VIDEO. Dzīve ar caurumu vēderā jeb kā būt ar stomu – Ilonas Štokolovas stāsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Es biju pārvērtusies par vecu veceni. Bez matiem, slima, ar izgrieztiem orgāniem un maisu uz vēdera. Es sev biju pretīga," LTV rubrikā "Dzīvei nav melnraksta" stāsta Ilona Štokolova, kurai pirms laika ievietoja stomu.

Pirms trīs gadiem Ilonai atklāja vēzi I stadijā. Pēc operācijām un ķīmijterapijas tika ievietota stoma. Stoma, kas viņai būs uz visu atlikušo mūžu – jaunā dzīve ar pamatslimību un stomu. Lēmums nebija viegls. Sievietei, pēc viņas teiktā, netika sniegta pietiekama informācija un palīdzība, kā par sevi parūpēties ikdienā, dzīvojot ar stomu. 

"Es pat nezināju, kā ieiet dušā, jo man tas maiss uz vēdera. Es mēnesi mazgājos pa daļām."

Stoma ir mākslīgi izveidota atvere vēdera sienā zarnu satura vai urīna izvadīšanai. Jūtoties spēku izsmelta pēc ķīmijterapijām, depresīva, saskaroties ar grūtībām pieņemt sevi attiecīgajā stāvoklī un iziet ārpus mājas, viņa nepadevās un neatlaidīgi pati sāka meklēt informāciju caur dažādiem avotiem, lai pati sev palīdzētu.

Trīs gadu laikā Ilona ir iemācījusies to, kā patiešām dzīvot ar stomu, un šobrīd ar visiem saviem spēkiem cenšas atbalstīt tos, kuriem šis atbalsts ir nepieciešams – dalīšanās ar zināšanām caur savu pieredzi un dažādiem materiāliem. Ilona ir izveidojusi arī savu "YouTube" kanālu, kur dalās ar informāciju par stomu – stomas pacientiem vai viņu tuviniekiem.

"Es varētu iedrošināt cilvēkus saņemties, iet ārā, iet uz veikalu. Es baseinā eju. Pat to es varētu iedrošināt."

Latvijā ir vismaz 4000 pacientu, kuri dzīvo ar stomu, un vairumam vēl fonā ir pamatslimība – ir tādi cilvēki, kuri neiziet no mājas, jo ir dziļā depresijā, zināšanu trūkumā un bailēs par to, kas varētu notikt, esot ārpus mājas. Cilvēki, kuru dzīves kvalitāte ir pasliktinājusies tāpēc, ka nav zināšanu, un tāpēc, ka apkārt nav labo piemēru, ka dzīve ar stomu var tikt pieņemta, sevi izglītojot un pielāgojot tai dzīvi. Un Ilona vēlas tikties ar šiem cilvēkiem, iespējams, dibinot biedrību.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti