Latgales mājražotāja Tatjana Ločmele pēc 20 darba gadiem bāriņtiesā pievērsusies kūku cepšanai

Pēc daudziem nostrādātiem gadiem bāriņtiesā Ludzas novada Salnavas ciemata iedzīvotāja Tatjana Ločmele atstāja algotu darbu vietējā pašvaldībā un kļuva par mājražotāju. Nu viņas ceptos gardumus iecienījuši gan vietējie, gan arī pilsētnieki.

Kūku cepēja Tatjana Ločmele par mājražotājas darbu
00:00 / 05:11
Lejuplādēt

"Man rītdienai ir sagatavotas 50 kūciņas un viena torte, bet sestdienai būs divas tortes. Un vēl man pa dienu ir "mazā zefīrkūka" Agneta, kuru auklēju," rosoties savas privātmājas virtuvē, kas pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par nelielu konditorejas cehu, kur top tortes, kūkas, cepumi un citi gardumi, atklāja mājas saimniece Tatjana Ločmele. Tagad viņa jūtas brīva un darbīga. Viņa apliecināja, ka arī nelielā ciematiņā, tādā kā Ludzas novada Salnava, ir iespējams nopelnīt.

"Piemēram, ir Pavlovas kūciņu sagataves, tās top no olu baltumiem, virsū būs "Mascarpone" siera un saldā krējuma cepure ar augļiem un ogām, un vēl pa vidu būs citronu krēms. Tā, lai būtu garšīgi un skaisti," pastāstīja konditore.

Tatjana Ločmele ar savu "mazo zefīrkūku" Agnetu
Tatjana Ločmele ar savu "mazo zefīrkūku" Agnetu

Klausoties, cik Tatjana aizrautīgi stāsta par kūku un toršu receptēm, to tapšanas procesu, varētu domāt, ka viņa visu mūžu to vien darījusi, kā cepusi gardumus. Taču 20 gadus Tatjana Ločmele ir strādājusi Kārsavas novada bāriņtiesā. Tagad viņa atzīst, ka tas ir bijis atbildīgs un arī psiholoģiski smags darbs, bieži vien bez svētkiem un brīvdienām.

"Man bija tā, ka es strādāju bāriņtiesā, un tad es sapratu, ka līdz pensijai es to negribu darīt. Man tas nepatika, un tas sāka traucēt dzīvot manu dzīvi. Vīrs arī atbalstīja, sakot, ka jāiet prom, dzīvosim tāpat un būs labi," atminējās Tatjana.

Tatjana uzskata, ka cilvēkam ir jāieklausās sevī, un tad, kad pienāk brīdis, kad darbs kļūst par nepanesamu slogu, tas ir jāmaina.

Tas nav viegli, taču viņas gadījumā liktenis uzreiz piespēlēja iespēju darīt to, kas patīk, – cept kūkas, cepumus, tortes.

"Liels paldies meitām, kuras uzreiz ierosināja, ka es taču varot cept! Realizēju "LEADER" projektu [Lauku atbalsta dienesta projekts ar mērķi veicināt lauku ekonomisko izaugsmi], tāpēc varēju nopirkt cepeškrāsni un savus ledusskapjus. Lai kūkas nemaisās ar mājas kotletēm," stāstīja Tatjana.

Laukos, mazpilsētās un pat lielākās pilsētās informācija visbiežāk ceļo no cilvēka pie cilvēka. Arī ziņa par Tatjanas ceptajām tortēm un kūkām izplatījās diezgan ātri, un tagad saimniecei pat esot dienas, kad cepamas četras tortes. Pie tam daudziem garšo ne tikai tradicionālie gardumi, bet arī nupat modē nākušie saldumi.

"Speciālas reklāmas nebija. Pēc tam internetā lapu izveidojām. Bet pārsvarā cilvēki viens otram pastāsta vai vienkārši grib izmēģināt.

Es varbūt esmu nemoderna, pat klasiska, jo kūkās maz izmantoju mastiku. Izmēģinu arī ko jaunu – zefīrus iemācījos gatavot.

Daudz kas vēl ir jāiemācās, jo nav jau tā, ka es visu protu. Man jau pārsvarā ir tās klasiskās lauku tortes."

Tatjanas Ločmeles ceptās Pavlovas kūciņas
Tatjanas Ločmeles ceptās Pavlovas kūciņas

Ločmeļiem ir liela saime – divas meitas, dēls un mazmeitiņa Agneta, kura visu intervijas laiku vai nu aktīvi piedalījās sarunā, vai arī cienājās ar vecmammas gatavotajām Pavlovas kūciņām. Tāpat Tatjanai ir sava piemājas saimniecība un, kā jau laukos pienākas, arī dārzs.

"Man ir viena gotiņa. Lai mums ir savs biezpiens un pieniņš, un ir arī pāris rukšu, suns un četri kaķi, kas nav manējie, bet tur, kur ir piens, tur arī kaķi ir klāt. Man ir, ko darīt. Bet mani visi žēlo un ļauj arī atpūsties. Man nav par ko sūdzēties," pauda Tatjana.

Skaidrs, ka laukos darba netrūkst, taču Tatjana nereti sēžas mašīnā un dodas uz Rēzekni pavingrot vai ar ģimeni apmeklēt kādu kultūras pasākumu.

Tatjana pati svētkos labprāt bauda citu cepēju radītos gardumus. "Saviem svētkiem mēs parasti pasūtām kāda cita cepēja tortes. Šo to, protams, izcepu, bet gribas pagaršot arī ko citu,"

pastāstīja Tatjana, piebilstot, ka ikdienā tortes vien ēst nedrīkst, jānodarbojas arī ar fiziskām aktivitātēm. "Es paskrienu šad tad pa mežu vai arī pavingroju, smejos, ka man ir savs personīgais treneris. Tas ir labi. Patīk izkustēties."

Lai visa lielā cepšana vairs nenotiktu mājas virtuvē, Tatjanas vīrs Juris izbūvējis jaunu ēku, kur būs gan virtuve speciāli uzņēmējdarbībai, gan neliela zāle, kur sagaidīt ciemiņus. Arī uzņēmuma logo ir tapis, pateicoties Jurim. "Manām tortēm ir logo, es lieku uzlīmīti "Cap i cap!" Tas ir radies no vīra teiciena. Viņš, kad ienāk virtuvē, bieži saka: "Tu atkal cep un cep, nav pat laika aprunāties"," par savas firmas zīmes rašanos pastāstīja Tatjana.

Visa Ločmeļu ģimene dzīvo Latgalē, netālu no vecāku mājām. Jaunā paaudze izmācījusies un nolēmusi palikt dzimtajā pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti