Panorāma

Pieaug agresija pret ārstiem

Panorāma

Panorāma

Pavasara vēstnesis – krokuss

1900 krokusu paraugu – pasaulslavenā selekcionāra Jāņa Rukšāna krāšņā kolekcija

Rozā krokusi – tādi pasaulē ir tikai daži. Latvijā šogad rozā pavasara vēstnesis uzziedēja Vidzemē, Raiskuma pagasta saimniecībā pie Jāņa Rukšāna.  Pasaulslavenais selekcionārs šajās dienās nepaguris izrāda savu krāšņo kolekciju simtiem apmeklētāju un cer, ka šogad izdosies doties vēl kādā ekspedīcijā, lai atrastu nākamo pasaules brīnumu.

"Mīļš man ir ļoti šis krokuss. Tas ir manā vārdā. Tas ir 'Crocus ruksansii'. Šis krokuss nāk no vienas Grieķijas salas Karpatas. Es četras reizes braucu to meklēt un visas reizes neatradu," stāsta selekcionārs. 

Jānis Rukšāns ar aizrautību var stāstīt par visiem ziedošajiem krokusiem siltumnīcā. Ar ziediem viņš aizrāvies jau no agras bērnības, un šobrīd ar savākto krokusu kolekciju Jāņa Rukšāna vārdu var ierakstīt Ginesa rekordu grāmatā.

"Te ir apmēram 1900 krokusu paraugu no visa areāla, kur aug krokusi, izņemot Ziemeļāfriku. Tos vienkārši mūsu apstākļos nevar izaudzēt," skaidroja Rukšāns.

77 gadus vecais kungs daudz ir pētījis un izzinājis, un savulaik veicis arī vairāku krokusu selekcionēšanu. Tagad gan selekcionēšanai likts miers.

"No sēklas līdz ziedēšanai ir 3–4 gadi, pēc tam vēl 10 gadi, lai pavairotu. Lai šķirni varētu palaist, aiziet apmēram 15 gadi. Man vairāk interesē tīrā botānika, pētniecība un tas, kas vēl nav atklāts.

Man ir izdevies pavisam atklāt šobrīd 80 agrāk zinātnei nezināmu sīpolaugu.

Un ne tikai sīpolaugu, arī peoniju sugu.  60 jaunas sugas ir tieši krokusi," lepojas Rukšāns.

Viens no lielākajiem retumiem, kā saka pats Rukšāns, kā pasaules brīnums ir krokuss rozā krāsā.  Tikai uzzied tas ārkārtīgi reti. Rozā brīnums filmēšanas brīdī nolēma neatvērties, jo vajadzīga saulaina diena, kā jau lielākai daļai krokusu. 

"Kazahijā augstu kalnos aug tikai viena suga ar baltiem ziediem – milzīga pļava kā ar sniegu nosnigusi. Tur pēkšņi ieraudzījām divus eksemplārus ar rozā ziediem – tā ir dabas kļūda, mutācija. Diemžēl tā ir suga, kas ļoti slikti vairojas veģetatīvi, līdz ar to šķirnes izveidot praktiski nevar. Viens sīpoliņš tika man, viens Kazahstānā botāniskajam dārzam. No viena sīpoliņa 10 gadu laikā izauguši ir 7 – divi no tiem pašlaik ir Japānā. Viens japānis man ļoti izlūdzās, viņam tagad ir divi, man – pieci," stāsta Rukšāns.

Rozā brīnumu un arī citus krokusus ik gadu martā ierodas aplūkot simtiem apmeklētāju, arī no ārzemēm.

"Pagājušogad atbrauca holandieši nopirkt vienu krokusu šķirni, kas man bija daudz savairota. Visu šķirni nopirka," stāsta Rukšāns.

Pēc krokusu ziedēšanas dunas darbs turpināsies jau mierīgākā gaisotnē, cerot, ka drīzumā atkal izdosies aizbraukt kādā ekspedīcijā, lai, iespējams, atklātu kādu jaunu krokusu sugu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti