Talsiniece Una Rozentāle vilnas lakatos ieauž Latvijas pļavu un dzimtas saknes

Latvijas pļavas, meži un domu spēks tiek ieausts talsinieces Unas Rozentāles vilnas lakatos. Viņas lielākais palīgs ir viņas dzīvesbiedrs. Una Rozentāle izveidojusi arī savu zīmolu "Vidū", kas vēsta par lakatu simbolisko nozīmi. Lakatu audēja no Talsiem šodien un rīt būs viena no dalībniecēm Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja gadatirgū. Pati gan pavisam nesen, maijā, devās uz Maljorku, kur piedalījās tradicionālajam tekstilam veltītajā pasākumā "Xtant" - starptautiska mēroga tirgū, kur sabrauc meistari no visas pasaules.

Talsiniece Una Rozentāle vilnas lakatos ieauž Latvijas pļavu un dzimtas saknes
00:00 / 15:48
Lejuplādēt

Šogad Una pasākumam gatavojusies īpaši - radījusi pavisam jaunu lakatu, kas mudina atgriezties pie vienkāršā, nesarežģītā, pie pamatiem un sākuma, tāpēc kolekcijai dots nosaukums "Saknes". Starptautiska mēroga pasākumi paver plašāku skatu uz pasauli un veicina radošumu, taču apliecina, ka amatniekiem problēmas ir līdzīgas, bet visus vieno kas īpašs. Ikdienā Una strādā savā darbnīcā pašā Talsu centrā.

"Kad es izdomāju nosaukumu "Vidū", es audu ne tikai lakatus, bet arī brunčus.

Tas likās simboliski – tu esi brunču vidū, apliec lakatu, tu esi lakata vidū, tas tevi apskauj. Tu esi centrs. Tu esi visa šī krāšņuma un spēka vidū, tu vari būt jebkuru notikumu vidū, ko pats sev radi, savu vidi.

Esi vidū! Atceries savu centru," par savu zīmolu stāstīja Una.

Pirms vairākiem gadiem viņa piedalījusies biznesa inkubatora pirmsinkubācijas programmā. "Tur viens no lektoriem jautāja, ko man vairāk patīk aust – brunčus vai lakatus. Līdz tam es nebiju tā aizdomājusies, sapratu, ka man vairāk patīk lakati. Šobrīd es brunčus vispār vairs neaužu," pastāstīja Una.

Lakats viņai ir saikne ar pagātni, saikne ar dzimtu un spēku, ko sevī ietver vilna. Una pastāstīja, ka katrs lakata pasūtījums ir unikāls, jo katrs klients grib tajā ieaust ko no sevis - konkrētas krāsas vai attēlu, ko ieaust lakatā. Vilnas lakati gan netop ātri.

Pašai savu ideju realizācijai Unai laika diži daudz neatliek un nākas izpausties pasūtījumos. Īpaši audējai patīk krāsu kombinēšanas process.

Savukārt Unas jaunā kolekcijas "Saknes" impulss bijusi Maljorka. "Gribēju parādīt lakata citu pusi, cik tas var būt skaists savā vienkāršībā, cik uzrunājošs, tuvs, kad apliec apkārt bez krāsām, bez rūtīm. Vienkrāsains lakats sasaista pat labāk ar pagātnes informāciju, jo agrāk nebija tik daudz krāsu, lakati bija piezemētāki savās krāsās, tumšāki. Tie pat neparasti uzrunā ar savu vienkāršību, jo pielāgojami arī ikdienai, kā ikdienas aksesuārs," par lakatiem pastāstīja Una.

Maljorkā Una apmeklējusi tradicionālajam tekstilam veltītu starptautisku pasākumu, kas norisinājies trešo reizi. Pasākumu rīko divas entuziastes, kuras, kā stāstīja Una, "krīt un ceļas par ilgtspēju, par tekstila nozares saglabāšanu". "Ne tā, kas ir ātrā mode un ātrais tekstils, bet, tā, kas nākusi caur tradīciju, lai turpinātos amatniecība kā mākslas izpausmes veids," norādīja Una.

Uzaicinājumu doties uz Maljorku Una saņēmusi sociālajā vietnē "Instagram". Sākumā viņa nodomājusi, ka tiek izjokota. "Uz pirmo pasākumu, kas notika Meksikā, es netiku, bet pasākums pierādīja, ka tas viss ir reāli, ka tas notiek. Rīkotājas pašas izvēlas tos, kuri atbilst viņu koncepcijai," pauda Una, piebilstot, ka pasākumā piedalījušies cilvēki no visas pasaules, tostarp Amerikas Savienotajām Valstīm, Ķīnas, Indijas, arī no Āfrikas.

"Jau tajā pirmajā gadā es sapratu, ka esmu starp savējiem.

Esmu aizbraukusi viena pati pie svešiem cilvēkiem, es pat nerunāju savā valodā, bet gaisā virmo enerģija, kur satikušies līdzīgie, jūties starp savējiem. Omulīgi," dalību ārvalstu pasākumā atminējās Una.

Šajā nedēļas nogalē viņa būs sastopama Brīvdabas muzeja gadatirgū, kur arī gaisā virmo kopības un pacilātības sajūta. "Tas ir lielākais tirgus, visnozīmīgākais, kam visvairāk gatavojas. Es braucu uz turieni pat ne ar domu tirgoties, bet ar ļoti lielu vēlmi satikties. Man patīk, ka pienāk klāt un parunājas. Tie ir svētki caur darba prizmu, bet tomēr svētki!" sacīja Una.

Gadatirgū būs novērtējami Unas lakati no jaunās kolekcijas "Saknes". Savus lakatus Una darina tikai no Pāces fabrikas vilnas. "Man patīk krāsu bagātība, cik tā ir dabīga, lai arī krāsota un apstrādāta, bet tā ir vismazāk samocīta, ir īstā smarža un Latvijas pļavas, mazo čubiņu, krikumiņu veidā," savu iemīļotāko vilnu raksturoja audēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti