Viļānieši par godu valsts svētkiem jau desmito gadu rīko auksto peldi

Jau desmito gadu Viļānos notiks pelde par godu valsts svētkiem. 18. novembrī pulksten 12.00 Viļānu "roņi" vispirms nodziedās himnu un tad ar karogiem rokās bridīs Radopoles ezerā. Viņu vidū būs arī Māris Klaučs – viļānietis, kurš ikdienā strādā par fizioterapeitu, audzina sešus bērnus un brīvajos brīžos atgūst možumu peldoties.

Viļānieši par godu valsts svētkiem jau desmito gadu rīko auksto peldi
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

"Tiem, kas peld, viņiem ir katram sava filozofija par to, kad un kāpēc. Mana filozofija ir tad, kad ir laiks un iespēja," stāstīja Klaučs. 

Viņš dzimis un audzis Viļānos. Pēc studijām atgriezies dzimtajā pusē un tagad strādā savā fizioterapijas praksē Viļānos. Kopā ar sievu Gunu viņš audzina sešus bērnus. Lai gan darbi un kuplā ģimene paņem daudz laika, brīvajos brīžos viņš gūst možumu nopeldoties.

"Man tētis smejas, viņš vasarā teica – nu, tev jau sezona ir beigusies. Nē, bet es peldu visu gadu. Vasarā, pavasarī, rudenī. Man tā sezona ne sākas, ne beidzas, vienkārši ir. Vienkārši vasarā tu peldi garas distances, tad rudenī 10, 20 metrus, cik nu ir vēlēšanās, tad ziemā āliņģī tu vienkārši sēdi, izbaudi," sacīja Klaučs. 

Viļānieši esot bijuši pirmie, kas pirms 10 gadiem aizsākuši peldes par godu valsts svētkiem. Tolaik ziemas peldes vēl neesot bijušas tik populāras.

"Šeit ir tas princips, ka kopības sajūta un barā visu izdarīt vienmēr ir vieglāk. Un te visdrīzāk ir ļoti maz. Un nav jau noteikts laiks, cik ilgi jāsēž. Nav jāsēž 18 minūtes vai 105 minūtes, vari ieiet un iziet. Pašā pirmajā manā peldējumā otra vecākā meita bradāja pa ūdens maliņu turpat upē. Vismaz aizbraukt paskatīties noteikti, jo ziemas visos peldējumos tur vismaz daži no bērniem brauc līdzi. Paskatīties, padzert tēju un tā. Pa sniedziņu paskraidīt, kamēr citi peldas," pauda Klaučs.

Cilvēki uz šīm kopīgajām aukstajām peldēm tiek aicināti, Klaučs uzskata – katram pašam ir jāsajūt, vai tas viņam der: "Ja cilvēkam nav tās sajūtas, viņš varbūt piekritīs, jo negrib atteikt, bet viņš to neturpinās, jo tas būs bijis pārāk liels pārdzīvojums, ja nav tā iekšējā gribēšana un vajadzība."

Klaučs Viļānos organizē arī aukstuma peldes ziemas mēnešos, lai mācītu norūdīties un uzturēt možu garu. 

Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore Inta Brence Klauču pazīst gan kā aktīvu tēti, kura bērni apmeklē mūzikas un mākslas skolu, gan kā pieprasītu fizioterapeitu. 

Brence stāstīja: "Viņš pats ir ļoti gaišs un vesels cilvēks savā dzīves uztverē, viņš ir tāds klusais, bet liels cilvēku iedvesmotājs. Viņš spēj ļoti palīdzēt un dot ļoti vērtīgus padomus, kā izlabot jau radušās ķermeņa kļūmes un kā nenodarīt sev pāri un veikt preventīvas darbības, lai ķermenis būtu vesels. Viņš ir viens no tiem, kurš tic, ka veselā ķermenī ir vesels gars un otrādi."

Klaučs uzskata, ka patriotisms ir iekšējā sajūta, ka novērtē vietu, kur dzīvo, un redzi savu nākotni šeit: "Pirmkārt, ka tu dzīvo pilsētā, valstī un sabiedrībā, kuru tu mīli, cieni un kurā tu jūties labi tā, kā tur ir. Tā brīvība ir tā galvenā sajūta. Tu esi tāds, kāds tu esi, un tu vari būt tāds, kāds tu esi. Un tev un visiem ar to ir labi."

Valsts svētkos peldēs ne tikai Viļānos, bet arī citviet Latvijā, tostarp Ziemas peldēšanas federācija vairāk nekā 10 vietās Latvijā organizē stafetes peldējumu, kur kopīgiem spēkiem plānots nopeldēt 105 minūtes – tikpat, cik gadu ir Latvijas valstij.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti