Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Panorāma

Palīdzības trūkuma dēļ Ukraina samazina militārās operācijas

Panorāma

Panorāma

"Palīdzēsim.lv" jauniešiem rāda, ka iespējams dzīvot citādi

No problēmbērna par «palīdzēsim.lv» brīvprātīgo. Samantas stāsts

Vienam vispirms vajag nopirkt zābakus, lai ziemā plānajās kedās nesalst kājas, bet citu vajag apķert un sasildīt. Taču pilnīgi visiem jauniešiem ir nepieciešama sajūta, ka viņu saprot. Par to 15 darbības gados pārliecinājušies labdarības organizācijā "palīdzēsim.lv", kurā kā brīvprātīgie šobrīd darbojas ļoti daudzi kādreizējie problēmbērni – pusaudži, par kuriem ziņojis kādas pilsētas sociālais dienests, ceļot trauksmi par jaunieša uzvedību, atkarībām vai ko citu. Visiem palīdzēt nevar, taču parādīt to, ka iespējams dzīvot citādi, gan var.

Kā līdzīgs ar līdzīgu brīvprātīgā Samanta un "palīdzēsim.lv" darbinieces spēlē spēli par dziesmām. Samanta ir viņējā kopš 8. klases. Tolaik meitenei no Iecavas bija problēmas ar uzvedību. 

"Es kausle biju! Ar vienaudžiem kāvos. Visas meitenes vērsās pēc palīdzības, lai puišus nolieku pie vietas."

Samanta dzīvoja tikai ar tēti. Mamma bija Anglijā. Arī tas ietekmēja dzīvi. 

"Savādi. Ir tas, ka gribi abus vecākus. Bet tu neko nevari izmainīt. Tētis bija stingrāks."

Samanta novērojusi, ka daudzi vienaudži jūtas nesaprasti tieši ģimenē. 

"Vecāki nedod atbalstu. Neatbalsta attiecības. Nezina, ko darīt. Jūk prātā. Nē, tas nebūs tavs partneris... ļauj pamēģināt. [..] Tā dēļ, ka tevi negrib saprast, tu negribi ar vecākiem runāt par tām tēmām. Gudri mācīt. Iesaki kā draugam, nevis māci. Man patīk, ka vecāki cilvēki nemāca, bet iesaka."

"Palīdzēsim.lv" vadītāja Ilze Skuja 15 darbības gadu laikā nav pat saskaitījusi, ar cik jauniešiem ir strādāts. Ne visi ir tādi veiksmes stāsti kā Samanta, norādīja Skuja: "Bija ģimenes grūtības Samantai. Tā arī uzsākām sadarbību. Jauniešu klubiņš, kur kopā darām dažādas lietas. Terapijas, diskusijas. Ziemā braucam slēpot kopā. Vasarās skrienam "Stirnu buku". [..] Mudinām, rādām, ka iespējams dzīvot savādāk. Un kādam tā ir citāda pieredze nekā ģimenē. Un šeit var soli pa solim pilnveidot sevi. Mainīt. Un sasniegt."

Jaunieši šīs organizācijas redzeslokā nokļūst dažādi. Te vēršas sociālie dienesti no Rīgas un Pierīgas.

Uz nodarbībām brauc jaunieši pat no Bauskas un Liepājas. Jauniešiem kopīgās nodarbes patīk, jo viņi atrod draugus un cilvēkus, kam uzticēties.

Ar laiku arī paši kļūst par brīvprātīgajiem palīgiem.

"Mēs esam starp vecāku, skolotāju un draugu. Pie mums ir robežas, kas jāievēro. Un esam drauga plecs. Un meklējam palīdzību. Terapija, praktisks atbalsts," pastāstīja Skuja, norādot, ka ziedojumus jauniešiem gan ir ļoti grūti piesaistīt. "Jauniešiem, ikvienam jaunietim ir kaut kādas grūtības, ir ļoti sarežģīti piesaistīt. Jā. Jaunietis. Nu un? Lai pats tiek galā..."

Samantai tagad sākusies pieaugušā dzīve. Un viņa godīgi atzīst, ka nekāda medusmaize tā nav. Pēc tehnikuma pabeigšanas viņa strādā bērnudārzā. 

"Nebija jādomā ne par skolu, ne par dzīvošanu, ne par ko, jo dzīvot ar vecākiem ir vieglāk. Bet tagad ir grūti. Visi rēķini... Bet ir draugi, vecāki. Var "palīdzēsim.lv" pajautāt, kā kaut ko nomaksāt."

"Palīdzēsim.lv" brīvprātīgā Samanta
"Palīdzēsim.lv" brīvprātīgā Samanta

Samanta saiņo dāvanas ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām. Viņa arī pieskata šos mazuļus, dodot atelpas brīdi vecākiem. Mākslas tehnikumā Samanta no stikla izveidojusi "palīdzēsim.lv" logo, jo, kad viņa gāja kā pa trauslu stiklu, šeit viņai padeva roku, un ar to pietika, lai dzīve mainītos.

"Vispār es gribētu kļūt par ceļu policisti. Tagad es iestājos Zemessardzē. Jā! Draugi aicināja. Kamēr viņi vēl domāja, es pirmā iestājos."

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicina palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Vecrīgā, Doma laukumā, izbūvētajā stikla studijā uz 158 stundām ieslēgts Latvijas Radio 5 ētera personība Toms Grēviņš, lai sešarpus diennakšu garumā tiešraidē pirmo reizi "Dod pieci!" vēsturē viens pats atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

Savukārt blakus "Dod pieci!" studijai sākusies garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet 158 stundas. 

Ziedojuma iespējas un mērķis

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv  iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām.

Skaties tiešraidi!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti