika rīkoti darba semināri, kuros Latvijas profesionāļi dalījās ar savu globālo un Latvijas pieredzi, izgaismojot Latviju kā konkurētspējīgas biznesa vides veidošanas piemēru, runāja arī par ārvalstu investīciju piesaisti, par biznesa un iekļaujošas sabiedriskās vides veidošanu.

Latvijas eksperti abās valstīs tika uzņemti ļoti labi un pat augstākajā valsts un akadēmiskajā līmenī. Piemēram, Namībijā darba grupa neoficiāli tikās ar Valsts prezidentu, vicepremjeru un parlamenta spīkeru, savukārt Zambijā Lusakas Universitāte nu jau ir kļuvusi par nākamā posma sadarbības partneri.

Liela interese bija arī no abu valstu sabiedriskajiem medijiem, un intervijas ar Latvijas pārstāvjiem varēja gan vērot abu valstu televīziju ekrānos, gan lasīt lielo laikrakstu slejās.

 "Namībijā ir augstāks ekonomiskās attīstības līmenis, Zambija ir nabadzīgāka valsts, šeit meitenēm diezgan ierobežotas iespējas kaut ko attīstīt. Interesanti, ka Zambijā visās darba grupās problēmas, ko dalībnieces gribēja risināt ar uzņēmējdarbības rīkiem, nebija tikai uz peļņu tendētas, bet lielum lielā daļa bija sociālas dabas: saistībā ar dzimumu vienlīdzību, dzimumu diskrimināciju, uzņēmējdarbības programmu, apmācību pieejamību," stāsta Ieva Jākobsone-Bellomi, kas pati bija devusies uz Zambiju.

Par projekta vēstnesi pieteicās būt titula "Misis Zambija" ieguvēja Zindaba Hanzala, kas arī pati ir uzņēmēja un sieviešu tiesību aizstāve.

Vēstures saskares punkti

Eksperts Ģirts Greiškalns bija viens no tiem, kas vadīja darba seminārus valsts un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un uzņēmējiem Namībijā: "Darba semināros strādājām kopā ar pārstāvjiem no Namībijas Investīciju un attīstības aģentūras, tirdzniecības un rūpniecības kamerām, valsts pārvaldes un nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumiem.

Ļoti ieinteresēti ir par mūsu ekonomisko transformāciju, atbalstu jaunuzņēmumiem, e-pārvaldi, sabiedrības iesaisti, digitālajiem risinājumiem.

Darba seminārus vadījām ar domu, ka neesam perfekta valsts,  neesam nākuši kaut ko pamācīt, bet esam gatavi dalīties ar to, kas mums ir, gatavi adaptēt mūsu pieredzi.  Mēs jau arī viņiem esam pagaidām galīgi nepazīstami, tāpat kā viņi mums. Tomēr interesanti, ka, gatavojoties braucienam, vēsturē atradu līdzīgus pieturpunktus: arī Namībija bijusi kaimiņvalsts ietekmē (Dienvidāfrikas Republika), arī viņiem bijusi vēsturiska saistība ar lielvarām,  konkrēti – Vāciju (no 1884. gada līdz Pirmajam pasaules karam bija Vācijas kolonija), arī Namībija ieguva neatkarību gandrīz tad, kad mēs atguvām (1990. gadā). Šādi vilktās paralēles nojauca  komunikāciju barjeras, un saziņā jutāmies tuvāki."

Samanta no Zambijas: "Varu uzlabot citu cilvēku dzīvi"

Šobrīd no janvāra līdz maijam meitenes tālsaistē mācās kopā ar Rīgas Biznesa skolas studentiem īpašā uzņēmējdarbības programmā, veidojot starpkontinentālu jauno uzņēmēju līderu sadarbības tīklu. Jāpiebilst, ka Ziemeļu un Dienvidu savienošana ir arī viena no Eiropas Savienības prioritātēm attiecībā uz Āfrikas kontinentu, un tas ir arī viens no projekta "She Rebuilds The World" trim pamatmērķiem. 

"Ar mūsu pasniedzēja Maika Velsa palīdzību esmu iemācījusies diezgan daudz lietu, kuras, kā man likās, biznesa pasaulē nav nepieciešamas, bet tagad redzu, ka varu savu biznesu pacelt pavisam citā līmenī," atzīst Sāra Ngoma Bveupe.

Viņa uzskaita arī pavisam konkrētas lietas, ko iemācījusies: kā meklēt investorus, kā vadīt uzņēmuma kontu, pārbaudīt peļņu un zaudējumus, kā veikt tirgus izpēti, kā paplašināt piedāvājumu – ko viņa arī grasoties darīt: "Izmantošu visas zināšanas un plānoju piedāvāt daudzveidīgāku servisu, ieviest citus pakalpojumus, radīt vairāk darbavietas savā kopienā. Es sapņoju, ka man piederēs liels būvniecības uzņēmums, kas nodarbinās daudz cilvēku, tādējādi palīdzot mazināt nabadzību un celt dzīves līmeni, kā arī veicināt manas valsts, Zambijas, attīstību.  Šobrīd veidoju jaunus kontaktus un ar nepacietību gaidu tikšanos ar jauniem mentoriem tieši savā uzņēmējdarbības jomā."

VIDEO: Sižets Namībijas sabiedriskajā televīzijā par treniņnometni Vindhukā

Samanta Lukonde ir organizācijas "Girls Innovation Through Sport Zambia" dibinātāja. Sākotnēji tas bijis kā klubs, kurā darbojās brīvprātīgie, kas gādāja resursus, lai palīdzētu nepilngadīgajiem vecākiem, kā arī lai informētu sabiedrību par seksuālo vardarbību pret bērniem un to apkarotu. Organizācija tika oficiāli reģistrēta 2021. gadā, un kopš tā laika ir palīdzēts vairāk nekā 1000 jaunām meitenēm un sievietēm. Vairāk nekā 500 personām ir dota iespēja, piešķirot sākotnējos apgrozāmos līdzekļus, uzsākt savus mazo uzņēmējdarbību, lai cīnītos pret nabadzību un neizglītotību.

"Mēs izmantojam sportu kā līdzekli, lai veicinātu sociālās pārmaiņas interaktīvu spēļu veidā. Mūsu organizācija cer, ka reiz vairs netiks slēgtas pāragrās laulības starp bērniem, ka visiem būs pieejama informācija par seksuāli reproduktīvo veselību un tiks palielināts agrīnās izglītības centru skaits," stāsta Samanta.

"Projekts "Viņa pārveido pasauli" man nozīmē iespēju satikt līdzīgi domājošus cilvēkus, kuri ir gatavi palīdzēt viens otram. Tās ir sievietes, kas gatavas augt, kļūt stipras dažādos sociālos līmeņos, gatavas mācīties un dalīties ar saviem stāstiem par to, kā uzlabot un attīstīt kopienas ar savu uzņēmumu palīdzību, kaut arī tie ir nelieli.

Tā ir iespēja arī man kā jaunai sievietei izkāpt no savas čaulas un apzināties savu potenciālu, lai spētu uzlabot citu cilvēku dzīvi," viņa saka.

Samanta savā kopienā apmāca maznodrošinātas meitenes un teic, ka šī programma dod viņai jaunas zināšanas, kā uzlabot mācību programmu par uzņēmējdarbību un to, kā veidot mazos uzņēmumus:  "Esmu guvusi lielāku pārliecību par savām idejām, iemācījusies saskatīt resursus, kas man ir visapkārt, tikai jāprot tos apzināt un izmantot. Daudzas durvis šķiet aizvērtas, bet tas ir atkarīgs no tā, kurā telpas vietā cilvēks stāv."

Plānos jauni un apjomīgāki projekti

"Liels prieks, ka projekta laikā dažas aktīvākās Namībijas un Zambijas jaunās uzņēmējas jau reģistrējušas savus uzņēmumus. Biznesa idejām ir plaša amplitūda – sākot no augļu pulveru ražošanas līdz pat jauniem aļģu produktiem, naudas pārvaldības finanšu aplikāciju izveidošanu. Dažas no meitenēm jau pat lūkojas uz Eiropu kā noieta tirgu un domā par sadarbībām," stāsta Ieva Jākobsone-Bellomi.

Šobrīd kustība #esiLV pieteikusi vēl divus jaunus, paplašinātus projektus Ārlietu ministrijas izsludinātajā starptautiskās attīstības sadarbības grantu konkursā – atsevišķi Namībijai, un otru – Zambijai un Zimbabvei.

Paredzēts turpināt jauno uzņēmēju prasmju attīstīšanu biznesa veidošanā, bet paralēli paredzēta sadarbība arī augstākajā līmenī atbilstoši katras valsts vajadzībām un Latvijas pieredzei.

Piemēram, Namībijā paredzētas konsultācijas par valsts pārvaldības mehānismu digitalizāciju un pilsoniskās sabiedrības iekļaušanu valsts pārvaldes procesos – par šīm jomām Namībijas amatpersonas un uzņēmēji jau rudenī izrādīja lielu interesi un gatavību arī pirkt no Latvijas uzņēmējiem gatavus produktus. Savukārt Zambijā un Zimbabvē fokuss ir inovācijas un pievienotās vērtības radīšana lauksaimniecībā un pārtikas tehnoloģijas nozarē. Jau esošā projekta ietvaros izveidota lieliska sadarbība ar jaunajiem sadarbības partneriem augstākajā līmenī: Namībijas Investīciju piesaistes un attīstības padomi, Zambijas Mazo un vidējo uzņēmumu attīstības ministriju, kā arī Lusakas Universitāti, ar ko plānots īstenot arī projektus "Erasmus Plus" līmenī, kas varētu būt saistoši arī Latvijas studentiem. Kā pamatelements projekta filozofijai ir saglabāts arī sieviešu līderības un iespējošanas skats, tādēļ paralēli uzņēmējdarbības nometnēm 2023. gada septembrī un oktobrī uz Namībiju un Zambiju dosies sieviešu līderības un iespējošanas eksperti no Latvijas.

Esošā projekta noslēgums jeb izlaidums paredzēts šī gada maija beigās. Tikmēr Sāra no Zambijas ar pilnu pārliecību saka: "Es ticu un zinu, ka mana nākotne būs gaiša!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti