Talsu skolotājiem veselības apdrošināšanas nav – Daina jau ilgi netiek pie ārstiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Latvijā līdz šim nav izdevies panākt, ka valsts finansēti veselības aprūpes pakalpojumi savlaicīgi ir aizsniedzami visiem, un rindas uz dažiem pakalpojumiem pārsniedz pat gadu. Tās var apiet, ja pakalpojumu saņem par maksu, ko sedz veselības apdrošināšana. Bet, kamēr ministriju darbiniekiem šādas polises ir, skolotāju situācija dažādās pašvaldības atšķiras, un, piemēram, Talsu novada skolotāja Daina Erenberga ir neizpratnē – ar ko ministrijas darbinieks ir labāks.

Ierēdņiem veselības apdrošināšana ir, bet daudzi mediķi un skolotāji «laipni lūgti rindā pie ārstiem»

Rakstu lasi šeit:

 

Talsu novada Pūņu pamatskolas skolotājai Dainai Erenbergai ir 59 gadi, un ilgu laiku viņa nav bijusi ne pie viena ārsta, bet vajadzētu. Taču viņas alga par darbu skolā mēnesī, neskaitot samaksu par pulciņiem, ko vada, kā arī otru darbu, kas ir Valdgales Tautas namā, kur viņa ir vadītāja, sanākot ap 650 eiro uz rokas. Nekas ārstiem no tā nesanāk, un polises nav, jo Talsu novada pašvaldība saviem pedagogiem to nenodrošina.

"Es domāju, ka skolotāji ir apdalīti Talsu novadā. Jo citās pašvaldībās Latvijā ir tās polises nopirktas," sprieda Daina.

"Ja mēs vēršamies pēc kāda izmeklējuma vai pēc palīdzības pie ārstiem, protams, ka mums ir jāstāv ļoti garās rindās. Un rindas ir garas mēnešiem. Es pati reiz gāju ar nosūtījumu vairogdziedzeri izmeklēt, bija ļoti gara rinda. Es nevarēju tikt klāt tad, kad es gribēju, un, vārdu sakot, es nemaz neaizgāju, nepieteicos. Nebija jēgas tur tik ilgi stāvēt. Jēga jau būtu, protams, jā, bet rinda bija ļoti gara," stāstīja skolotāja.

 Viņa izjūt problēmas arī ar asinsspiedienu un ar kāju vēnām.

"Protams, liela problēma ir ar kāju vēnām, kas nemitīgi liek sevi manīt, un vajadzētu ar steigu iet un speciālistus meklēt. Tās ir lielas sāpes kājās. Iet laiks, jo arvien biežāk šī vaina ir jūtama, bet visu laiku tiek atlikta."

Daļēji ar veselības aprūpes pakalpojumu izdevumiem palīdzot arodbiedrība, savulaik sedzot 50%, bet tagad 30% no iesniegto čeku summas, kas nepārsniedz konkrētu kopsummu. Taču citos novados skolotājiem ir polises, Talsos nav, un, viņasprāt, tas nav taisnīgi.

Talsos skolotājiem piedāvāts iegādāties polises par savu naudu, "man liekas, pāri par 200 eiro bija jāsamaksā, un tad mēs to varējām iegādāties, bet mūsu kolektīvā neviens to neiegādājās, vismaz man nav zināms", stāstīja Daina.

Ar ko Izglītības ministrijas darbinieks, kuram ministrija polises nodrošina, ir labāks par pedagogu, viņa nesaprot.

"Kādu pienesumu viņš dod vairāk valstij? Es to nezinu. Pēc kādiem kritērijiem tiek dalīti cilvēki?" jautāja skolotāja.

Talsu novada vadība viņai šobrīd nekādu cerību uz drīzu polisi nedod – nav nedz īsti naudas, nedz arī visu varot pagūt sakārtot pēc varas maiņas, kas Talsu novadā notika pērnā gada rudenī.     

Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa (Latvijas Zaļā partija) sacīja, ka darbiniekiem jābūt vienlīdzīgiem, "un šajā jomā arī apdrošināšanā". "Esam saskaitījuši kopā, lai tikai to minimālo apdrošināšanas summu darbiniekiem ieplānotu, tie ir 350 000 eiro," atzina Kārkliņa.

Pašreiz topot iepirkumu plāns, un paredzams, ka polises būs septembrī, oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti