Dienas ziņas

Rēzeknē slēgts vienīgais šķiroto atkritumu savākšanas laukums

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

13 gadu sētnieces darbā – ar prieku un rīta meditāciju

13 gadi sētnieces darbā – Mudīte Valmieras pusē sniegu tīra ar prieku

Sētniekiem rīta darbi sākas jau tad, kad daļa cilvēku vēl guļ. Mudīte Pozņaka ir viena no ilggadējām sētniecēm Valmieras pusē. Vietējie viņu ciena, bet viņa pati saka – sniegu tīra ar prieku un puķu dobju ravēšanu uztver kā meditāciju. Viena gan viņai pietrūkst – agrāk, kad viņa sāka sētnieces darba gaitas, notikušas vērienīgas balles gada beigās, bet tagad tādu vairs nav. 

Mudītes darba rīts ierasti sākas pirms sešiem. Viņas aprūpē ir vairākas daudzīvokļu mājas. Intensīvākais darba laiks ir brīdis, pirms iedzīvotāji dodas savās gaitās. "Lai viens otram netraucējam, ne viņi man, ne es viņiem," sētniece skaidroja.

Valmieras sētniece Mudīte
Valmieras sētniece Mudīte

Mudītei no rītiem pamosties esot viegli, bet vakaros gan agri gribas likties pie miera.

Nereti mājās viņa nokļūst vien pašā vakarā, īpaši tad, ja visu laiku snieg. Tad lāpsta un smilšu spainis rokās ir padsmit stundu garumā.

Savā darbā viņa pieredzējusi daudz dažādu stāstu – bija laiki, kad iemītnieki meta pa logiem ārā visu, kas pagadās; bijušas arī dažādas ģimeņu drāmas, kas turpat pie mājas risinājušās, bet darbs viņai patīk tik un tā. Lai arī grūti, viņa uz to raugās ar filozofisku mieru.

"Patīk vasara un ziema, patīk gan sniegu tīrīt, gan puķes ravēt, bet nu ir tādi cilvēki, kas... tu centies izdarīt darbu pēc labākās sirdsapziņas, bet kādam gribas kaut kur iekost, kaut kur aizskriet pasūdzēties. Daudz tādu nav, bet ir daži," viņa neslēpa.

Mudīte ir bagāta – viņai ir plaša ģimene: četri bērni, seši mazbērni un nu arī viens mazmazbērniņš. Kad darba ir ļoti daudz, tad palīdzīgu roku sniedz vecākais dēls. "Sniegu galvenokārt tīrīt, kad vajag lapas pagrābt, – to, kas ir tāds grūtāks, tad, kad viņš ir brīvāks no saviem darbiem," par dēla nākšanu talkā stāstīja sētniece.

Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs.

Viņa priecājas, ka gandrīz katru dienu kāds pasaka paldies par labi padarītu darbu. Viņa savu māju iemītniekus zināmā mērā uzskata par kolēģiem – jo labākas attiecības, jo mazāk darba un arī kreņķu visiem. Par mazo algu viņa daudz nesūrojas. "Ziniet, ar to algu ir tā – vienmēr par maz, tas ir skaidrs. Izdzīvot var, bet ir pašvaki," sacīja Mudīte.

Bet visvairāk viņai trūkst ikgadējo gada noslēguma pasākumu – balles iepriekš bijušas pamatīgas.

"Kad es sāku strādāt, mums bija priekšniece, mums bija lustīgas balles, mums bija lustīgas ekskursijas. Tas bija sen," viņa atminējās.

Skrienot tālāk savās darba gaitās, Mudīte vēl nosaka – ja vajadzēs, viņa tīrīs arī Ziemassvētku vakarā, lai visiem prieks, un mazliet cer, ka šajā gadā balle tomēr būs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti